Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 23 maja 2022 r.

// 23-05-2022

Studia na europejskim poziomie

zdjęcie grupowe

Politechnika Śląska wraz z kilkoma znanymi europejskimi uczelniami współtworzy Uniwersytet Europejski EURECA-PRO. Między 17 a 20 maja w Gliwicach odbyło się spotkanie przedstawicieli uczelni partnerskich, w którym wzięło udział blisko 140 osób ze świata nauki.

Uniwersytety Europejskie to międzynarodowe partnerstwa uczelni wyższych, zarządzane przez Komisję Europejską. W tym elitarnym gronie współpracujących instytucji znajduje się około 5% wszystkich uczelni w Europie – w tym Politechnika Śląska. Gliwicka uczelnia techniczna wchodzi w skład EURECA-PRO –  Europejskiego Uniwersytetu Odpowiedzialnej Konsumpcji i Produkcji.

Konsorcjum współtworzą: Montanuniversität Leoben (Austria), Technische Universität Bergakademie Freiberg (Niemcy), Technical University of Crete (Grecja), Universidad de León (Hiszpania), University of Petroşani (Rumunia), University of Applied Sciences Mittweida (Niemcy) oraz Hasselt University (Belgia). Podczas odbywającego się od 17 do 20 maja w Gliwicach spotkania EURECA-PRO Review Week podjęto decyzję o rozszerzeniu tego grona o University of Lorraine  (Francja). Celem międzynarodowej współpracy jest wykreowanie uniwersytetu przyszłości, w którym będzie realizowana długoterminowa strategia obejmująca: kształcenie, badania, innowacje i kontekst społeczny.

W trakcie majowego spotkania w Gliwicach dyskutowano między innymi o wspólnych cyfrowych platformach edukacyjnych Uniwersytetu Europejskiego. Akcentowano także potrzebę zwiększania mobilności akademickiej wewnątrz konsorcjum i budowania relacji z innymi uczelniami, zwłaszcza z krajów spoza Unii Europejskiej. Przy stole rozmów usiedli między innymi rektorzy uczelni zrzeszonych w EURECA-PRO oraz Education Council (rada edukacyjna) i Research Task Force (rada naukowa), a także studenci.

We wspólnym europejskim kampusie EURECA-PRO nacisk położony został na zrównoważony rozwój i ochronę środowiska. Na maj planowane jest uruchomienie rekrutacji na pilotażową specjalność studiów – Responsible Consumption and Production (odpowiedzialna konsumpcja i produkcja). Absolwenci zdobędą niezbędną wiedzę inżynierską, zorientowaną na optymalizowanie technologii produkcji – tak, aby przy minimalnym zużyciu surowców i jak najmniejszym oddziaływaniu na środowisko naturalne, wytwarzać świetnej jakości produkty, dostępne cenowo dla wszystkich.

Dzień Dziecka – będzie zabawa!

kolaż zdjęć ze śląskiej ulicy

W tym roku z okazji Dnia Dziecka idziemy na Podwórko, które jest synonimem świetnej zabawy! Przed nami 6 godzin wypełnionych atrakcjami, dzięki którym dziećmi poczują się wszyscy!

29 maja w PODWÓRKO zmienimy plac przed Areną Gliwice przy ulicy Akademickiej. W planie wydarzenia jest mnóstwo warsztatów, animacje, cyrkowe sztuczki, inscenizacje. Część atrakcji można nazwać „retro” – m.in. gra w klasy, rysowanie kredą, podróż w czasie z Muzeum PRL. Poznamy też gry, w które dawniej bawiono się na górnośląskich podwórkach. Jak na prawdziwe Podwórko przystało, nie zabraknie też wielkiej piaskownicy i boiska.

Z kolei wszystkich, którzy kochają nowoczesne technologie, zapraszamy do strefy „future” – z bolidami, robotami i torami wyścigowymi Slot Cars. Ciekawe warsztaty, dzięki którym dzieci wcielą się w rolę małych naukowców, przygotowało Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej.

Po zabawie odpocząć i posilić można będzie się w strefie Gastro i „chill”. Więcej informacji zainteresowani znajdą na stronie ckvictora.pl, chociaż wszystkich przygotowanych atrakcji nie będziemy zdradzać!

