Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 25 maja 2022 r.

// 25-05-2022

KIERUNEK-DZIELNICE. Baildona-Politechnika-Śródmieście

spotkanie prezydenta z mieszkańcami

Za nami kolejne spotkania w dzielnicach. We wtorek, 24 maja, o lokalnych sprawach oraz możliwych zmianach i perspektywach rozwoju swoich dzielnic z prezydentem Gliwic Adamem Neumannem rozmawiali mieszkańcy dzielnic: Baildona, Politechnika i Śródmieście.

Trwa cykl spotkań prezydenta Adama Neumanna z mieszkańcami gliwickich dzielnic, które są okazją do rozmów o tym, co ważne dla lokalnych społeczności i możliwościach poprawy komfortu życia. W wydarzeniu może wziąć udział każdy i każdy może zabrać głos w dyskusji na temat dzielnicy, w której odbywa się spotkanie.

Każde ze spotkań jest podzielone na dwie części: wprowadzającą, z krótkim wideopodsumowaniem tego, co wydarzyło się w Gliwicach podczas ponad 2-letniej prezydentury Adama Neumanna, ze szczególnym odniesieniem do konkretnej dzielnicy, oraz główną część przeznaczoną na wymianę poglądów i zadawanie pytań na temat spraw ogólnomiejskichi dzielnicowych. Spotkania trwają półtorej godziny. Jeżeli pytań i problemów, którymi należy się zająć, jest więcej, mieszkańcy mogą je przekazać po spotkaniu pracownikom Urzędu Miejskiego, którzy kierują sprawy do rozpatrzenia do odpowiednich wydziałów UM lub jednostek miejskich. Mieszkańcy dzielnic, w których odbyły się ostatnie spotkania zwracali uwagę na to, co można zmienić, przedstawiali propozycje rozwiązań i konkretne sprawy, w których potrzebują wsparcia.

Ważnymi tematami dla mieszkańców dzielnicy Baildona okazały się m.in. problemy lokalowe i kwestie związane z regulowaniem stanu prawnego nieruchomości, opieką nad bezdomnymi zwierzętami i niską emisją. Zwracano uwagę na uciążliwości związane z parkowaniem samochodów na ulicach w pobliżu Areny Gliwice podczas dużych imprez.

Podczas spotkania mieszkańców dzielnic Politechnika i Śródmieście przedstawiono problem dokuczliwego hałasu na Starówce w porze nocnej, dobiegającego szczególnie z letnich ogródków, a także konieczności kontrolowania prędkości TIR-ów korzystających z objazdów podczas zamykania tunelu DTŚ na czas prac serwisowych. Obecna na spotkaniu Anna Gilner, dyrektor ZDM, udzielała wielu informacji w interesujących mieszkańców kwestiach drogowych, dotyczących m.in. planowanych w przyszłości zmian na ul. Dworcowej, działań zmierzających do uproszczenia dojazdu do Narodowego Instytutu Onkologii czy dróg rowerowych. Mieszkańcy pytali prezydenta m.in. o budowę nowego szpitala miejskiego, bulwary nad Kłodnicą i oczekiwaną przebudowę ul. Zwycięstwa. Niektóre sprawy zostały wyjaśnione od razu podczas spotkania, ponieważ wiele poruszonych kwestii jest dobrze znanych władzom Gliwic i są już w trakcie rozwiazywania. Pozostałe – z uwagi na szerszy kontekst – zostały zapisane i będą analizowane.

Cykl KIERUNEK – DZIELNICE potrwa do końca czerwca.

Spotkania są otwarte dla wszystkich zainteresowanych Najbliższe spotkania odbędą się 31 maja:
• dla mieszkańców dzielnicy Kopernika (godz. 16.30, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8, ul. Syriusza 30),
• dla mieszkańców Łabęd (godz. 18.30, Centrum Sportowo- Kulturalne Łabędź, ul. Partyzantów 25). (mf)

 

 

Jest nowy portal – czas na zgłaszanie uwag

Baner z napisem Decydujmy razem

Gliwice chcą udostępniać informacje o stanie miasta w przejrzysty i przystępny sposób na nowym portalu Gliwice Otwarte Dane. Jest już pilotażowa wersja tej internetowej witryny, a wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać swoje uwagi i propozycje zmian do 25 czerwca. Warto zajrzeć!

