Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 12 kwietnia 2022 r.

// 12-04-2022

ZbieraMY dalej!

półka z jedzeniem w magazynie

Miejski Punkt Przekazywania Darów w Arenie Gliwice (ul. Akademicka 50, wejście E) ciągle zbiera najpotrzebniejsze rzeczy dla uchodźców z Ukrainy. Punkt działa od poniedziałku do piątku między godz. 10.00 a 18.00 oraz w soboty od godz. 12.00 do 18.00. Od 16 do 18 kwietnia oraz od 22 do 24 kwietnia Punkt będzie nieczynny.

Obecnie najbardziej potrzebne są:

  • żywność: gotowe dania obiadowe, pasztety, konserwy rybne i mięsne, makarony i kasze, płatki śniadaniowe, warzywa w puszce, dżemy, pieczywo tostowe i chrupkie, słodycze;
  • artykuły higieniczne: proszek do prania, podpaski, papier toaletowy, płyny i gąbki do naczyń, żele do kąpieli, szampony, dezodoranty, maszynki do golenia, ręczniki;
  • poza tym: pościel, koce, śpiwory, karimaty.

Zebrane środki trafiają do obywateli Ukrainy, którzy przyjeżdżają do Gliwic i powiatu gliwickiego. W celu sprawnego przekazywania najpotrzebniejszych artykułów obywatelom Ukrainy, Stowarzyszenie GTW przygotowało do wypełnienia elektroniczny formularz forms.gle/g5cdVTWmAzXXUp6V9.

Uwaga, przymrozki

przymrozek

W nocy na terenie Gliwic i okolic prawdopodobnie wystąpią przymrozki. Temperatury przy gruncie mogą spaść do -3°C.

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega, że temperatury „poniżej zera” utrzymają się do godz. 8.00 13 kwietnia.

Palmiarnia zaprasza w Poniedziałek Wielkanocny

palmy

Palmiarnia Miejska w Gliwicach w Wielką Sobotę i Wielką Niedzielę (16-17 kwietnia) będzie nieczynna. Miłośników egzotycznej fauny i flory zaprasza w Poniedziałek Wielkanocny (18 kwietnia).

Tego dnia gliwickie tropiki będą otwarte dla zwiedzających w godz. od. 10.00 do 18.00. (mf)

 

Warto korzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej!

adwokat

Wróciły bezpłatne porady prawne w formie stacjonarnej. Ze wsparcia ekspertów można korzystać w kilku lokalizacjach w całym mieście. Pomoc przeznaczona jest zarówno dla mieszkańców Gliwic, jak i dla osób z Ukrainy.

Nieodpłatna Pomoc Prawna (NPP) obejmuje wsparcie w zakresie: prawa pracy, prawa cywilnego, prawa karnego, prawa administracyjnego, prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa celnego, dewizowego i handlowego, przygotowania do rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej,  prawa podatkowego (również w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej), ubezpieczenia społecznego, mediacji.
Zapisy na bezpłatne porady prawne odbywają się za pośrednictwem infolinii NPP prowadzonej przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach pod numerem telefonu 517-081-054 (infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.30 do 10.30) lub za pomocą poczty elektronicznej pod adresem npp_gliwice@ops.gliwice.eu.

Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej, prowadzone są w:
•    Ośrodku Interwencji Kryzysowej, ul. Sikorskiego 134 (adwokaci-radcy prawni), od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 12.00;
•    Ośrodku Interwencji Kryzysowej, ul. Sikorskiego 134 (radcy prawni), od poniedziałku do piątku w godz. od 12.30 do 16.30;
•    Ośrodku Pomocy Społecznej, ul. Górnych Wałów 9 (adwokaci), od poniedziałku do piątku w  godz. od 14.00 do 18.00 – (Uwaga! Tylko w tej w tej lokalizacji, w poniedziałki będzie dostępny tłumacz języka ukraińskiego).

Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i mediacji realizowanej przez Stowarzyszenie „Sursum Corda”, obsługiwane są przez adwokatów, radców prawnych w:
•    Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2, ul. Partyzantów 25, od poniedziałku do piątku w godz. od 13.15 do 17.15;
•     Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2, ul. Kopernika 63, od poniedziałku do piątku w  godz. od 15.00 do 19.00.     

                         
Punkty nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i mediacji realizowanych przez Stowarzyszenie „Sursum Corda”, obsługiwane są przez adwokatów, doradców obywatelskich  w:
•    Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2, ul. Partyzantów 25, od poniedziałku do piątku w  godz. od 9.00 do 13.00;
•    Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, ul. Gierymskiego 1, od poniedziałku do czwartku w godz. od 14.00 do 18.00 oraz w piątek od godz. 11.00 do 15.00.

Powyższe zadania realizowane są ze środków budżetu państwa.