Miejskie obchody Dnia Dziecka organizowane są w ramach Kulturaliów, czyli Gliwickiego Festiwalu Kultury. (CK Victoria)

Kontraruch na ul. Dzierżona

kontraruch na ul. Dzierżona

Na ul. Dzierżona na Trynku został wprowadzony kontraruch dla rowerów. To oznacza, że rowerzyści mogą jechać w kierunku przeciwnym do tego, który obowiązuje inne pojazdy. Zadanie zostało zrealizowane w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego.

Kontraruch umożliwia rowerzystom poruszanie się „pod prąd” i stosowany jest na jezdniach jednokierunkowych z ograniczeniem prędkości do 30 km/h. W takich miejscach napotkać można tabliczki „nie dotyczy rowerów”. Właśnie zakończono prace przy tworzeniu takiego rozwiązania na ul. Dzierżona, na odcinku od skrzyżowania z ul. Bardowskiego do skrzyżowania z ul. Toruńską. Dzięki niemu rowerzystom łatwiej będzie dostać się do posesji i do centrum miasta, jadąc np. z lotniska. Inwestycja została zrealizowana w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego.
To kolejne tego typu rozwiązanie dla rowerzystów sprzyjające płynnej i bezpiecznej jeździe po Gliwicach. Wcześniej kontraruch zastosowano na ul. Floriańskiej, na 150-metrowym odcinku trasy rowerowej nr 6 i na gliwickiej Starówce. Z kolei na ul. Wybrzeże Wojska Polskiego wykonano kontrapas – pas rowerowy tworzony w jezdni jednokierunkowej z ograniczeniem prędkości do 50 km/h umożliwiający ruch rowerów „pod prąd”. (mf)

 

Ul. Biegusa – budowa przystanku

baner

Rozpoczęła się budowa zatoki autobusowej przy ul. Biegusa. Prace prowadzone są w pasie zieleni przy częściowym zajęciu jezdni.

Na czas budowy zatoki jezdnia ul. Biegusa została zwężona, ale  ruch jest zachowany w obu kierunkach – informuje Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów S.A., wykonawca inwestycji. Kierowcy proszeni są o zachowanie ostrożności. Prace powinny zakończyć się pod koniec lipca.

 

#zielonegliwice Sadzą drzewa na Rynku!

Zdjęcie Rynku i sadzonych drzew

Na gliwickim Rynku sadzone są nowe drzewa – w sumie pojawi się tu 11 platanów klonolistnych. Wraz z niską zielenią oraz nowymi elementami małej architektury upiększą tę wyjątkową historyczną przestrzeń i będą sprzyjać odpoczynkowi.

Zgodnie z oczekiwaniami gliwiczan, na Rynku będzie więcej zieleni. Od razu wykorzystane zostaną duże sadzonki drzew – o obwodzie pnia około 20 centymetrów i wysokości od 4 do 5 metrów. Drzewa będą rosły w specjalnych systemach antykompresyjnych, które zapewnią im optymalne warunki rozwoju w zabrukowanym terenie. Pozwalają one na odpowiednie umocowanie roślin, napowietrzanie i nawadnianie, a niewłaściwemu rozrostowi korzeni zapobiegają maty antykorzeniowe i folie ochronne. Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach, który odpowiada za całą inwestycję, zastosuje takie rozwiązanie po raz pierwszy.

Drzewa ozdobią trzy pierzeje – nie mogą być posadzone od strony wejścia do Ratusza z uwagi na gęstą sieć podziemnego uzbrojenia. Wysoka zieleń uzupełniona zostanie w kolejnym etapie prac o kompozycje z krzewów, bylin i kwiatów, umieszczonych na kilkunastu rabatach. Rynek ozdobią m.in. hortensje, róże, cisy, lawenda czy tulipany botaniczne. Z myślą o osobach szukających chwili wytchnienia, pojawią się nowe ławki, których będzie więcej niż przed modernizacją.

Gliwicki Rynek ozdobi:
11 drzew – platanów klonolistnych
84 krzewy, w tym: hortensje, róże i cisy
413 bylin m.in: jeżówka, lawenda, rozplenica japońska
994 rośliny cebulowe: czosnek i tulipany botaniczne

Sadzenie platanów zakończy się w czerwcu, ale już teraz na płycie Rynku mogą ustawiać się pierwsze letnie kawiarenki – na razie na ograniczonym terenie, ale wkrótce w pełnym zakresie.

