Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach – 28 marca 2022 roku

// 28-03-2022

Zmieniły się numery rachunków Urzędu Miejskiego

dłoń wystukująca kod na klawiaturze

Od 1 stycznia 2022 r. Urząd Miejski w Gliwicach obsługuje Bank Millennium S.A. Sprawdź nowy numer rachunku przed dokonaniem wpłaty!

Wpłaty gotówkowe na konta urzędu, bez prowizji, możliwe są we wszystkich placówkach Poczty Polskiej na terenie Gliwic. Jednocześnie w związku ze zmianą banku zniknęła możliwość bezprowizyjnej wpłaty gotówkowej na rachunki Urzędu Miasta w placówkach ING Banku Śląskiego S.A.!

Więcej informacji na stronie bip.gliwice.eu w zakładce Numery kont bankowych.

Dokonałeś wpłaty na dotychczasowy numer rachunku w ING Banku Śląskim?

Dokonałeś wpłaty na dotychczasowy numer rachunku w ING Banku Śląskim?

Do 29 kwietnia 2022 r.  włącznie, wpłaty dokonane  na  dotychczasowe indywidualne rachunki w ING Banku Śląskim z tytułu:

  •    czynszu dzierżawnego nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,
  •    opłat rocznych za użytkowanie wieczyste nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,
  •    rocznych opłat przekształceniowych (dotychczasowych nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa),
  •    podatków i opłat lokalnych,
  •    opłaty skarbowej

będą automatycznie przekazywane na odpowiednie rachunki w Banku Millennium S.A. (obecnie obsługującym UM).

 

Ważne! Tam można wymienić hrywny na złotówki

wymiana hrywien na złotówki

W Oddziale 1 Gliwice PKO Banku Polskiego przy ul. Dworcowej 25 możliwa jest już wymiana hrywien dla obywateli Ukrainy oraz otwarcie konta bankowego – informuje PKO Bank Polski. Bank nie pobiera opłat za transakcje, nie stosuje również tzw. spreadu.

Zasady skupu hrywien są następujące:

  1. Maksymalnie 10 tysięcy hrywien na osobę (która ukończyła 18 lat). Przyjmowane będą banknoty o nominałach: 100, 200, 500 i 1000 hrywien.
  2. Do przeprowadzenia transakcji potrzebny jest ukraiński dowód osobisty (wydany po 2016 r., w wersji plastikowej – paszport wewnętrzny) albo ukraiński paszport zagraniczny.

Program wymiany hrywien na złote to efekt współpracy Narodowego Banku Polskiego oraz Narodowego Banku Ukrainy z udziałem PKO Banku Polskiego.

Victoria dla Sceny Bojków

Scena Bojków

Scena Bojków przy ul. Parkowej 5 – to miejsce warto znać i warto tam bywać. Przyciągać będzie atrakcyjna oferta wydarzeń, o którą zadba Centrum Kultury Victoria, nowa instytucja z Gliwic.

8 kwietnia na bojkowskiej Scenie wystąpi Pablopavo i Ludziki w ramach trasy promującej nowy album „Mozaika”. 10 kwietnia w świat wiatru, wody i przygody zabiorą nas Andrzej Korycki i Dominika Żukowska z piosenka żeglarską, poetycką i szantami. Kilka dni później, 12 kwietnia – koncert charytatywny na rzecz dotkniętej wojną Ukrainy - pieśni polskie i ukraińskie w wykonaniu artystów Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Baletowego. W planie na maj już znalazły się dwa kolejne wydarzenia w ramach „Czwartku jazzowego z gwiazdą” organizowanego przy współpracy Śląskiego Jazz Klubu z CK Victorią. Informacji na temat wydarzeń organizowanych na Scenie Bojków należy szukać na www.ckvictoria.pl. Tam też można kupić wejściówki w przypadku biletowanych propozycji.

– Wierzymy, że atrakcyjny repertuar przyciągnie do Bojkowa mieszkańców nie tylko Gliwic, ale i regionu, tak jak my w poszukiwaniu ciekawych propozycji wyjeżdżamy poza granice naszego miasta – komentuje Paweł Ciepliński, dyrektor Centrum Kultury Victoria. – Chcemy w pełni wykorzystać możliwości tej lokalizacji – dla edukacji, rozrywki, kultury, działań lokalnej społeczności.  

Współpraca CK Victorii z Radą Dzielnicy Bojków zaowocowała dwoma wnioskami złożonymi do budżetu obywatelskiego (na zajęcia taneczne i artystyczne dla dzieci i dorosłych). Bojkowianie korzystali także już z tego miejsca podczas działań związanych z niesieniem pomocy uchodźcom (spotkania, zbiórki darów). Victoria otwiera się na współpracę z jednostkami oświaty – Scena Bojków to w końcu miejsce, które powinno służyć nie tylko działaniom komercyjnym. Właśnie trwa nabór na warsztaty inscenizacji scenicznej dla młodzieży od 12 roku życia. Ruszą w Bojkowie już 4 kwietnia.

Przypomnijmy, że w ostatnich latach Scena Bojków została kompleksowo zmodernizowana. Największą przemianę przeszła sala widowiskowa. Wyburzono starą i postawiono nową scenę, zainwestowano w profesjonalny sprzęt nagłaśniający, oświetlenie i sufit akustyczny. Sala dysponuje widownią na 230 miejsc. Inwestycja kosztowała 4,33 mln zł z budżetu miasta Gliwice. (CKV)

Wiosenny bieg z psami

człoiwek i pies nad brzegiem jeziora

Czas na pierwszy tej wiosny „Bieg na 6 łap”. Psy z gliwickiego Schroniska dla Zwierząt już na Was czekają. Wydarzenie od lat cieszy się dużą popularnością wśród gliwiczan. Najbliższy bieg z psami odbędzie się w sobotę 2 kwietnia.