Pilotażowa wersja portalu Gliwice Otwarte Dane została uruchomiona pod adresem https://open-data-gliwice.hub.arcgis.com przez Urząd Miejski w Gliwicach. – Postanowiliśmy przygotować portal internetowy, który zdecydowanie ułatwi i przyspieszy przeglądanie informacji o Gliwicach. Do tej pory aktualne informacje o kondycji Gliwic były drukowane co roku w obszernym Raporcie o stanie miasta – w formie zdecydowanie mniej atrakcyjnej dla mieszkańców, którzy chcieliby szybko znaleźć konkretne informacje lub po prostu w wolnej chwili zorientować się w kluczowych sprawach – wyjaśnia Iwona Pylypenko-Wilk, naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego UM.

To właśnie pracownicy tego wydziału oraz Biura Rozwoju Miasta samodzielnie opracowali koncepcję portalu i wdrożyli ją w życie, tworząc witrynę i wprowadzając do niej dane z raportu za ubiegły rok.

Osiem głównych tematów

Dane zgrupowane zostały w 8 działach tematycznych (zgodnych z Raportem o stanie miasta):

  • Gliwice i Gliwiczanie (np. liczba ludności z podziałem na dzielnice czy dane demograficzne),
  • Zarządzanie samorządowe (np. informacje o realizacji Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego i programów unijnych),
  • Infrastruktura (np. liczba zarejestrowanych pojazdów, natężenie ruchu i wypadki drogowe),
  • Środowisko (np. jakość powietrza, informacje o terenach zielonych czy gospodarowanie odpadami komunalnymi),
  • Gospodarka i finanse (np. informacje o rynku pracy, podmiotach gospodarczych i budżecie miasta),
  • Zdrowie i Polityka społeczna (np. informacje o placówkach służby zdrowia i świadczonej pomocy społecznej),
  • Kultura, edukacja, sport (np. informacje o miejskich instytucjach kultury, liczbie uczniów, lokalizacji obiektów sportowych, placów zabawa i siłowni plenerowych),
  • Bezpieczeństwo i porządek (np. informacje o kamerach miejskiego monitoringu).

To dopiero początek

Dane prezentowane są w różnorodnej formie: interaktywnych map, wykresów, infografik, list czy etykiet. Dodatkowo można je przeglądać np. w postaci tabel, pobierać w różnych formatach i dalej wykorzystywać w dowolny sposób. Klikając w różne elementy (np. słupki wykresów, obiekty na mapie, listy przy mapach itd.), można odkryć wiele różnych informacji. Dodatkowo można również przechodzić na inne strony i geoportale powiązane tematycznie z publikowanymi danymi – dostępne są m.in. z poziomu górnej belki portalu (m.in. Raport o stanie miasta, Strategia2040, MSIP, Gliwicka Platforma Partycypacyjna) lub w poszczególnych działach tematycznych.

To dopiero początek, ponieważ dane będą sukcesywnie uzupełniane. Chcemy rozbudowywać portal i bazę danych tak, aby jak najlepiej służyła mieszkańcom, przedsiębiorcom i innym osobom szukającym informacji o Gliwicach. Dlatego zależy nam na pozyskaniu uwag i opinii w trakcie trwających konsultacji. Są otwarte dla każdego zainteresowanego – zachęca Iwona Pylypenko-Wilk.

Wyraź swoją opinię!

Ankieta dotycząca pilotażowej wersji portalu Gliwice Otwarte Dane jest dostępna na stronie internetowej decydujmyrazem.gliwice.pl w dziale „Wypowiedz się”. Można ją wypełniać do 25 czerwca. W zależności od liczby i rodzaju złożonych uwag, pełne udostępnienie portalu Gliwice Otwarte Dane nastąpi najpóźniej do września.

 

Minne, czyli miłość

koncert w ruinach teatru

Już niebawem w Gliwicach po raz drugi usłyszymy Trio Bastarda. 17 czerwca zespół przyjeżdża do nas z grupą Holland Baroque z materiałem z płyty „Minne”.

To improwizowany program inspirowany średniowieczną poezją miłosną. Minne znaczy miłość. Na jednej scenie – scenie ruin teatru Victoria (al. Przyjaźni 17) – stanie Holland Baroque, zespół muzyki dawnej oraz oryginalny polski głos grupy folk-jazzowej łączącej brzmienie klarnetu, wiolonczeli i klarnetu kontrabasowego, czyli Trio Bastarda.

