Wpłaty gotówkowe na konta urzędu, bez prowizji, możliwe są we wszystkich placówkach Poczty Polskiej na terenie Gliwic. Jednocześnie w związku ze zmianą banku zniknęła możliwość bezprowizyjnej wpłaty gotówkowej na rachunki Urzędu Miasta w placówkach ING Banku Śląskiego S.A.!

Do 29 kwietnia 2022 r.  włącznie, wpłaty dokonane  na  dotychczasowe indywidualne rachunki w ING Banku Śląskim z tytułu:

•    opłaty skarbowej

będą automatycznie przekazywane na odpowiednie rachunki w Banku Millennium S.A. (obecnie obsługującym UM).

Klytta, Ratyna i drużyna Piasta mistrzami Śląska

Mistrzowie Śląska 2022 w szpadzie

Miniony weekend był bardzo intensywny dla szpadzistek i szpadzistów Piasta. Zarówno młodzi, jak i starsi adepci szermierki wzięli udział w kilku turniejach. Ten najważniejszy odbył się w Siemianowicach Śląskich, gdzie  rozegrano Mistrzostwa Śląska Juniorów Młodszych dziewcząt i chłopców.  Był to bardzo udany turniej dla reprezentantów  Piasta. Gliwiczanie wrócili z tych mistrzostw  z siedmioma medalami, w tym aż trzema złotymi.

Jako pierwsze w sobotę do rywalizacji przystąpiły dziewczęta. Jedną z głównych kandydatek do złotego medalu była Magda Ratyna.  Podopieczna Piotra Markowicza nie zawiodła i sięgnęła po złoty medal. Zawodniczka Piasta w fazie pucharowej nie dawała większych szans rywalkom, wygrywając swoje walki różnicą 5–6 trafień. W półfinale Magda trafiła na koleżankę klubową, Weronikę Kozdębę, wygrywając 15:9. W finale Magda pokonała Antoninę Halembę z klubu UKS Wołodyjowski Siemianowice Śląskie (15:11), Halemba natomiast w półfinale wygrała z inną reprezentantką Piasta, Oliwią Janeczek (15:13). W tej sytuacji Kozdęba i Janeczek zostały sklasyfikowane na trzecim miejscu. W szerokim finale znalazła się także Wiktoria Jędrzejec. Szpadzistka Piasta została sklasyfikowana ostatecznie na 7 lokacie.

Do turnieju drużynowego Piast Gliwice wystawił dwa zespoły. Skład pierwszego stanowiły: Janeczek, Jędrzejec, Kozdęba oraz Ratyna. Tak się złożyło, że w półfinale ta czwórka trafiła na drugi zespół Piasta, który walczył w składzie: Drobczyk, Majerek, Ostrowska oraz Szymczyk. Druga czórka postawiła się, ale po zaciętym meczu to pierwsza ekipa cieszyła się z wygranej 42:38.

W finale gliwiczanki zmierzyły się z gospodyniami tych mistrzostw: UKS Wołodyjowski Siemianowice Śląskie. To był finał godny Mistrzostw Śląska, lepsze jednak okazały się szpadzistki z Siemianowic, wygrywając 45:42. Srebro jednak pojechało do Gliwic.

W  sobotę do rywalizacji przystąpili chłopcy. Tu zdecydowanym faworytem był sklasyfikowany na pierwszym miejscu w Polsce w kategorii JM Paweł Klytta. Najbardziej zacięty pojedynek szpadzista Piasta stoczył z klubowym kolegą Błażejem Kurowskim. Ten drugi bliski był sprawienia niespodzianki. Ostatecznie jednak zwyciężył Klytta 15:13. W finale podopieczny Macieja Chudzikiewcza już bez większego trudu pokonał Adriana Bojkę z RMKS Rybnik (15:9). Błażej Kurowski stanął na trzecim stopniu podium, a na 5. miejscu zawody te zakończył Czcibor Partyka. Z 7. lokatą został sklasyfikowany Seweryn Gusta.