Niedługo na Rynku montowane będą elementy małej architektury, sadzona będzie też niska zieleń. Modernizacja ma zostać sfinalizowana w lipcu, jesienią posadzone zostanę jeszcze rośliny cebulowe. Zadanie jest realizowane ze środków budżetowych miasta, a jego koszt wynosi 1,2 mln zł.

Centrum Przesiadkowe. Sezon w pełni!

Centrum Przesiadkowe i roboty po stronie południowej dworca

Komunikacyjne serce Gliwic zacznie bić z początkiem przyszłego roku, skupiając wszystkie środki transportu – w tym uruchamianą w perspektywie kilku lat Kolej Metropolitalną i metropolitalną velostradę. Nowoczesne Centrum Przesiadkowe z wewnętrznym układem drogowym, ścieżkami dla rowerzystów, wjazdami od strony ulic Toszeckiej i Tarnogórskiej oraz sąsiadującą z nimi strefą przystanków, postojów taxi i parkingów „kiss and ride”, wpłynie na poprawę komfortu i jakości podróży zarówno gliwiczan, jak i mieszkańców całego regionu.

Pięć pierwszych „fal” zadaszenia głównego Centrum Przesiadkowego jest gotowych zarówno pod względem budowlanym, jak i instalacyjnym. Jako ostatnie zamontowano na nich oświetlenie dekoracyjne. Na szóstym zadaszeniu trwają prace przy siatce cięto-ciągnionej z blachy tytanowo-cynkowej oraz oświetleniu. Warto podkreślić, że na każdej z „fal” gotowa jest już fotowoltaika, a ekipy budowlane montują obecnie zabezpieczenia przed osiadaniem i gniazdowaniem ptaków.

W ulokowanym pod największą „falą” budynku głównym CP zakończono już montaż wielkoformatowych płyt HPL. Na poziomie piwnic trwają prace elektryczne i sanitarne, a na parterze – w pomieszczeniu gastronomicznym (kuchni) – prowadzone są prace instalacyjne i wykończeniowe. W pomieszczeniach ogólnodostępnych podwieszane są drewniane sufity, montowane są tzw. pochwyty i szklane balustrady.  Realizowane są prace malarskie, a na fasadzie budynku – prace wykończeniowe. Pomieszczenia przygotowywane są do wyposażania i montażu mebli. W pomieszczeniach socjalnych gotowe są już sufity podwieszane. Na terenie budynku zamontowano ścieżki prowadzące oraz pola uwag  jako oznakowanie do przezwyciężania barier architektonicznych. Przygotowano też już wszystkie zewnętrzne drzwi przesuwne z automatyką.

Ścieżki prowadzące i pola uwagi powstają także w nowym tunelu. W jego wyjściu na teren CP działać będzie travelator, czyli ruchomy chodnik. W tej części trwa montaż balustrad szklanych. Cały czas instalowane jest też nagłośnienie, listwy ledowe i kamery.

W umiejscowionym z boku – poza strefą wiat – przyszłym budynku pomocniczym Centrum Przesiadkowego powstaje obecnie posadzka żywiczna. Zakończono roboty wykończeniowe związane z układaniem glazury, montażem sufitów podwieszanych oraz malowaniem pomieszczeń. Na elewacji silikonowane są spoiny.

W perspektywie kilku miesięcy Centrum Przesiadkowe skupi wszystkie środki transportu miejskiego, zwiększy też bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i kierowców. Kompleks będzie łączył transport koleją z systemem stacji autobusów miejskich, regionalnych i międzynarodowych, oferując także podróżnym miejsca postojowe dla samochodów, wygodną infrastrukturę rowerową oraz zaplecze komercyjne.

Na murach oporowych, opasujących teren CP i sąsiadujących z zabytkową wieżą ciśnień, w dalszym ciągu trwa montaż płyt betonowych i drewnianych okładzin.  Toczą się prace projektowe związane z drugim historycznym obiektem na terenie Centrum Przesiadkowego – budynkiem dawnej Huty Szkła przy ul. Toszeckiej 2b.
 
