Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 20 kwietnia 2022 r.

// 20-04-2022

Muzyczna inwestycja w toku

szkoła muzyczna - widok od ulicy

Modernizacja budynku przy ul. Księcia Ziemowita na potrzeby Państwowej Szkoły Muzycznej to jedna z najważniejszych miejskich inwestycji tego roku. Prace adaptacyjne idą pełną parą – nowa siedziba ma służyć uczniom PSM od września. W odnowionym budynku uzdolniona muzycznie młodzież będzie miała do dyspozycji dwa razy więcej przestrzeni niż obecnie i zdecydowanie lepsze warunki do nauki.

Obecnie szkoła muzyczna funkcjonuje w budynku przy ul. Siemińskiego. Uczy się w niej już niemal pół tysiąca osób, stąd rosnąca potrzeba większej siedziby zapewniającej odpowiednie warunki do nauki i koncertowania. Modernizację wskazanego przez miasto zabytkowego gmachu po dawnym Gimnazjum nr 1 przy ul. Księcia Ziemowita prowadzi firma Milimex SA z Siemianowic Śląskich, inżynierem kontraktu jest gliwicka spółka Inwestycje, Budownictwo, Handel „Inwest-Complex”. Przebudowa prowadzona jest pod nadzorem konserwatora zabytków. Jej szacunkowy koszt to ok. 25 mln zł.

Modernizowany gmach składa się z dwóch pięter i trzech segmentów, w których przewidziano miejsce na wygodne i funkcjonalne sale dydaktyczne, sale prób dla orkiestry i chóru oraz bibliotekę. Zaaranżowana zostanie też sala koncertowa mogąca pomieścić na widowni 300 słuchaczy. Przemieszczanie się pomiędzy piętrami ułatwi osobom z niepełnosprawnościami nowa winda, pozwalająca także na transport instrumentów.

Przyszłe sale dydaktyczne już nabierają wymaganego komfortu akustycznego, związanego z pochłanianiem dźwięku, tłumieniem hałasu i redukcją tzw. pogłosu. To efekt zastosowania na ścianach pomieszczeń dźwiękochłonnych płyt akustycznych. W tzw. sali kameralnej zamontowano scenę, widownię oraz ścianę reżyserską.

W pozostałych pomieszczeniach głównego budynku szkolnego prowadzone są prace tynkarskie i malarskie oraz montaż ścian w systemie suchej zabudowy. Rozpoczęto układanie parkietów. Na ukończeniu są roboty instalacyjne, a gotowa jest izolacja i ocieplenie wykuszy. W pomieszczeniach toalet układane są płytki ścienne i gres podłogowy. Równocześnie trwa montaż nowej ślusarki okiennej. W rejonie wejścia do budynku od strony dziedzińca zamontowano także szklane fasady.

W obiekcie, w którym powstaje sala koncertowa, trwa montaż ścian w systemie suchej zabudowy. Kontynuowane są prace przy instalacjach i centralach wentylacyjnych. Zakończono wymianę pokrycia dachowego i montowanie najważniejszego elementu sali – sceny dla uczniów PSM. Przy wejściu do budynku także pojawiły się szklane fasady.

Na tym nie koniec prac – docelowo na szkolnym dziedzińcu powstaną m.in. chodniki i 61 miejsc postojowych, w tym 2 dla osób z niepełnosprawnościami. Wykonywana jest już podbudowa parkingu. Przebudowane zostanie też oświetlenie gmachu i zjazd z ul. Królowej Bony.

Majówka #blisko kultury

banner

1 maja o godzinie 13.00 aleja Przyjaźni zmieni się w Strefę Przyjazną Kulturze, czyli animacje i warsztaty dla całych rodzin. Zapraszają Centrum Kultury Victoria w Gliwicach i Arena Gliwice.

Będziemy wspólnie sadzić kwiaty, zdobić bawełniane torby, tworzyć spersonalizowane koszulki, piękne łapacze snów i decoupage. Na najmłodszych czekać będzie magiczny świat wielkich baniek mydlanych oraz warsztaty slime – czyli zabawa z ciągnącymi, puszystymi, świecącymi masami, podczas której dzieci otrzymują porządną dawkę bodźców, świetnie oddziałujących na zmysł dotyku i integrację sensoryczną. Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach będzie odpytywać uczestników zabawy z wiedzy o literaturze. Będzie też koło fortuny z nagrodami i bookcrossingowa półka pełna książek. Na wielbicieli nowych technologii czekać będzie ekogra mobilna w aplikacji ActionTrack. Licznym atrakcjom towarzyszyć będzie muzyka.