Cała ta czwórka przystępowała do turnieju drużynowego jako faworyt do złotego medalu i tak się stało. Gliwiczanie pierwsze dwa mecze wygrali odpowiedni 45:19 i 45:21. W finale stawili im opór młodzi szermierze z RMKS Rybnik. Szpadziści Piasta jednak cały czas prowadzili różnicą 4–5 punktów, a jako ostatni zmierzyli się Klytta z Bojką. Po raz kolejny lepszy okazał się zawodnik Piasta, zwyciężając w tym ostatnim pojedynku 6:4 i tym samym cały mecz Niebiesko-Czerwoni wygrali 45:38, zostając Mistrzami Śląska A.D. 2022.

To jest Bravo

pies Bravo

Jest młody, smukły, silny, wysoki i zdecydowanie lubi towarzystwo kobiet. Dosyć szybko się oswaja i chętnie okazuje radość. Mieszka przy ul. Wschodniej 56. W Schronisku dla Zwierząt, wraz z 80 kolegami, czeka na nowy dom. Niektórych z nich będzie można poznać 4 kwietnia w CH Forum.

4 kwietnia będziemy obchodzić Dzień Zwierząt Bezdomnych. Z tej okazji gliwickie Schronisko dla Zwierząt organizuje w CH Forum (ul. Lipowa 1) akcję zapoznawczo-adopcyjną. Przyjdźcie i poznajcie zwierzaki. Kto wie, może ta przypadkowa znajomość zakończy się przyjaźnią na całe życie. W poniedziałek, w godz. od 16.00 do 19.00, w kąciku adopcyjnym w Forum będą czekały szukające ciepłego domu psy i koty.

Natomiast w sobotę, 2 kwietnia, na terenie przy Schronisku odbędzie się „Bieg na 6 łap”. To wydarzenie nie tylko promujące adopcję zwierząt, ale też popularyzujące wspólne spędzanie wolnego czasu i aktywność na świeżym powietrzu (do przebiegnięcia lub przespacerowania z psami jest dystans 3 km). To również dobra lekcja dla najmłodszych – dzieci uczą się odpowiedzialnych zachowań względem zwierząt. W każdej tego typu akcji uczestniczy sporo miłośników zwierząt, którzy mają możliwość poznania podopiecznych placówki. Bieg cieszy się dużą popularnością wśród gliwiczan i lista chętnych na najbliższy spacer z psami jest już zamknięta. Ale nic straconego – w planach kolejne biegi , o których będziemy o informować na stronie internetowej www.gliwice.eu.

Każdego roku do gliwickiego Schroniska przyjmowanych jest około 1000 zwierząt. Dzięki zaangażowaniu pracowników i wolontariuszy oraz prowadzonym akcjom adopcyjnym, niemal tyle samo zwierząt znajduje nowe domy lub wraca do właścicieli. Obecnie w Schronisku w Sośnicy przebywa około 80 psów i 130 kotów. (mf)

To się opłaca!

kobieta za biurkiem

Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej po raz ostatni zaprasza do udziału w projekcie Wyższe kwalifikacje – to się opłaca! Projekt przeznaczony jest dla osób chcących zdobyć kwalifikacje i doświadczenie w zawodzie samodzielnego księgowego. Udział w kursie jest bezpłatny.

Projekt skierowany jest do osób z terenu Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego, po 30 roku życia, niepracujących bądź zatrudnionych na umowach krótkoterminowych lub cywilnoprawnych, których miesięczne zarobki nie przekraczają wysokości minimalnego wynagrodzenia.
Organizator zapewnia: bezpłatne kursy z księgowości wraz z egzaminami (I i II stopień certyfikacji), staż zawodowy, stypendium szkoleniowe i stażowe, zwrot kosztów dojazdu oraz  ubezpieczenie NNW podczas wsparcia. Wykonawcą kursów księgowych jest Oddział Okręgowy w Katowicach Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
Nabór potrwa do połowy kwietnia. Ilość miejsc jest ograniczona.
Więcej informacji na temat projektu oraz warunkach i terminach aplikacji do projektu można znaleźć na stronie internetowej www.gapr.pl.

