Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 27 maja 2022 r.

// 27-05-2022

Kulturalny rozkład jazdy: 27–29 maja

banner

Spektakl z Teatralną Opiekunką, koncert „polskich Beatlesów” w Cechowni i Dzień Dziecka – to nasze mocne propozycje na ostatni majowy weekend w Gliwicach.

piątek 27 maja

  • W galerii na6 (ul. Matejki 6) o godz. 18.00 rozpocznie się otwarcie wystawy fotografii Tomasza Sobczaka „Struktury Miasta”. Ekspozycję tworzy zestaw trójbarwnych częściowo odrealnionych kompozycji, które autor wypatrzył w swoim rodzinnym mieście.

sobota 28 maja

  • Między godz. 16.00 a 19.00 w Stacji Artystycznej Rynek (Rynek 4–5) odbędzie się drugi Weekend Integracji Śląsko-Ukraińskiej. W programie są: jarmark rękodzieła i kulinariów, panel dyskusyjny „Nie ma dobrych i złych języków. Rozmowa jako dobro wspólne” i wieczór poezji ukraińskiej.
  • O godz. 19.00 w Cechowni (Nowe Gliwice, ul. Bojkowska 35a) wystąpią „polscy Beatlesi” – zespół The Postman.

niedziela 29 maja

  • Od godz. 12.00 do 18.00 plac przed Areną Gliwice (ul. Akademicka 50) zamieni się w Podwórko. Z okazji Dnia Dziecka zaplanowano warsztaty, animacje, cyrk, podróż w czasie, biwakowanie.
  • O godz. 18.00 w Teatrze Miejskim (ul. Nowy Świat 55–57) rozpocznie się spektakl z Teatralną Opiekunką. Rodzice zobaczą farsę „Wszystko w rodzinie” R. Cooneya w reżyserii A. Nejmana, a dzieci od 4 do 11 lat wezmą udział w teatralnych zabawach i pracach plastycznych.

Wszystkie wydarzenia kulturalne są publikowane na stronie Kultura.gliwice.eu. Jesteś organizatorem? Dodaj swoje wydarzenie na naszą stronę poprzez formularz.

Nagrodzono młodych naukowców

młodzi naukowcy

W piątek, 27 maja, w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej podsumowano „Dni Gliwickich Młodych Naukowców”. To projekt edukacyjny organizowany pod patronatem prezydenta Gliwic Adam Neumann oraz rektora Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk.

Była to już ósma edycja projektu popularyzującego nauki ścisłe, promującego zdolnych uczniów i wspomagającego wybór ścieżki edukacyjno-zawodowej. W ramach przedsięwzięcia, odbyło się pięć punktowanych konkursów: Akademia Najmłodszego Naukowca dla Przedszkolaków oraz Naukowa Liga Szkół Podstawowych, w ramach której zorganizowany został: konkurs chemiczno-fizyczny, biologiczno-geograficzny, matematyczny i badawczy (zostały one wpisane na kuratoryjną listę konkursów wpisywanych na świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i dających dodatkowe punkty w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych).

W rywalizacji wzięli udział uczniowie 15 gliwickich szkół podstawowych oraz dzieci z 8 przedszkoli. Podczas dzisiejszej gali na Politechnice Śląskiej nagrodzono trzy szkoły podstawowe, których uczniowie uzyskali najwięcej punktów w poszczególnych konkursach: 1. miejsce zajęły Szkoły Podstawowe nr 1 i nr 9, a trzecie SP6. Ufundowane przez Miasto Gliwice nagrody otrzymało również 33 uczniów – laureatów poszczególnych naukowych zmagań.

W uroczystej gali wręczenia nagród laureatom konkursów udział wzięła Ewa Weber, zastępca prezydenta Gliwic. – Serdecznie gratuluję wszystkim, którzy podjęli się uczestnictwa w konkursie. Wszyscy jesteście zwycięzcami, ponieważ się nie poddajecie. Doceniam zaangażowanie uczniów, ale też opiekunów, którzy przygotowują młodych ludzi do radzenia sobie z takimi wyzwaniami. To ogromna praca, która przynosi efekty – mówiła podczas gali Ewa Weber, podkreślając też dobrą współpracę z Politechniką Śląską.
Podczas uroczystości, młodzież mogła zapoznać się z ofertą gliwickiej uczelni i obejrzeć pokazy kół naukowych Politechniki Śląskiej. Koordynatorami projektu były szkoły: IV LO, V LO, SP 6, SP 13 i  SP1 w ZSP5.

