Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach – 2 czerwca 2022 roku

// 02-06-2022

Palmy ozdobiły Gliwice

palmy na skwerze DTŚ

Na gliwickich skwerach, placach i w parkach pojawiły się palmy, a to najlepszy dowód, że lato i wakacje zbliżają się wielkimi krokami. 22 feniksy kanaryjskie, na co dzień mieszkające w gliwickiej Palmiarni, ozdobiły m.in. skwer nad DTŚ. Zobaczcie, jak pięknie się prezentują!

22 okazy można podziwiać w różnych miejscach Gliwic: na terenie Sądu Okręgowego, przy Arenie Gliwice, na placu Piłsudskiego, na terenie kampusu Politechniki Śląskiej, w parku Chopina i na skwerze nad Drogową Trasą Średnicową.
Feniks kanaryjski inaczej nazywany palmą królewską pochodzi z zachodniego wybrzeża Afryki, najprawdopodobniej z Wysp Kanaryjskich. Gliwickie piękności to potomkowie feniksów kanaryjskich, które przyjechały do Gliwic na wystawę roślin egzotycznych w 1924 r. Zostały w naszym mieście i dały początek Palmiarni Miejskiej. Około 70 lat temu jeden z ogrodników wysiał ich nasiona i dzięki temu Gliwice mają piękne okazy mierzące ponad 5 m i ważące około 1,5 tony każdy. (mf)
 

 

 

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Jak złożyć deklarację elektroniczną?

model domu 3d i panel energetyczny

Do 30 czerwca zarządcy lub właściciele budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych mieszkalnych (deklaracja A) oraz budynków i lokali niemieszkalnych (deklaracja B) muszą zarejestrować zainstalowane źródła ciepła w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków tworzonej przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.  Złożenie deklaracji do CEEB jest obowiązkowe, a najłatwiej zrobić to przez Internet, za pośrednictwem serwisu ceeb.gov.pl. Podpowiadamy, co należy wiedzieć.

Ile jest czasu na złożenie deklaracji?

  • do 30 czerwca – w przypadku istniejących budynków,
  • 14 dni od uruchomienia źródła ciepła – w przypadku nowych obiektów, jak i w przypadku obiektów istniejących, w których instaluje się nowe źródło ciepła.

Jak zrobić to najszybciej?

Najlepiej online na komputerze, za pośrednictwem serwisu ceeb.gov.pl. Do rejestracji konieczne jest posiadanie profilu zaufanego, e-dowodu lub podpisu kwalifikowanego.

Krok 1. Budynek i adres

Po zarejestrowaniu się (np. przez profil zaufany), wybierasz opcję „budynek”, gdzie dodajesz adres lub adresy nieruchomości, jeśli posiadasz ich więcej. Następnie do wyboru są formularze „A” (dla budynków mieszkalnych – domów jednorodzinnych, kamienic, bloków itp. oraz budynków zbiorowego zamieszkania, np. hoteli czy internatów) oraz „B” (dla budynków niemieszkalnych, o różnych typach działalności – od garaży, piekarni, przez muzea, biblioteki, domy kultury, szkoły, dworce, szklarnie, szpitale, biura, po kotłownie, gospodarstwa rolne i kościoły). Jeśli w budynku mieszkalnym znajdują się lokale niemieszkalne, to należy wypełnić dwie deklaracje!

Krok 2. Źródła ciepła

System zapyta cię, czy źródło zostało uruchomione po 1 lipca 2021 roku. Rejestrujesz wszystkie źródła ciepła i spalania paliw, jakie są w budynku.

Najwięcej miejsca w deklaracji poświęcone jest kotłom na paliwa stałe. Trzeba określić, czy jest to kocioł z ręcznym czy automatycznym podawaniem paliwa (zasypowy). Następnie podać, jakiej klasy jest kocioł (ekoprojekt, klasy 3-5 lub poniżej klasy 3; jest też opcja „bez informacji”. W przypadku wszystkich kotłów należy też podać, jakie jest stosowane paliwo – czy jest to węgiel, biomasa, pellet czy drewno).