W każdy poniedziałek w godz. od 14.00 do 15.00 z darmowych porad prawnych można skorzystać również w  gliwickiej Izbie Wytrzeźwień przy ul. Okopowej 6. Wizytę należy umówić pod numerem telefonu 32/335-04-93. (mf)

 

 

 

 

#zielonegliwice W trosce o środowisko

tabliczka na skwerze DTŚ

Dbamy o przyrodę, tu kosimy i grabimy rzadziej, dokarmiamy owady, dajemy schronienie zwierzętom, z troską o naturę - barwne tabliczki z takimi informacjami jeszcze w kwietniu staną na gliwickich skwerach i w parkach.

Tereny zielone w miastach, w tym trawniki, zwiększają różnorodność biologiczną i są elementem tzw. małej retencji – spowalniają odpływ wód opadowych, tworzą dogodniejsze warunki do rozwoju roślin, obniżają temperaturę powietrza w mieście, wpływają na zwiększenie poziomu wilgotności, działają też jak filtry – zatrzymują szkodliwe pyły, pochłaniają dwutlenek węgla i wydzielają tlen.
W trosce o środowisko naturalne oraz ochronę drobnych ssaków i zapewnienie pożywienia owadom, w tym pszczołom, w Gliwicach tam, gdzie to możliwe zielone przestrzenie nie są koszone i grabione lub prace te wykonywane są rzadziej.

Aby zwrócić uwagę mieszkańców na kwestie ekologiczne i działania na rzecz środowiska naturalnego, ułatwić lokalizację miejsc, w których zaobserwować można większą liczbę owadów czy niedużych ssaków, Zarząd Dróg Miejskich i Miejski Zarząd Usług Komunalnych będą ustawiać na zieleńcach, fragmentach parków czy skwerów, w pasach zieleni przyulicznej tabliczki z krótkimi hasłami, jak dana zielona przestrzeń jest pielęgnowana.

Tabliczki pojawiać się będą w miejscach, które mogą być kształtowane w sposób bardziej naturalny. Na początek łącznie ponad 20 tabliczek stanie m.in. przy stawach przy ul. Jesiennej, na skwerze przy ul. Perseusza, w parkach Chrobrego, Starokozielskim i Szwajcaria, na rogu ul. Strzelniczej i Paderewskiego, na placu Grunwaldzkim, na terenie przy ul. Sowińskiego i Okulickiego oraz w zielonych pasach przy obwodnicy Daszyńskiego – Rybnicka. Natomiast na alei Przyjaźni i na skwerze nad DTŚ pojawią się tabliczki opatrzone napisem „szanuj zieleń”. Zachęcamy do wiosennego spaceru po mieście! (mf)

 

 

 

Wysyp medali KTS Gliwice

nagrodzona medalami drużyna KTS Gliwice

Na Drużynowych i Indywidualnych Mistrzostwach Śląska Juniorów w jastrzębskiej hali Omega (9–10 kwietnia) zawodnicy Klubu Tenisa Stołowego Gliwice zdobyli aż 21 medali każdego rodzaju. Wielkie gratulacje!

W sobotę KTS Gliwice reprezentowały trzy drużyny. Juniorki wystąpiły w składzie Natalia Gąsior – Wiktoria Pasińska, plasując się ostatecznie na 4. miejscu. Dwie juniorskie drużyny męskie (Krzysztof Gumiński, Piotr Ostachowski, Filip Rułka i Miłosz Piecowski oraz Bartek Gala, Dawid Gala, Michał Bodnar i Dawid Stużyński) dotarły za to aż do finału, w którym zwyciężył skład nr 1.

W niedzielnych Indywidualnych Mistrzostwa Śląskach brąz wywalczyła juniorka Natalia Gąsior. Jej mecz obfitował w wiele długich i spektakularnych wymian. W grupie juniorów na podział medali wśród gliwiczan miały decydujący wpływ rywalizacje wewnątrzklubowe. Ostatecznie brąz wywalczył Filip Rułka, a srebro Krzysztof Gumiński. 

Para deblowa Piotr Ostachowski i Krzysztof Gumiński zwyciężyła turniej męskiego debla, a srebro przypadłoFilipowi Rułce i Bartkowi Skórko. W mikstach Krzysztof w parze z Natalią Gąsior rozegrał medalowy finał przeciw Piotrowi i Natalii Szymczyk. Trzecie miejsce zajął duet mieszany Laura Kałużny i Filip Rułka. Świetnych wyników było dużo więcej! – Reasumując, Natalia oraz nasi juniorzy Piotrek, Krzysiek, Filip zdobyli medale w każdej konkurencji. Miłosz Piecowski zdobył brązowy medal w singla oraz złoty w drużynówce. To olbrzymi sukces. W sumie załoga KTS Gliwice wywalczyła 21 medali!  Najwięcej złotych krążków zdobył Piotr Ostachowski – dwa w grach podwójnych oraz jeden w grze drużynowej. To rzadka sytuacja! – podkreśla Jan Ciepiał, trener koordynator KTS Gliwice.