Od strony wjazdu na teren CP od ul. Składowej ułożono krawężniki. Zostały także wykonane dwie warstwy nawierzchni asfaltowej. Trwa montaż słupków antyterrorystycznych, zarówno od strony wschodniej, jak i zachodniej, a w rejonie zatoczek bocznych prowadzone są prace brukarskie. W rejonie muru oporowego rozpoczęto wykonywanie podbudowy pod chodniki i ścieżki rowerowe. Ponadto montowana jest pompownia wód deszczowych.

Inwestycję realizuje konsorcjum firm: Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA i Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA. Koszt prac to około 184 mln zł. Na ten cel ze środków unijnych pozyskano 129,5 mln zł. Planowany termin uruchomienia CP – z uwagi na okres czasu niezbędny do przeprowadzenia procedur odbiorowych – to początek 2023 roku.

Po południowej stronie dworca kolejowego przebudowywany jest układ drogowy, który wraz z Centrum Przesiadkowym stworzy w przyszłym roku przyjazną i funkcjonalną przestrzeń miejską.

Zakończono roboty w ciągu ul. Na Piasku oraz prace związane z budową połączenia ul. Okopowej z placem przed dworcem PKP i częścią placu dla autobusów w rejonie placu Piastów, przebudową uzbrojenia w ul. Zwycięstwa, a także ciągiem pieszo-rowerowym w ul. Berbeckiego. Trwa układanie warstw konstrukcyjnych przy placu Piastów oraz ul. Zwycięstwa. W kolejnym etapie wykonana zostanie pozostała część placu Piastów, fragment ul. Bohaterów Getta Warszawskiego oraz plac przed dworcem PKP.

Inwestycję po południowej stronie dworca PKP realizuje Eurovia Polska. Koszt to ponad 44 mln zł z budżetu miasta. Prace powinny się zakończyć w lipcu 2023 roku.

Najbliższe spotkania prezydenta z mieszkańcami

baner

Trwa cykl spotkań prezydenta Adama Neumanna z mieszkańcami Gliwic: KIERUNEK – DZIELNICE. Najbliższe zorganizowane zostaną w siedzibach Centrum 3.0. dla mieszkańców dzielnic: Baildona, Politechnika Śląska i Śródmieście.

Spotkania zaplanowano na maj i czerwiec. Są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Umożliwiają przedstawienie spraw bliskich mieszkańcom danej dzielnicy oraz rozmowę o kluczowych miejskich inwestycjach. To doskonała okazja do zadania pytań czy zwrócenia uwagi na ważne aspekty życia w lokalnych społecznościach i bieżące problemy.

Spotkania organizowane są w szkołach oraz w siedzibach Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych.

Najbliższe odbędą się 24 maja. O godz. 16.30 rozpocznie się spotkanie dla mieszkańców dzielnicy Baildona (Centrum 3.0 przy ul. Jagiellońskiej 21), a o 18.30 dla mieszkańców dzielnic Politechnika Śląska i Śródmieście (Centrum 3.0, ul. Studzienna 6).  

Spotkajmy się w dzielnicach – porozmawiajmy o tym, co ważne.

 

Przyjęcie uchodźcy – jak złożyć wniosek?

banner z napisem Aktualziacja informacji

40 zł za osobę dziennie to  kwota z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Wnioski o wypłatę w naszym mieście przyjmuje Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Gliwicach.

Świadczenie jest przyznawane za okres nie dłuższy niż 120 dni (licząc od dnia przybycia obywatela Ukrainy na terytorium RP) za faktyczne zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia osobie, która przybyła na terytorium naszego kraju z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa. Świadczenie to wypłacane jest z dołu.

Wzór wniosku, na podstawie którego będzie wypłacane świadczenie zaktualizowano 29 kwietnia w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20220000941.

Wypełnione wnioski w  Gliwicach można składać w Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej (pl. Inwalidów Wojennych 12, tel. 32/239-11-19, zgm@zgm.gliwice.eu):

  • osobiście od poniedziałku do środy między godz. 7.30 a 15.30, w czwartki od godz. 7.30 do 17.00, w piątki między godz. 7.30 a 14.00;
  • wysyłać pocztą tradycyjną albo na elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP.

Każdy wniosek, zgodnie z rozporządzeniem MSWiA, będzie rozpatrywany w terminie miesiąca od jego złożenia.