Trzeba zarejestrować m.in. kotły gazowe, olejowe, piece kaflowe, kominki, ogrzewanie z miejskiej sieci, kolektory słoneczne, pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne. Nie trzeba podawać ani roku produkcji, ani typu kotła. Nie ma znaczenia, czy jest to źródło używane czy nie – jeśli jest w budynku, to trzeba je zgłosić, odpowiednio zaznaczając, czy urządzenie jest eksploatowane lub nie. Liczą się też urządzenia wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej.

Warto wiedzieć, że w serwisie ceeb.gov.pl wdrożono  narzędzia sprawdzające, wyświetlające odpowiednie komunikaty i podpowiedzi, jeśli jakiejś niezbędnej informacji zabraknie w deklaracji elektronicznej – to niewątpliwa zaleta w stosunku do jej wersji papierowej.

Krok 3. Złożenie deklaracji

Na końcu system pyta, czy na pewno chcesz złożyć deklarację. Kliknięcie „złóż” oznacza, że czynności nie można cofnąć. Można natomiast zapisać kopię roboczą, jeśli potrzebne jest zweryfikowanie informacji przed wysłaniem deklaracji. Swoją deklarację zobaczysz potem w systemie – wystarczy wrócić do początku i wybrać opcję „deklaracje złożone”. Natomiast w celu złożenia korekty, można wypełnić drugą deklarację.

Rejestr źródeł ciepła jest pierwszą częścią Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W tej bazie oprócz danych o ogrzewaniu znajdą się też informacje o budynkach, programach pomocowych dla mieszkańców czy kontrolach kominiarskich.

Dodatkowe informacje, instrukcje oraz przykłady wypełnienia deklaracji, publikowane przez GUNB, można pozyskać ze strony : www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow.

(ŚR)

 

O zdrowiu przy kawie

ratownik medyczny i logo Kawiarenki Zdrowia

8 czerwca w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II (ul. Jana Pawła II 5a) będzie okazja, by spotkać się z ratownikiem medycznym w Kawiarence Zdrowia. Popularny cykl prelekcji zdrowotnych połączonych z występami artystycznymi wraca do Gliwic.

„Ratownik medyczny podpowiada, co o wizycie lekarskiej wiedzieć wypada" – to temat wystąpienia Marcina Klepczarka, ratownika medycznego. O oprawę muzyczną zadbają Mateusz Troll i Przyjaciele.

Spotkanie rozpocznie się w środę, 8 czerwca, o godz. 16.30. Wstęp wolny. Organizatorem Kawiarenki Zdrowia jest Miasto Gliwice.

#coNowego?

logo

Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych już po raz czwarty zaprasza do udziału w konferencji coNoweGO! Mile widziani praktycy działający w organizacjach pozarządowych, osoby, które zaznajamiają się z wolontariatem pracowniczym oraz przedstawiciele firm, organizacji pozarządowych i wszyscy entuzjaści wolontariatu pracowniczego.

W czwartek, 9 czerwca, gliwicka Cechownia (ul. Bojkowska 35a) będzie pełna pomysłów i kreatywnych rozmów o szeroko pojętym wolontariacie. Uczestnicy dowiedzą się na czym polega wolontariat pracowniczy i jakie przynosi korzyści. Spotkanie będzie merytoryczne – zaproszeni prelegenci to eksperci, którzy podzielą się nie tylko wiedzą teoretyczną, ale także informacjami o dobrych praktykach współpracy NGO i biznesu. Będzie to okazja do nawiązania kontaktu z ekspertami w m.in. dziedzinie biznesu, integracji osób na co dzień działających na rzecz organizacji pozarządowych, wymiany doświadczeń i nawiązania współpracy. Jednym z elementów wydarzenia będą warsztaty – uczestnicy będą mogli wybrać dwie z czterech sesji:

•    „Budowanie oferty współpracy z biznesem w ramach wolontariatu pracowniczego” (prowadzenie: Karol Krzyczkowski - Forum Odpowiedzialnego Biznesu);
•    „Wolontariat pracowniczy jako narzędzie wzmacniania zasobów ludzkich oraz CSR” (prowadzenie: Agata Gnat - Fundacja AJKUM);
•    „Jak skutecznie motywować wolontariusza w swojej organizacji/firmie” (prowadzenie: Żaneta Kalbrun, Mirosław Bieniecki - Fundacja Bieg Rzeźnika;
•     „E-wolontariat – jako narzędzie zaangażowania pracownika w działalność społeczną bez ograniczeń” (prowadzenie: Agata Karolina Tomaszewska).