Dla gości Strefy przyjaznej Kulturze zagrają Baloman – DJ, który gra i tworzy muzykę reggae, chociaż nie są mu obce też inne gatunki oraz Prywaciarze – gliwicki duet konferansjersko-djski stawiający na wyselekcjonowaną muzykę, unikając sztampy i konwenansów. (Centrum Kultury Victoria)

„Technopark Gliwice”. Dobre miejsce dla innowacji

Zdjęcie budynku Technoparku

Stworzony kilkanaście lat temu „Technopark Gliwice” wciąż się rozwija. Jest bezpieczną przystanią dla kolejnych firm i przykładem efektywnej współpracy na linii miasto – nauka – gospodarka. W tym roku powstanie już trzeci budynek kompleksu. 

Gliwice z powodzeniem kreują dobre warunki dla rozwoju gospodarczego miasta. Ważne jest przy tym m.in. wspieranie rozwoju branży nowych technologii i  młodych firm, współdziałanie z różnymi środowiskami, aby jak najbardziej efektywnie wykorzystywać lokalny potencjał. Dobrym przykładem takiej współpracy jest Park Naukowo-Technologiczny „Technopark Gliwice”, powołany przed laty do życia przez miasto Gliwice, Politechnikę Śląską i Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną.

„Technopark Gliwice” to nowoczesne centrum wsparcia przedsiębiorczości i innowacji, z dobrą infrastrukturą i szeroką gamą usług doradczych.  

W ofercie Parku Naukowo-Technologicznym, którego większościowym udziałowcem jest miasto Gliwice znajdują się biura i hale warsztatowe na wynajem, dodatkowo dla młodych przedsiębiorców stworzona została przestrzeń coworkingowa. W Parku ulokowały się głównie firmy związane z sektorem IT, High Tech, automatyki i robotyki. Funkcjonuje też m.in. inkubator przedsiębiorczości, zapewniający pomoc nowo utworzonym podmiotom gospodarczym, w tym przede wszystkim start-upom. W ubiegłym roku oddano do użytku również nowoczesne laboratorium druku 3D, z którego korzystać mogą także firmy zewnętrzne.

Oferta „Technoparku Gliwice” jest szersza. Można korzystać z sal konferencyjnych, usług szkoleniowo-doradczych, bazy eksperckiej, polskich i międzynarodowych programów wsparcia dla biznesu, pomocy przy aplikowaniu o środki unijne. Park współpracuje z wieloma instytucjami technologicznymi, uczelniami i organizacjami zagranicznymi.

Nasz Park tworzy platformę współpracy pomiędzy sferą nauki a biznesem. Uważamy, że innowacyjne, kreatywne, oryginalne koncepcje i rozwiązania powinny być szybko i skutecznie przetwarzane w pożyteczne produkty rynkowe. Dlatego tak istotnym celem naszej działalności jest transfer nowoczesnych technologii do gospodarki, a przy tym wykorzystanie ogromnego potencjału intelektualnego tkwiącego w społeczności naszego regionu – podkreśla  Jacek Kotra, dyrektor „Technoparku Gliwice”.

Szczególnie istotne jest wspieranie przedsiębiorczości akademickiej, a zdecydowaną większość działających tu firm tworzą osoby wywodzące się z Politechniki Śląskiej.

Obiekty „Technoparku Gliwice” sąsiadują z dzielnicą akademicką – są zlokalizowane przy ulicach Konarskiego i Wincentego Pola. W tej ostatniej lokalizacji budowany jest kolejny budynek, w którym znajdą się m.in. pomieszczenia biurowe dla 15 firm. Zainteresowanych ofertą Parku nie brakuje – obecnie działa w nim 80 podmiotów.