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej opublikował szczegółowy poradnik, jak prawidłowo złożyć wniosek (klik).

Futsalowy Piast Mistrzem Polski!

futsaliści w akcji

W przedostatniej kolejce spotkań futsalowej Ekstraklasy (22 maja) Piast Gliwice pokonał Rekord Bielsko-Biała 5:2 i po raz pierwszy w swojej historii sięgnął po tytuł Mistrza Polski. Zwycięskie bramki w tym meczu zdobywali Dominik Śmiałkowski, Mateusz Mrowiec, Rafael Cadini, Bruno Graça oraz Sebastian Szadurski.

Przed tym meczem sytuacja w tabeli była dość klarowna. Piast miał dwa punkty przewagi nad Rekordem i w przypadku wygranej mógłby świętować tytuł Mistrza Polski. W przypadku porażki jednak te szanse zostałyby praktycznie stracone. Stawka była więc ogromna i nie ma się co dziwić, że zainteresowanie pojedynkiem pretendenta do tytułu mistrzowskiego z jego obrońcą było ogromne. W pierwsze fazie meczu bardziej aktywną drużyną był Rekord, ale to gospodarze mieli lepsze okazje do zdobycia gola. W 12. min Szadurski wyszedł z kontrą, zagrał na długi słupek do Śmiałkowskiego, który otworzył wynik tego starcia. Bielszczanie za sprawą Sebastiana Leszczaka szybko jednak zdołali wyrównać, ale podopieczni Orlando Duarte już poczuli krew i w 16. min kapitalnie przed bramką rywali zachował się Mrowiec. W 19. min Cadini wykończył jedną z ładniejszych akcji gospodarzy i dzięki temu drużyna z Areny schodziła na przerwę, prowadząc 3:1. To była solidna zaliczka przed przed drugą odsłoną, ale jeszcze nie gwarantowała zwycięstwa.

Już w 19. sek po zmianie stron Graça przepięknie uderzył z woleja, zmuszając Nawrata do kapitulacji. W tym momencie na trybunach zaczęła się już feta, choć do końca meczu było dużo czasu. W końcu trener gości zdecydował się wpuścić do gry Krzysztofa Iwanka, który wprawdzie nominalnie jest bramkarzem, ale potrafi też pomóc kolegom w grze ofensywnej. Przyniosło to efekt, bo w 33. min Leszczak ponownie wpisał się na listę strzelców, co przywróciło nadzieję bielszczanom na powrót do gry o tron. Na 5 min przed końcem meczu trener Rekordu zdecydował się na grę z typowym lotnym bramkarze, w  którego rolę wcielił się Stefan Rakic. Cóż z tego, jak cuda między słupkami wyprawiał Michał Widuch, a jego koledzy z pola bronili tak ofiarnie, że przyjezdni nie potrafili zdobyć kontaktowego gola. W 40. – ostatniej – minucie meczu Widuch wyrzucił piłkę ręką do Szadurskiego, który postawił ostatnią pieczęć w tym meczu.

Zaraz po końcowej syrenie odbyła się ceremonia wręczenia medali i pucharu z udziałem prezydenta Gliwic Adama Neumanna, a potem wspólna feta z kibicami. Następny mecz, przypieczętowujący mistrzostwo Polski, ma wielkie szanse odbyć się na dużej Arenie!

Końcówka z... Hukiem

Piast Gliwice w akcji

W meczu, który 21 maja kończył sezon 2021/2022 PKO Bank Polski Ekstraklasy, Piast Gliwice zremisował z Radomiakiem Radom 1:1. Bramki w końcówkach obu połów zapewniły wielkie emocje. Na gola w doliczonym czasie pierwszej połowy strzelonego przez Karola Angielskiego odpowiedział niemal równo z końcowym gwizdkiem Tomáš Huk. 

W meczu bez presji, bowiem obydwa zespoły już przed rozpoczęciem zawodów znały lokaty, jakie zajmą po zakończeniu sezonu, nie brakowało zaangażowania. Zarówno gracze Piasta, jak i Radomiaka sprawnie konstruowali swoje akcje, brakowało jedynie strzałów. Trudno było o czyste sytuacje, co było wynikiem dobrego pressowania przeciwników. Kibice zgromadzeni przy ul. Okrzei obejrzeli tylko jedną bramkę. Sprytnym i precyzyjnym strzałem piłkę w siatce umieścił Karol Angielski.