Laureaci:
Konkurs Badawczy Ligi Naukowej Szkół Podstawowych:
 I miejsce: ZSP5 - Maja Szklarz, Jakub Kwiecień. Opiekun: Jolanta Kośmider
II miejsce: SP6 - Florentyna Setnik, Igor Wilk, Radosław Boba. Opiekun: Grażyna Beściak
III miejsce: SP13 - Jan Czarnecki. Opiekun: Magdalena Ciesielska.

Konkurs biologiczno-geograficzny
I miejsce: ZSP5 - Natalia Perliceusz, Władysław Waśkiewicz, Bartłomiej Ciepliński. Opiekunowie: Krzysztof Ciemny i Jolanta Kośmider.
II miejsce: ZSP7 - Martyna Sałuch, Mirjam Cyrankiewicz, Jacek Adamecki. Opiekunowie: Mariola Miksiewicz, Beata Król).
 III miejsce: ZSP3 - Emilia Szczepańska, Franciszek Główka, Daniel Kęcik. Opiekunowie: Barbara Martynowicz i Gabriela Antonowicz-Pracht.

Konkurs chemiczno-fizyczny
I miejsce: SP 9 - Hubert Klinik, Tomasz Byrka, Bartosz Trzop. Opiekunowie: Marta Lewandowska, Aleksandra Pyzik, Agata Zaremba.
II miejsce: SP 14 - Jakub Kuś, Mateusz Kozłowski, Piotr Ścieszka. Opiekunowie: Beata Wierzbicka, Małgorzata Szymkiewicz.
III miejsce: SP 39 - Mateusz Czmok, Tymon Majchrzak, Bartosz Bartocha. Opiekunowie: Ewelina Szewczyk, Ewa Zakrzewska.

Konkurs matematyczny
I miejsce: SP 9 - Hubert Klinik, Szymon Sternal, Maciej Hryniewicz. Opiekun: Beata Śmietanka, Grażyna Zajdel-Imiela.
II miejsce SP 6 - Ewelina Gołdy, Alicja Misztal, Krzysztof Ogierman. Opiekun: Małgorzata Ogbonnia.
III Miejsce: SP 39 - Hanna Grela, Edyta Zielińska, Tymon Majchrzak. Opiekun: Małgorzata Koczyk. (mf)

 

 

Święto wszystkich dzieci

banner z wyrysowanymi na asfalcie klasami

Pamiętacie z pewnością, kiedy jako dzieci całe dnie spędzaliście na podwórku? Akrobacje na trzepaku, malowanie kredą, gra w chowanego, kopanie piłki! I właśnie na „Podwórko” z okazji Dnia Dziecka zaprasza Centrum Kultury Victoria wraz z licznymi partnerami. Wierzcie, tego dnia także dorośli poczują się dziećmi.

Miejski Dzień Dziecka odbędzie się 29 maja przy ulicy Akademickiej (plac główny przy Arenie Gliwice). Na „Podwórku” spotykamy się o godzinie 12.00. Gry, zabawy, taniec, sport, animacje, warsztaty, sztuczki cyrkowe – przed nami 6 godzin wypełnionych atrakcjami.

Dzięki licznym warsztatom rozbudzimy w najmłodszych kreatywność. Do ramek trafią obrazy z suszonych kwiatów, a na deskach powstaną żywe obrazy, czyli kompozycje kwiatowe. Z patyczków, wełny i bibuły powstaną zabawki, z tektury – imprezowe piniaty i kolorowe jednorożce. Babka zielarka zaprosi na warsztaty o naturze, podczas których m.in. poznamy właściwości ziół i posadzimy swoje sadzonki. W niebo poszybują latawce, które wcześniej – dzieci zbudują same. Do świata literatury zaprosi nas Miejska Biblioteka Publiczna. Komu bliżej do nowoczesnych technologii, powinien odwiedzić warsztaty technologiczne, a tam budowanie robotów z klocków lego, wykonanie drewniano-metalowych zabawek i polowa drukarnia! Przekonamy się, czy roboty zastąpią nas w sprzątaniu… Z myślą o najmłodszych dzieciach powstanie strefa maluszka z zabawami sensorycznymi z wykorzystaniem naturalnych produktów, malowaniem buzi i animacjami (także dla rodziców).