Data koncertu organizowanego przez Centrum Kultury Victoria zbiegnie się w czasie z polską premierą albumu „Minne”. Usłyszymy tradycyjną muzykę dawną w nowoczesnym, oryginalnym i osobistym wydaniu. Bilety na wydarzenie w cenie 70 i 56 zł można kupić na portalu ToBilet.pl. (materiały organizatora)

Wyszukane formy – wystawa prac Katarzyny Handzlik-Bąk

banner

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę prac Katarzyny Handzlik-Bąk „Wyszukane formy”, która prezentowana jest do 10 czerwca 2022 r. w sali wystawowo-konferencyjnej Biblioteki Centralnej (ul. Kościuszki 17). Wystawa obejmuje wybrane prace z dwóch niezależnych cykli: „Odpady/Smak naszych Czasów” i „Mirostowice – artefakty subiektywne / artefakty obiektywne z cyklu 9”, pod wspólnym tytułem.

Cykle te w odmienny sposób pokazują jak nadać przedmiotom drugie życie w przestrzeni Sztuki. „Mirostowice – artefakty subiektywne / artefakty obiektywne z cyklu 9” odnosi się do sytuacji Mirostowickich Zakładów Ceramicznych, które od prawie 25 lat pochłania las. Przyroda zawłaszcza starą fabrykę, zacierając ślady dawno minionej świetności. W nierównej walce las pochłania hale, piece, młyny, większe i mniejsze porzucone elementy.

„Odpady/Smak naszych Czasów” – w tym cyklu odnajdziemy znajdujemy prace Katarzyny Handzlik skupione wokół asamblażu i ready mades, do których szczególnie pasuje literackie pojęcie metafory. Katarzyna jest poetką form przestrzennych, lubującą się w  wieloznaczeniowości. (materiały organizatora)

Przedszkolna Akademia Filmowa. Zapisy trwają!

kino Amok

Przedszkolna Akademia Filmowa to warsztaty i projekcje bajek w kinie Amok. Podczas zajęć Pif PAF dzieci zgłębiają tajemnice kina oraz uczą się  lepiej rozumieć otaczający je zewsząd świat obrazów. Połączenie dobrej zabawy z nauką to filmowy strzał w dziesiątkę.

Zajęcia w formie gier, zabaw, konkursów i projekcji multimedialnych, przeznaczone są dla pojedynczych grup przedszkolnych. Prowadzą je doświadczeni wykładowcy: Justyna Sieradzka-Bizoń (absolwentka filmoznawstwa i produkcji filmowej, nauczycielka dramy i języka angielskiego) oraz Łukasz Tura (absolwent filmoznawstwa, reżyserii, dziennikarz radiowy).

W czasie trwania zajęć dzieci m.in:

  • dowiedzą się, jak działa kino;
  • spróbują udźwiękowić film;
  • odkryją, jakie filmowe niespodzianki ukrywa ciemna jaskinia;
  • sami staną za kamerą, by zrobić swój pierwszy film;
  • sprawią, że nieruchome obrazki ożyją;
  • baśnie (nie tylko filmowe) nie będą miały przed nimi tajemnic;
  • zwiedzą wszystkie zakamarki kina.

Każdorazowo warsztatom towarzyszy ok. 40-minutowa projekcja bajek, specjalnie dobranych z uwzględnieniem wieku młodych odbiorców. W tym roku mnóstwo nowych animacji, a także świetne filmy aktorskie. Zgłoszenia – biuro kina: tel. 32 238 25 01, e-mail: biuro@amok.gliwice.pl (materiały organizatora)

Strategie wolności. Sesja naukowa w Muzeum w Gliwicach

slider

26–27 maja 2022 w Czytelni Sztuki odbędzie się sesja naukowa pod hasłem „Lata 80. XX wieku w fotografii polskiej. Powiew wolności. Strategie twórcze między reportażem, dokumentalizmem a inscenizacją”. Sympozjum będzie drugą z serii konferencji organizowanych przez Czytelnię Sztuki we współpracy z dr Krzysztofem Jureckim, których tematem są wybrane fenomeny oraz tendencje artystyczne w fotografii polskiej drugiej połowy XX wieku analizowane w świetle różnorodnych perspektyw badawczych.