W drugiej odsłonie gliwiczanie starali się usilnie doprowadzić do wyrównania. Wpuszczeni na plac gry zawodnicy rezerwowi wprowadzili dużo ożywienia. Aktywnie po prawej stronie poczynał sobie Michael Ameyaw, który przy współpracy z Tomem Hateleyem wielokrotnie niepokoił dośrodkowaniami defensywę z Radomia. Niestety bramka strzeżona przez Majchrowicza pozostawała niezdobyta. Zabrakło szczęścia i precyzji? Nic z tych rzeczy, gliwiczanie czekali na zadanie ciosu do doliczonego czasu gry. Niemal równo z kończącym mecz gwizdkiem gola strzelił Tomáš Huk, doprowadzając do remisu. Dla stopera ze Słowacji był to drugi gol w drugim kolejnym meczu.

Dokonaliśmy kilku zmian. Wiedzieliśmy, że bez względu na wynik nasza pozycja nie ulegnie zmianie. Chcieliśmy zobaczyć zawodników, którzy mniej grali. Postawiliśmy na tych, którzy mieli mniejszy „przebieg” minutowy w trakcie sezonu. W pierwszej połowie nie był to ładny mecz, nie grało się łatwo i jeden błąd spowodował, że straciliśmy bramkę. Mieliśmy dużo niewymuszonych strat i to było najgorsze w pierwszej części. W drugiej wyglądało to o wiele lepiej. Bramka w ostatnich sekundach jest uwieńczeniem tej naszej, śmiem twierdzić, świetnej wiosny. Pochwaliłem drużynę za udany sezon. To, co wydarzyło się na wiosnę, przypomniało sezon mistrzowski czy też medalowy. To pokazuje, że ta drużyna ma charakter i konsekwentnie dąży do celu – skomentował po spotkaniu Waldemar Fornalik, trener Niebiesko-Czerwonych.

 

Biuro Prasowe GKS Piast S.A.

27 maja biuro Miejskiego Rzecznika Konsumenta będzie nieczynne

grafika

W piątek, 27 maja, biuro Miejskiego Rzecznika Konsumentów będzie nieczynne. Gdzie można uzyskać pomoc prawną w przypadku nieobecności rzecznika konsumentów?

•    INFOLINIA KONSUMENCKA
tel.: 801-440-220
tel.: 22/290-89-16
poniedziałek – piątek od godz.  8.00 do 18.00
e-mail : porady@dlakonsumentow.pl

•    Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Katowicach
tel.: 32/356-81-00                                                                                       
poniedziałek – piątek od godz.  7.30 do 15.30
e-mail:sekretariat@katowice.wiih.gov.pl

 

II rata za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych

kawiarenka

Do 31 maja należy wpłacać II ratę za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych – przypomina przedsiębiorcom Wydział Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Opłaty przyjmowane są na rachunek bankowy:
Urząd Miejski w Gliwicach
ul. Zwycięstwa 21, 44-100 Gliwice
Bank Millennium S.A.
48 1160 2202 0000 0005 0904 4009

Na przelewie, bądź dowodzie wpłaty należy wpisać nazwę i adres punktu sprzedaży oraz kategorię zezwolenia, np. „sklep ul. … , zezwolenie A,B,C – II rata”, „restauracja ul. … , zezwolenie A – II rata”).

Przedsiębiorca, który nie dokona opłaty w terminie będzie mógł to zrobić w ciągu kolejnych 30 dni, pod warunkiem dokonania dodatkowej opłaty w wysokości 30% opłaty za korzystanie z danego rodzaju zezwolenia, wyliczonej dla danego roku. Jeżeli tego nie zrobi zezwolenie wygaśnie. Wówczas przedsiębiorca może wystąpić z wnioskiem o wydanie nowego zezwolenia, ale nie wcześniej, niż po upływie 6 miesięcy od dnia wydania decyzji o wygaśnięciu zezwolenia.
Więcej informacji na ten temat można uzyskać w Wydziale Usług Komunalnych przy ul. Zwycięstwa 21 – pokój 366 (III piętro), tel. 32/239-11-58, 32/238-54-24.