W podróż w czasie zabierze nas Muzeum PRL. Kto odwiedzi przygotowaną ekspozycję, cofnie się o kilkadziesiąt lat: wejdzie do w pełni umeblowanego pokoju. A tam nie tylko podstawowe wyposażenie mieszkania, ale też wózek dziecięcy, rower i hulajnoga.

Najlepiej uczymy się przez zabawę. Przekonywać będzie nas do tego Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej, która zorganizuje warsztaty technologiczne. Naukowcy przygotują dla dzieci mnóstwo doświadczeń. Majsterkowicze zajrzą do silnika samochodu i nauczą się podstaw elektroniki. W niebo wzbijemy się dzięki Laboratorium Wirtualnego Latania. Mali chemicy stworzą słynne glutki i poznają tajemnicę PH. Mali inżynierowie w jadalnej ziemi poszukają żelkowych dżdżownic.

Na „Podwórku” koniecznie zajrzyjcie na ulicę Śląską. To będzie prawdziwy hula hop fest! Zaprezentowane zostaną najsłynniejsze podwórkowe gry, w które dzieci z naszego regionu bawiły się przed laty (a może i teraz?). Będzie więc kulanie felgi na 1000 fajerek, ciepanie do ozdobnej kołkastli, granie o kotloki. Wszystko dzięki animatorowi, który z odniesieniem do ciekawostek i anegdot oraz z wykorzystaniem stylizowanych strojów i rekwizytów, zabierze nas na górnośląskie podwórko.

Dzieci kochają cyrkowe sztuczki. Magia, iluzja, żonglerka, akrobacje – tego nie mogło zabraknąć na naszym „Podwórku”. Dla lubiących sport i rywalizację przygotowano m.in. stanowiska do minigolfa, warsztaty taneczne i tory wyścigowe (w tym Slot Cars, na których ścigać będziemy się zabawkowymi samochodami).

Informacje o wydarzeniu dostępne są na stronie www.ckvictoria.pl.

Wszystkie atrakcje przygotowane dla gości „Podwórka” będą bezpłatne. (Centrum Kultury Victoria)

Moc atrakcji!

baner

Kreatywne warsztaty rękodzielnicze, zawody sportowe, pokaz iluzji i grupy rekonstrukcyjnej, prezentacja rzemiosła artystycznego, degustacja, dmuchańce – to tylko niektóre z licznych atrakcji, które 28 maja będą czekały na mieszkańców na terenie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Sośnicy. Przed nami VII Sośnicki Festyn Oświatowy pod honorowym patronatem prezydenta Gliwic Adama Neumanna.

W sobotę, 28 maja (w godz. od 14.00 do 18.00), na terenie ZSE-T przy ul. Sikorskiego 132 odbędzie się VII Sośnicki Festyn Oświatowy. Wydarzenie rozpocznie się przemarszem ulicami Sośnicy przy dźwiękach Orkiestry Dętej KWK „Sośnica” i występami uczniów ZSE-T, SP nr 21, ZSO nr 14,ZPM Nr 1,  przedszkolaków z przedszkola „Animator” oraz podopiecznych Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii i Środowiskowego Domu Samopomocy.

Zaplanowano pokazy grupy rekonstrukcyjnej „Białogród – Osada Warowna”, prezentację rzemiosła artystycznego, warsztaty rękodzielnicze dla dzieci i dorosłych z garncarstwa, tkactwa, barwiarstwa i wicia wianków. Będą też dmuchańce, bumper ball i balony.
W części sportowej rozegrane zostaną turnieje siatkówki, piłki nożnej i piłki ręcznej. Odbędą się gry i zabawy dla dzieci i animacje. Uczestnicy festynu zobaczą też pokazy przygotowane przez strażaków, policjantów, strażników miejskich i Kopalnię Talentów Sośnica. Ośrodek Pomocy Społecznej zapewni atrakcje w ramach projektu „Aktywnie dla Gliwic”, prowadząc warsztaty filcowania, a iluzjonista Krystian Bączyński przeniesie uczestników festynu w świat magii i czarodziejskich sztuczek. Będzie też można oznakować swój rower i wziąć udział w akcji charytatywnej „Dreams&Teams”. Smakowitym akcentem będzie degustacja potraw kuchni słowiańskiej.
Organizatorem wydarzenia jest ZSE-T. (mf)

 