„Bieg na 6 łap” to przede wszystkim promocja adopcji zwierząt. Przy okazji popularyzowane jest wspólne spędzanie czasu i aktywność na świeżym powietrzu (do przebiegnięcia lub przespacerowania z psami jest dystans 3 km). To również dobra lekcja dla najmłodszych – dzieci uczą się odpowiedzialnych zachowań względem zwierząt.
Do schroniska każdorazowo przychodzi sporo miłośników zwierząt, którzy mają możliwość poznania podopiecznych placówki, dzięki czemu wielu psom udało się znaleźć nowy dom.
Najbliższy bieg odbędzie się w sobotę, 2 kwietnia i potrwa od godziny 10.00 do 12.00. Psy będzie można odebrać do godz. 11.00. Trasa biegu zostanie oznakowana. Uwaga, liczba miejsc na bieg jest ograniczona do 40, obowiązują zapisy. Osoby, które zakwalifikują się do biegu zostaną o tym poinformowane mailem. (mf)

Zapisy

 

 

Gliwice mają dwie nowe poradnie

budynek Domu Nadziei

Od połowy marca w Domu Nadziei przy ul. Głównej 30 w Łabędach działa Poradnia Profilaktyki i Terapii Uzależnień oraz Poradnia Zdrowia Psychicznego.

Fundacja Dom Nadziei prowadzi Zamknięty Ośrodek Leczenia Uzależnień dla młodzieży, ale świadczy także pomoc poprzez specjalistyczne poradnie. Działa w Gliwicach od 2021 r. Ośrodek został przeniesiony z Bytomia na ul. Główną 30 w Łabędach. Siedzibą Fundacji jest dawna szkoła – budynek został wydzierżawiony od miasta na 30 lat, wyremontowany m.in. dzięki wsparciu miasta (1,32 mln zł) i przekazany na cele Fundacji.

W ciągu 26 lat działalności Fundacji z pomocy skorzystało ponad 6 tys. osób. Rocznie z samych poradni korzysta około 500 osób (to ponad 640 godz. terapii), a około 100 osób podejmuje leczenie stacjonarne.

W poradniach bezpłatną pomoc znajdą dzieci i młodzież z różnymi problemami, nie radzące sobie z emocjami lub komunikacją w rodzinie oraz uzależnione i zagrożone uzależnieniem, a także ich rodziny. Program powstał głównie z myślą o mieszkańcach Gliwic, ale z pomocy mogą skorzystać również rodziny z okolicznych miast.

Dom wielkich nadziei
W Domu Nadziei realizowany jest obecnie specjalny bezpłatny profilaktyczny program „Zielony Parasol” dla dzieci i młodzieży z Gliwic i okolic, zagrożonych uzależnieniem od substancji psychoaktywnych oraz ich rodzin. Niebawem ruszy projekt „Nadzieja dla rodzin”, w ramach którego oferowana będzie pomoc terapeutyczna i rehabilitacyjna dla osób uzależnionych i współuzależnionych oraz członków ich rodzin. Miasto Gliwice wsparło realizację tego zadania przekazując dotację w wysokości 50 tys. zł.

Fundacja Dom Nadziei
ul. Główna 30, Gliwice
e-mail: biuro@domnadziei.pl
Telefon: 32/286-06-23 (rejestracja pacjentów odbywa się pod numerem wewnętrznym 24)
Więcej informacji na temat poradni można znaleźć na www.domnadziei.pl. (mf)

 

Śląsk zdominował GTK

GTK w akcji

Mocno osłabieni gliwiczanie nie mieli szans w starciu z silnym Śląskiem Wrocław i ostatecznie przegrali aż 61:89. W kolejnym meczu zespół Maroša Kováčika zmierzy się z Anwilem Włocławek.

Zespół Śląska od pierwszych akcji starał się wykorzystywać swoją przewagę pod koszem. GTK próbowało odrabiać straty, ale bezskutecznie – pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 17:27. Druga odsłona rozpoczęła się od „trójki” Hindsa, niemniej w kolejnych akcjach to przyjezdni prezentowali się lepiej. Gliwiczanie popełniali błędy w szybkich atakach i na koniec tej kwarty okazało się, że udało im się zdobyć zaledwie dziewięć „oczek” (26:48).

Po przerwie GTK goniło wrocławian na tyle, na ile pozwalała dyspozycja, to jednak wciąż było za mało, by choćby zremisować kwartę i po 30 min gry przyjezdni prowadzili już różnicą blisko 30 punktów (42:71). W ostatniej części meczu GTK zanotowało serię 8:0, po tym jak z dystansu trafili Hinds i Put, a skutecznym wejściem pod kosz popisał się Williams. Przewaga przyjezdnych nadal była jednak ogromna (52:75). Kiedy losy meczu były już rozstrzygnięt, trener Kováčik dał szansę gry Aleksandrowi Buszowi, a ten m.in. wykończył kontrę (61:85). Ostatnią skuteczną akcję w meczu przeprowadził Jan Wójcik, który wykorzystał podanie kolegi nad obręcz i zakończył akcję wsadem (61:89).

W kolejnym meczu 31 marca GTK zmierzy się na własnym parkiecie z Anwilem Włocławek.