Lata 80. XX wieku były interesującym okresem dla różnorodnych eksploracji w dziedzinie fotografii jako zapisu rzeczywistości. Ze względu na wprowadzenie stanu wojennego w grudniu 1981 roku, był to czas dramatyczny. Dekada zaczęła się Karnawałem Solidarności, trwającym od sierpnia 1980.

Przy pomocy medium fotografii utrwalano przemiany społeczno-polityczne, w tym przede wszystkim strajki oraz brutalizację działań aparatu represji. Wprowadzenie stanu wojennego spowodowało, że fotografowie działali także w undergroundzie, a ich dorobek do tej pory jest ujawniany. Lata 80. to także rozwój fotografii w ramach „sztuki przy Kościele”, a także w obrębie dekadenckiej Kultury Zrzuty, jak i działań indywidualnych twórców.

Więcej informacji na temat sympozjum oraz program wydarzenia są dostępne na stronie internetowej Muzeum w Gliwicach. (materiały organizatora)

Rodzice do teatru – „Wszystko w rodzinie” z Teatralną Opiekunką

banner

Z myślą o rodzicach, którzy chcieliby spędzić wieczór w Teatrze Miejskim, przygotowano cykl spektakli z  Teatralną Opiekunką. 29 maja w trakcie spektaklu „Wszystko w  w rodzinie” ich pociechami zajmie się wykwalifikowany pedagog.

Dzieci wezmą udział w teatralnych zabawach i pracach plastycznych. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 4–11 lat. Aby zapisać dziecko na zajęcia Teatralnej Opiekunki, należy wcześniej zgłosić chęć udziału pod nr. tel. 32 230 49 68 / 32 232 13 39 lub e-mailem: bow@teatr.gliwice.pl.

Koszt udziału w zajęciach wynosi 10zł, ilość miejsc jest ograniczona. Zajęcia dla dzieci prowadzi aktorka i pedagog teatru Milena Jabłońska. (materiały organizatora)

Uwaga kierowcy, prace serwisowe w tunelu

Tunel DTŚ

Dziś około godz. 22.30 rozpoczną się prace serwisowe w tunelu w ciągu Drogowej Trasy Średnicowej. Tunel będzie zamknięty do 26 maja, do godz. 4.00.

Prace serwisowe w tunelu DTŚ prowadzone są cyklicznie i są konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa kierowców. Sprawdzana jest poprawność działania urządzeń i zarządzających tunelem systemów. W ciągu doby tunelem przejeżdża około 30 tys. pojazdów.
Objazd wytyczono ulicami: Częstochowską, Jagiellońską, Bohaterów Getta Warszawskiego i Stanisława Byliny.

 

II rata za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych

kawiarenka

Do 31 maja należy wpłacać II ratę za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych – przypomina przedsiębiorcom Wydział Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Opłaty przyjmowane są na rachunek bankowy:
Urząd Miejski w Gliwicach
ul. Zwycięstwa 21, 44-100 Gliwice
Bank Millennium S.A.
48 1160 2202 0000 0005 0904 4009

Na przelewie, bądź dowodzie wpłaty należy wpisać nazwę i adres punktu sprzedaży oraz kategorię zezwolenia, np. „sklep ul. … , zezwolenie A,B,C – II rata”, „restauracja ul. … , zezwolenie A – II rata”).

Przedsiębiorca, który nie dokona opłaty w terminie będzie mógł to zrobić w ciągu kolejnych 30 dni, pod warunkiem dokonania dodatkowej opłaty w wysokości 30% opłaty za korzystanie z danego rodzaju zezwolenia, wyliczonej dla danego roku. Jeżeli tego nie zrobi zezwolenie wygaśnie. Wówczas przedsiębiorca może wystąpić z wnioskiem o wydanie nowego zezwolenia, ale nie wcześniej, niż po upływie 6 miesięcy od dnia wydania decyzji o wygaśnięciu zezwolenia.
Więcej informacji na ten temat można uzyskać w Wydziale Usług Komunalnych przy ul. Zwycięstwa 21 – pokój 366 (III piętro), tel. 32/239-11-58, 32/238-54-24.