To ważne! Rozmawiamy o samorządzie

spotkanie prezydenta z licealistami

32 lata temu, 8 marca 1990 roku, Sejm uchwalił ustawę o samorządzie terytorialnym. Wkrótce potem – 27 maja – odbyły się pierwsze w pełni wolne wybory samorządowe. Otworzyło to drogę do tego, by Polacy sami decydowali o sprawach, które ich dotyczą. Tak zaczęła się odradzać polska samorządność. W dzień upamiętniający te wydarzenia prezydent Gliwic Adam Neumann spotkał się z uczniami II LO, by porozmawiać m.in. o znaczeniu wspólnoty samorządowej, funkcjonowaniu miasta i jego zadaniach. Była to trzecia #LekcjaObywatelska prowadzona w ramach akcji Samorządowego Ruchu #takdlapolski.

Reforma samorządowa sprzed ponad trzech dekad uchodzi za jedną z najbardziej udanych w wolnej Polsce. Zdaniem wielu dosłownie „przeorała” dotychczasowy ustrój polityczny i gospodarczy. Dzięki niej zniknęły upolitycznione, odgórnie sterowane rady narodowe, a w ich miejsce zaczęły funkcjonować niezależne, samodzielne w swoich decyzjach rady gmin i miast. Gminy otrzymały własne źródła dochodów, własność mienia komunalnego, sporo zadań publicznych do wykonania (ale też pewną swobodę co do kształtu ich realizacji) oraz możliwość decydowania o wydatkach.

Kolejnym punktem przełomowym w samorządności było uchwalenie w 2002 r. ustawy o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta. Od tego czasu to mieszkańcy, a nie jak dotąd radni, wyłaniają w cyklicznych wyborach swoich włodarzy – reprezentantów danej wspólnoty samorządowej. Gliwiczanie wybierają odrębnie prezydenta miasta oraz radnych Rady Miasta. Warto przypomnieć, że gliwicka Rada w latach 1990–2002 liczyła aż 50 osób. Od czasu wyborów w 2002 r. ograniczono jej liczebność – najpierw do 28 osób, a następnie do 25.

Samorząd – fundament naszej codzienności

Dziś, gdy samorząd już okrzepł, nikt nie wyobraża sobie powrotu do czasów Polski centralnie sterowanej – podkreślał podczas lekcji obywatelskiej w II LO prezydent Gliwic Adam Neumann. – Coraz więcej osób ma też świadomość, jak wielki wpływ na nasze codzienne życie ma właśnie samorząd terytorialny. To na jego barkach spoczywa realizacja najpilniejszych życiowych potrzeb mieszkańców. To on odpowiada za budowę dróg i chodników w mieście i gminie, zapewnienie czystej wody w kranach, odbiór śmieci i ścieków, organizację komunikacji publicznej pozwalającej komfortowo i w miarę szybko dojechać do pracy i domu. To samorząd stoi na pierwszej linii walki o ochronę środowiska, czyste rzeki, powietrze i recykling odpadów komunalnych. To lokalne władze starają się, byście uczyli się w nowoczesnych, dobrze wyposażonych szkołach, budują boiska, baseny i place zabaw, zapewniają mieszkańcom dostęp do kultury i rekreacji, ale też pomocy społecznej w razie problemów. Zadania samorządów można by wymieniać długo. A to pokazuje jednocześnie, jak wielka jest odpowiedzialność władz samorządowych za lokalną społeczność – mówił Adam Neumann.

Podczas lekcji obywatelskiej wyjaśniane było m.in. pojęcie administracji publicznej, w ramach której funkcjonują samorządy i administracja rządowa. Poruszono też temat odgórnego przekazywania samorządom kolejnych zadań, za którymi nie idą wystarczające środki na ich realizację. Uczniowie dowiedzieli się przy okazji, jak wyglądają tegoroczne dane budżetowe Gliwic – m.in. ile kosztuje edukacja dzieci i młodzieży czy utrzymanie zieleni w mieście, ile pieniędzy przeznaczanych jest na inwestycje i inne przedsięwzięcia. Nie zabrakło też refleksji o kosztach, jakie ponosi miasto i inne samorządy w związku z obecnymi podwyżkami cen gazu, prądu, galopującą inflacją i tzw. Polskim Ładem.

Uczniowie chętnie zadawali pytania w nurtujących ich tematach. Interesowały ich m.in. kwestie związane z funkcjonowaniem Rady Miasta, utrzymywaniem dróg publicznych i niepublicznych, dbałością o drzewa i nowe nasadzenia.