Miejsca KTS Gliwice w zmaganiach drużynowych męskich:

  • 1 miejsce – Piotr Ostachowski, Filip Rułka, Krzysztof Gumiński, Miłosz Piecowski
  • 2 miejsce – Bartek Gala, Dawid Gala, Michał Bodnar, Dawid Stużyński

Miejsca KTS Gliwice w grze indywidualnej Juniorów:

  • 2 miejsce - Krzysztof Gumiński
  • 3 miejsce - Piotr Ostachowski
  • 3 miejsce - Filip Rułka

Miejsca KTS Gliwice w grze indywidualnej Juniorek:

  • 3 miejsce - Natalia Gąsior

Miejsca KTS Gliwice w grze podwójnej Juniorów:

  • 1 miejsce - Gumiński/Ostachowski
  • 2 miejsce - Rułka/Skórko
  • 3 miejsce - Gala B./ Jęsiek

Miejsce KTS Gliwice w grze podwójnej Juniorek:

  • 2 miejsce - Gąsior/Kałużny

Miejsca KTS Gliwice w grze mieszanej:

  • 1 miejsce - Rułka/Szymczyk
  • 2 miejsce - Gumiński/Gąsior
  • 3 miejsce - Rułka/Kałużny

Złoto dla utalentowanych

aktorka w kostiumie

Teatr Miejski w Gliwicach zdobył dwie Złote Maski – najważniejsze nagrody teatralne na Śląsku. Aleksandra Maj została nagrodzona w kategorii „Aktorstwo za rolę kobiecą w spektaklach dramatycznych” za dwie role – Solange w „Pokojówkach” Jeana Geneta w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego i Agnes w „Całym życiu” Joanny Oparek. W kategorii „Nagroda specjalna” Złota Maska powędrowała do Przemysława Pilarskiego za tekst do spektaklu „Dziki Wschód”, który wyreżyserował Jerzy Jan Połoński.

Ceremonia przyznania nagród odbyła się 11 kwietnia w Teatrze Małym w Tychach. Do nagród kandydowały przedstawienia, których premiery miały miejsce w teatrach województwa śląskiego od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku. Wśród nominowanych było aż pięciu artystów związanych z Teatrem Miejskim w Gliwicach.

Zapoznając się z historią Loli Potok – komendantki więzienia-katowni, która w wolnym czasie rozbijała się motocyklem po ledwo co odebranym Niemcom mieście i romansowała z Salomonem Morelem, oskarżonym po latach o zbrodnie przeciwko ludzkości; Loli, która po brawurowej ucieczce ze stalinowskiej Polski odnalazła się w Stanach Zjednoczonych jako milionerka – zrozumiałem, że bezwzględnie należy o tym wszystkim opowiedzieć, to po pierwsze, a po drugie: znaleźć dla opowiadania formę pojemną i nieoczywistą, tak jak nieoczywista i pełna niuansów jest ta historia, tak jak nieoczywista jest historia w ogóle, a w szczególności historia ostatnich miesięcy II wojny światowej i pierwszych lat „pokoju”. Atmosfera tamtych czasów porównywana bywa do atmosfery Dzikiego Zachodu, co zrozumie każdy, kto obejrzał western (eastern) Jerzego Hoffmanna „Prawo i pięść”, film, którego sam już tytuł mówi o tamtym okresie tak wiele, podobnie jak określenie Marcina Zaremby: „wielka trwoga” – powiedział Przemysław Pilarski, autor sztuki „Dziki Wschód”.

Wyróżnienie dla dramaturga współpracującego z Teatrem Miejskim w Gliwicach to rezultat realizowanej od kilku sezonów konsekwentnej strategii literackiej gliwickiej sceny. Przemysław Pilarski jest także po Michale Siegoczyńskim kolejnym autorem, którego sztukę nie tylko wystawiono na tutejszej scenie, ale także wydano w formie książkowej, ilustrowanej zdjęciami ze spektaklu, w serii Czytelnia Sztuki. Piękne książkowe wydanie „Dzikiego Wschodu” opracowane i opublikowane we współpracy z Muzeum w Gliwach, można kupić w sklepie internetowym muzeum.gliwice.pl/pl/nasza-ksiegarnia/produkt/dziki-wschod.

– Mamy w Gliwicach od kilku lat dobry teatr, a w tym teatrze znakomity zespół. Każda nagroda, każda nominacja cieszy. Bardzo za nie dziękujemy i gratulujemy Oli Maj i Przemkowi Pilarskiemu. Dramat współczesny jest dla nas niezwykle istotny.  Na scenie prezentowaliśmy w ostatnich latach teksty Agaty Biziuk, Joanny Oparek, Andreja Kurejczyka (nagrodzonego w ubiegłym roku Złotą Maską), Beniamina Bukowskiego i Michała Chludzińskiego. Kolejnym ważnym przedsięwzięciem, którym wspieramy najbardziej wartościowych twórców współczesnej dramaturgii polskiej, jest ustanowienie Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza. Wierzę, że pośród tekstów zgłoszonych do konkursu znajdą się dzieła wybitne, na miarę nagrodzonego Złotą Maską „Dzikiego Wschodu” Przemysława Pilarskiego – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.

(Teatr Miejski w Gliwicach)

Uwaga, hodowcy!

brązowe kurczaki

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gliwicach przypomina o ukazaniu się nowego rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 6 kwietnia 2022 roku  w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od publikacji.