W pierwszym kwartale tego roku do społeczności lokatorów stref coworkingu dołączyły kolejne 4 innowacyjne przedsiębiorstwa, zajmujące się np. projektowaniem systemów komunikacyjnych dla branży kolejowej i tworzeniem aplikacji webowych. W tym samym czasie o 4 firmy poszerzyło się też grono korzystających z wirtualnego biura i Inkubatora Kreatywnych, a są to podmioty działające m.in. w sektorze przemysłu 4.0 i sztucznej inteligencji. Z kolei w wyniku ostatniej rekrutacji do projektu „Inkubator przedsiębiorczości –szansą na skuteczną rewitalizację w Gliwicach II”, kolejnych 12 uczestników rozpocznie działalność gospodarczą na terenie Gliwic – podpisze umowę na dofinansowanie przedsięwzięcia, stworzy szczegółowy biznesplan, weźmie udział w szkoleniach i skorzysta z doradztwa indywidualnego. Łącznie w ramach projektu 24 mieszkańców Gliwic założy własną działalność gospodarczą z dofinansowaniem.

Zespół „Technoparku Gliwice” i jego lokatorzy starają się działać zgodnie ze strategią społecznej odpowiedzialności biznesu.

Na przełomie lutego i marca „Technopark Gliwice” i jego lokatorzy przeprowadzili akcję charytatywną „Trochę dobra na Dzień Kobiet”, która była kierowana do kobiet znajdujących się w kryzysie bezdomności, a także będących ofiarami przemocy. Zbiórka była organizowana wraz z Fundacją Pełnia, natomiast otrzymane dary zostały przekazane do Katowickiego Schroniska dla Kobiet.

W marcu pracownicy Parku i działający w nim przedsiębiorcy zaangażowali się także w zbieranie darów i kupowanie niezbędnych rzeczy dla potrzebujących w Ukrainie.  Paczki m.in. z żywnością dla dzieci i artykułami higienicznymi zostały przetransportowane w 3 busach do Lwowa i przekazane do Polskiego Czerwonego Krzyża. W drodze powrotnej zabrano do Polski 31 osób, w tym 13 dzieci, które bezpiecznie dojechały do Krakowa.

Więcej informacji na temat Technoparku można znaleźć na stronie internetowej www.technopark.gliwice.pl.

 

Wymień kwiaty na tarasie

baner

Dzień Ziemi będziemy świętować dopiero w piątek, 22 kwietnia, ale już dziś warto się do niego odpowiednio przygotować. Jak? Na przykład pozyskując nowe roślinki. Można to zrobić dziś i jutro podczas wymiany roślin na tarasie Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Kościuszki.

W środę i czwartek (20-21 kwietnia), w godz. od 12.00 do 15.00 na taras MBP przy ul. Kościuszki 17 można przynieść swoje rośliny. Biblioteka Centralna zaprasza na event ekologiczny – będzie okazja, by wymienić się sadzonkami, kwiatami i ziołami. (mf)

 

W piątek Urząd Miejski czynny dłużej

budynek Urzędu Miejskiego w Gliwicach

W piątek, 22 kwietnia, Urząd Miejski w Gliwicach będzie czynny do godz. 16.00, nie jak zazwyczaj, do godz. 15.00.  

Natomiast decyzją Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, godziny urzędowania Terenowego Punktu Paszportowego ŚUW zlokalizowanego na parterze gliwickiego magistratu (przy ul. Zwycięstwa 21), w tym dniu pozostają bez zmian - obsługa klientów będzie odbywała się w godzinach od 8.00 do 15.00.  (mf)

 

Puzon na podwieczorek

czterech mężczyzn z puzonami

Zapraszamy na wiosenny koncert „w ciepłej tonacji”. Śląski Kwartet Puzonowy, czyli Grzegorz Kurowski Mateusz Konopka, Piotr Misiak i Marek Przegendza zagrają w niedzielę 24 kwietnia w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a).

W programie są między innymi utwory Claude’a Debussy’ego, George’a Gershwina i Thomasa Morleya.

Puzony przeniosą nas w klimat przestrzeni, wiosennego pleneru i parkowego koncertu. Historia tego instrumentu sięga XIII wieku, a dzięki swojej budowie wyróżnia się on z grupy instrumentów dętych blaszanych, intrygując swoistym ciepłym brzmieniem i ogromnym potencjałem wyrazowym. Jego nośny dźwięk potrafi być jednocześnie bardzo subtelnym – wyjaśnia Piotr Oczkowski z Klubu Inicjatyw Kulturalnych.

Na Podwieczorek muzyczny w Willi Caro zapraszają Klub Inicjatyw Kulturalnych, Centrum Kultury Victoria i Muzeum w Gliwicach. Bilety w cenie 16 i 12 zł są do nabycia w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (ul. Dolnych Wałów 3). Będzie je można także kupić przed koncertem w Willi Caro.