Elementem spotkania w II LO była również prezentacja kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych atrakcji Gliwic, powstałych lub realizowanych dzięki zaangażowaniu lokalnego samorządu i finansowemu zastrzykowi z miejskiego budżetu. Wspomniano także o akcji „Zielone Gliwice”, funkcjonalnościach Gliwickiej Karty Mieszkańca oraz przydatnych źródłach informacji o mieście.

Remont ul. Paderewskiego

grafika

W poniedziałek, 30 maja, o godz. 7.00 rozpocznie się remont ul. Paderewskiego na 200-metrowym odcinku od skrzyżowania z ul. Obrońców Westerplatte. Kierowcy proszeni są o zachowanie ostrożności i zwracanie uwagi na oznakowanie tymczasowe.

Remontowany odcinek ul. Paderewskiego będzie całkowicie nieprzejezdny, wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu. Objazd poprowadzony zostanie ul. Strzelniczą oraz pozostałymi fragmentami ul. Obrońców Westerplatte i Paderewskiego. Prace potrwają do końca czerwca. Wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów. (mf)
 

 

Pokonaj w sobie lenia

bieg

Trwa 9. Gliwicka Parkowa Prowokacja Biegowa, czyli cykl sportowych imprez promujących zdrowy tryb życia i zachęcających do aktywności fizycznej. Najbliższy bieg odbędzie się 28 maja.

Gliwicka Parkowa Prowokacja Biegowa od lat cieszy się rosnącym zainteresowaniem, co oznacza że gliwiczanie są zainteresowani aktywnym i zdrowym stylem życia oraz pozytywną rywalizacją. To wyjątkowe wydarzenie, do którego każdy może dołączyć nawet tuż przed sygnałem startu (po dokonaniu opłaty wpisowej).

Chcemy w przyjaznej atmosferze i na sportowo spędzić czas wśród znajomych, wziąć udział w integracji lokalnej społeczności, pokazać, że bieganie zbliża ludzi. Tutaj nie ma wielkich nagród pieniężnych, z udziałem w Prowokacji nie wiąże się też żaden większy splendor. Dla nas to po prostu święto biegania i sposób na utrzymanie formy przez cały rok – zachęcają do udziału organizatorzy.

Najbliższy bieg Gliwickiej Parkowej Prowokacji Biegowej odbędzie się 28 maja w parku przy ul. Chorzowskiej. Start zaplanowano na polanie od strony stadionu GKS Piast. Będzie można sprawdzić się w konkurencji nordic walking i biegach na dystansach od 1/10 maratonu do półmaratonu, a także w e-Prowokacji, czyli konkurencji wirtualnej.

Kolejne biegi zaplanowano na: 25 czerwca, 30 lipca, 20 sierpnia, 24 września, 22 października, 26 listopada i 10 grudnia.
Organizatorem Gliwickiej Parkowej Prowokacji Biegowej jest Amatorski Klub Miłośników Biegania „Pędziwiatr” Gliwice działający przy Stowarzyszeniu Rozwoju Czechowic w Gliwicach. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej www.gppb.eu. (mf)

 

Festiwal Roślin

roślina w doniczce

Najbliższy weekend zapowiada się zielono! W Arenie Gliwice odbędzie się Festiwal Roślin, druga edycja największego targu roślin doniczkowych w Polsce.

Festiwal Roślin to raj dla wszystkich, którzy chcą nadać swojemu wnętrzu niepowtarzalny, naturalny klimat. Organizatorzy przygotowali wyjątkowe odmiany roślin wprost z hodowli, doniczki, środki ochrony, a także ekologiczne nawozy. Będą też „debiuty” – pojawią się nowe odmiany roślin, w tym kolekcjonerskie, m.in. długo oczekiwana Monstera Variegata.
 
Każda z odmian będzie dostępna w dużych ilościach. Ceny rozpoczynają się od 5 zł. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Wydarzenie odbędzie się 28-29 maja, w sobotę w godz. od 8.00 do 20.00, a w niedzielę w godz. od 10.00 do 18.00 w Arenie Gliwice przy ul. Akademickiej 50.
Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na https://www.facebook.com/events/1048751436056946 (mf)
 

 

Najbliższe spotkania prezydenta z mieszkańcami

baner

Trwa cykl spotkań prezydenta Adama Neumanna z mieszkańcami Gliwic: KIERUNEK – DZIELNICE. Najbliższe zorganizowane zostaną dla mieszkańców dzielnic: Kopernika i Łabęd.