Wydarzenie potrwa od godz. 17.00 do 20.30. Uczestnictwo jest bezpłatne, ale obowiązuje wcześniejsza rejestracja.     
Więcej informacji na temat spotkania można znaleźć na gods.gliwice.pl/conowegogliwice/. (mf)

 

Wyprawa Gliwice – Hel dla gliwickiego Hospicjum

Uczniowie w strojach rowerowych

Wyprawa Gliwice – Hel wyruszy w sobotę 11 czerwca. Jej uczestnikami będą członkowie Szkolnego Klubu 80 Rowerów.

W sośnickiej podstawówce założyła go i prowadzi Anna Guzek, nauczycielka z SP21. To nie pierwszy tego typu wyjazd uczniów z Sośnicy. Rowerami dojechali już z Gliwic do Gniezna, z Gliwic do Międzyzdrojów, a nawet objechali województwo śląskie, zaliczając liczne przewyższenia w Wiśle, Szczyrku i Żywcu.

Pokonanie trasy na Hel zajmie 7 dni. Jadą bo chcą wspomóc gliwickie hospicjum, które jest w rozbudowie.

– Jest nas dziesięcioro – uczniów Szkoły Podstawowej nr 21 w Gliwicach – siedmiu chłopców i trzy dziewczynki. Najmłodszy rowerzysta, Kuba, ma lat jedenaście, najstarszy, Kacper – czternaście. Chcemy dojechać na najbardziej wysunięty koniec Polski wyłącznie o własnych siłach. Nie będzie nam towarzyszyć żaden samochód, a wszystkie rzeczy wieziemy w sakwach, przyczepionych do roweru – podkreśla organizatorka wyprawy Anna Guzek.

Hasło wyprawy to: „Wielkie poruszenie na gliwickim terenie. Kręcą kilometry dla gliwickiego hospicjum”.

Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach właśnie się rozbudowuje. Potrzeba naprawdę dużych pieniędzy. Dlatego członkowie Szkolnego Klubu 80 Rowerów postanowili dołożyć swoją cegiełkę. Mamy nadzeję, że będzie to prawdziwa finansowa CEGŁA! – dodaje pedagożka.

Koszt rozbudowy jest ogromny. Młodzi wolontariusze, pełni pasji i zaangażowania, kierując się wrażliwością i troską o drugiego człowieka, postanowili zrealizować swoje marzenie, a dzięki temu poprawić warunki bytowe osób chorych. Zależy im na tym, żeby dla pacjentów hospicjum, ostatnie „chwile” życia, nie były tylko czasem w którym dominuje smutek, samotność i niemoc.

Zachęcamy do włączenia się w akcję, którą zorganizowaliśmy, chocby poprzez portal zrzutka.pl. Jeżeli możecie pomóc, wesprzeć choćby drobną kwotą, to bardzo Wam dziękujemy. Udostępniajcie i zachęcajcie bliskich, przyjaciół, znajomych, sąsiadów i puszczajcie w świat – mówi Anna Guzek.

Wolontariusze pojadą z wiarą w to, że ich działanie zamieni się w potężną cegłę dla rozbudowy hospicjum. Jest, to również ogromna motywacja dla nich, do pokonywania trudów i wymagań jakie niesie z sobą wyprawa. Osoby chętne do wsparcia przedsięwzięcia, z którego dochód wesprze gliwickie hospicjum, mogą skorzystać z możliwości jakie oferuje zbiórka na Zrzutka.pl.

Wyprawę Gliwice – Hel objął patronatem prezydent Gliwic Adam Neumann.

Zmiana fragmentu Studium – można zgłaszać uwagi

Rynek z drona

Wydział Planowania Przestrzennego informuje o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu zmiany fragmentu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gliwice dla obszaru obejmującego składowisko odpadów z terenami otaczającymi wraz z prognozą oddziaływania na środowisko od 9 czerwca do 1 lipca br.

Szczegółowe informacje można znaleźć w Miejskim Systemie Informacji Przestrzennej.

Uwagi dotyczące projektu wskazanej zmiany fragmentu Studium można składać do 25 lipca br.