Open Career Days tuż-tuż!

ludzie pzybijający piatki

Open Career Days to ogólnowydziałowe politechniczne targi pracy połączone z konferencjami oraz panelami dyskusyjnymi prowadzonymi przez przedstawicieli firm, zapraszanych do udziału w wydarzeniu przez gliwickie stowarzyszenie BEST. Są świetną okazją do nawiązania bezpośredniego kontaktu z przyszłym pracodawcą i zapoznania się z bogatą ofertą praktyk. Najbliższe takie spotkania szykują się już 27 i 28 kwietnia w tzw. nowej hali Ośrodka Sportu Politechniki Śląskiej przy ul. Kaszubskiej 28 oraz online.

W środę 27 kwietnia, w godzinach od 9.00 do 15.00 , w hali przy ul. Kaszubskiej organizowany będzie Dzień Wystawienniczy. Podczas wydarzenia będzie można skorzystać ze strefy kariery, skonsultować CV, przejść próbne rozmowy kwalifikacyjne. Swoją ofertę zaprezentuje 11 pracodawców.

W czwartek 28 kwietnia odbędzie się Dzień Konferencyjny dedykowany spotkaniom i warsztatom z umiejętności miękkich. Wykłady i szkolenia będą przeprowadzane w formie zdalnej na platformie Zoom. Bieżące informacje o tematach i godzinach wydarzeń warto śledzić na fejsbukowym profilu https://www.facebook.com/opencareerday oraz w zakładce HARMONOGRAM strony internetowej ocd.bestgliwice.pl.

Open Career Days zostało objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gliwice Adama Neumanna.

Festiwal Nauki

plakat

Nauka nie musi być trudna, a z pewnością jest fascynująca. Dowodzą tego uczniowie ZSO nr 8 przy ul. Syriusza 30, którzy po raz kolejny organizują Festiwal Nauki połączony z dniem otwartym placówki. Atrakcji nie zabraknie.  

Środa, 27 kwietnia, będzie w ZSO nr 8 pełna wrażeń, eksperymentów, doświadczeń, warsztatów, gier i zabaw. Podczas Festiwalu Nauki nikt nie będzie się nudził, a nawet wyjdzie ze szkoły bogatszy o nowe przeżycia, wiedzę i pragnienie dalszego pogłębiania zdobytych informacji.
To impreza naukowa, dzięki której chcemy promować przedsiębiorczość oraz zachęcić do poszerzania wiedzy, nauki języków obcych oraz poznania kierunków ścisłych, a przez to wskazać atrakcyjną ścieżkę dalszej edukacji. Głównymi organizatorami są uczniowie i uczennice, którzy w zespołach planują warsztaty, eksperymenty, doświadczenia, pokazy i gry zespołowe. To właśnie oni będą promować naukę w formie warsztatów i dydaktyki eksperymentalnej, zaprezentują aktywne formy uczenia się przez praktyczne rozwiązywanie problemów, zamiast klasycznego zapamiętywania faktów – mówi Katarzyna Dąbrowska, dyrektor ZSO8.
Wydarzenie potrwa od godz. 14.00 do 18.00. W programie m.in.: gry i zabawy językowe dla dzieci i młodzieży, budowa lego-robotów, warsztaty wirtualnej rzeczywistości, doświadczenia i eksperymenty geograficzne i chemiczne, warsztaty modelarskie, planetarium, fotobudka, plenerowe warsztaty dla dzieci oraz dmuchane zamki i konkursy z nagrodami. Wstęp wolny, młodzi naukowcy zapraszają zainteresowanych! (mf)

 

Uwaga kierowcy, prace serwisowe w tunelu

Tunel DTŚ

Dziś około godz. 22.30 rozpoczną się prace serwisowe w tunelu w ciągu Drogowej Trasy Średnicowej. Tunel będzie zamknięty do 21 kwietnia do godz. 4.00.

Prace serwisowe w tunelu DTŚ prowadzone są cyklicznie i są konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa kierowców. Sprawdzana jest poprawność działania urządzeń i zarządzających tunelem systemów. W ciągu doby tunelem przejeżdża około 30 tys. pojazdów.
Objazd wytyczono ulicami: Częstochowską, Jagiellońską, Bohaterów Getta Warszawskiego i Stanisława Byliny.