Spotkania zaplanowano na maj i czerwiec. Są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Umożliwiają przedstawienie spraw bliskich mieszkańcom danej dzielnicy oraz rozmowę o kluczowych miejskich inwestycjach. To doskonała okazja do zadania pytań czy zwrócenia uwagi na ważne aspekty życia w lokalnych społecznościach i bieżące problemy.

Spotkania organizowane są w szkołach oraz w siedzibach Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych.

Najbliższe odbędą się 31 maja. O godz. 16.30 rozpocznie się spotkanie dla mieszkańców dzielnicy Kopernika (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8, ul. Syriusza 30), a o 18.30 dla mieszkańców dzielnicy Łabędy (Centrum Sportowo-Kulturalne Łabędź przy ul. Partyzantów 25, sala widowiskowa).  

Spotkajmy się w dzielnicach – porozmawiajmy o tym, co ważne.

 

Kolejna zbiórka elektrośmieci

baner

Masz zużyty albo niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny? Pod żadnym pozorem nie wrzucaj go do kontenera! Trwają zbiórki elektrośmieci 2022. Są prowadzone sukcesywnie przez cały rok we wszystkich gliwickich dzielnicach.

Zepsute albo przestarzałe pralki, telewizory, elektroniczne urządzenia i gadżety, zużyty sprzęt oświetleniowy – to nie tylko zalegające w naszych mieszkaniach rzeczy, ale też odpady niebezpieczne, których nie należy wrzucać do pojemników na odpady komunalne. Przez cały rok można oddawać je w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Rybnickiej 199 albo przynieść je do specjalnie oznakowanego samochodu, który w wybrane soboty czeka zaparkowany w gliwickich dzielnicach. Tegoroczne zbiórki elektrośmieci przeprowadza gliwicka firma Enviropol.PL Sp. z o.o.

W sobotę 28 maja elektrośmieci będzie można oddać:
• godz. 10.00–12.00 – Szobiszowice, ul. Batalionu Kosynierów 1-7 (parking
od ul. Bernardyńskiej)
• godz. 12.30–14.30 – Bojków, ul. Rolników (przy kościele)

Informacje o wszystkich terenowych punktach odbioru i godziny przyjmowania elektrośmieci są dostępne w zakładce Harmonogram wywozu na stronie segreguj.gliwice.eu (w zakładce Harmonogram wywozu).
Uwaga! Elektroodpady należy dostarczać na miejsce zbiórki w określonych w harmonogramie godzinach! Wcześniejsze składowanie elektroodpadów jest zabronione! Odpady są przyjmowane wyłącznie w obecności pracowników firmy odbierającej, tak aby nie dochodziło do zaśmiecania terenu, na którym zbiórka jest organizowana. (mf)

 

II rata za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych

kawiarenka

Do 31 maja należy wpłacać II ratę za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych – przypomina przedsiębiorcom Wydział Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Opłaty przyjmowane są na rachunek bankowy:
Urząd Miejski w Gliwicach
ul. Zwycięstwa 21, 44-100 Gliwice
Bank Millennium S.A.
48 1160 2202 0000 0005 0904 4009

Na przelewie, bądź dowodzie wpłaty należy wpisać nazwę i adres punktu sprzedaży oraz kategorię zezwolenia, np. „sklep ul. … , zezwolenie A,B,C – II rata”, „restauracja ul. … , zezwolenie A – II rata”).

Przedsiębiorca, który nie dokona opłaty w terminie będzie mógł to zrobić w ciągu kolejnych 30 dni, pod warunkiem dokonania dodatkowej opłaty w wysokości 30% opłaty za korzystanie z danego rodzaju zezwolenia, wyliczonej dla danego roku. Jeżeli tego nie zrobi zezwolenie wygaśnie. Wówczas przedsiębiorca może wystąpić z wnioskiem o wydanie nowego zezwolenia, ale nie wcześniej, niż po upływie 6 miesięcy od dnia wydania decyzji o wygaśnięciu zezwolenia.
Więcej informacji na ten temat można uzyskać w Wydziale Usług Komunalnych przy ul. Zwycięstwa 21 – pokój 366 (III piętro), tel. 32/239-11-58, 32/238-54-24.