Trzeci wieczór z muzyką Chopina

mężczyzna w kręconych włosach

Podczas kolejnego recitalu w ramach festiwalu Wiosna z Fryderykiem na fortepianie zagra Martin Garcia Garcia, laureat III nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. W programie jego występu są między innymi preludia Fryderyka Chopina i Johanna Sebastiana Bacha.

Martin Garcia Garcia dał się poznać konkursowej publiczności jako bardzo pomysłowy i energiczny interpretator muzyki Chopina. Charyzmatyczny muzyk oprócz III nagrody otrzymał także nagrodę za najlepsze wykonanie koncertu z orkiestrą. W recitalu „Preludium – na początku był Bach” Garcia Garcia sięgnie po skomponowane z wielką precyzją, polifoniczne Preludia Bacha i wirtuozowski Grosses Konzertsolo Ferenca Liszta. Nie zabraknie także muzyki Fryderyka Chopina – obok 3 Preludiów zabrzmi III Sonata fortepianowa h-moll op. 58.

Koncert Martina Garcii Garcii rozpocznie się 3 kwietnia o godz. 19.30 w Palmiarni (park Chopina, ul. Fredry 6). Organizatorem festiwalu Wiosna z Fryderykiem jest Centrum Kultury Victoria.

Koniec transportu do punktów szczepień

szczepionka w dłoni lekarza

Decyzją Wojewody Śląskiego od czwartku 31 marca nie będzie realizowane w Gliwicach zadanie polegające na organizacji transportu do punktów szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 dla seniorów 70+ oraz osób z niepełnosprawnościami  – informuje Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

W ślad za tą decyzją od 31 marca przestanie działać punkt zgłoszeń potrzeb transportowych funkcjonujący w Ośrodku Pomocy Społecznej w Gliwicach.

„Diabły” nie postraszyły Piasta

futsaliści w akcji

Na zakończenie 22. kolejki spotkań Futsal Ekstraklasy Piast wysoko pokonał Red Devils Chojnice 8:3. W pierwszej połowie gospodarze jeszcze prowadzili w miarę wyrównany pojedynek z drużyną Orlando Duarte, stąd po 20 minutach był wynik 1:1. Po zmianie stron gliwiczanie poprawili celowniki i strzelili  jeszcze 7 goli, a rywale odpowiedzieli tylko dwoma trafieniami. Tym razem bramki głównie zdobywali stranieri Piasta.

Gliwiczanie nie zlekceważyli niżej notowanego przeciwnika i od początku atakowali bramkę „Czerwonych Diabłów”, brakowało jednak precyzji i trochę szczęścia, dobrze też w ten mecz wszedł bramkarz z Chojnic. Wreszcie w 9. minucie „Vini” technicznym strzałem pokonał Kollara. Długo jednak goście nie cieszyli się z prowadzenia. W 13. minucie miejscowi wykonywali rzut rożny. Piłka po strzale Laskowskiego odbiła się od słupka i Widucha, dopadł do niej jeszcze Medon, który wyrównał stan meczu. Chojniczanie potem cofnęli się, a zawodnicy Piasta próbowali atakiem pozycyjnym zmusić rywali do popełniania błędów i tak też się kilka razy stało, ale pomyłki te naprawiał bramkarz Red Devils, stąd wynik po pierwszej połowie był remisowy – 1:1.

W przerwie w szatni Piasta raczej nie było nerwowo. Widać było bowiem, że gliwiczanie są stroną dominującą. W tych pierwszych 20 minutach gospodarzom jeszcze udawało się dość skutecznie bronić, ale z upływem czasu zaczęły opuszczać ich siły. Nieustające ataki Piasta przyniosły efekt w 27. minucie. Wtedy to z pola bramkowego precyzyjnie uderzył Breno Rosa i zrobiło się 2:1. Brazylijczykowi nie przeszkodziło nawet to, że miał „na plecach”  zawodnika gospodarzy.  Dwie minuty później Bruno Graca wpisał się na listę strzelców. 7 sekund później było już 4:1. Po wznowieniu gry gliwiczanie przejęli piłkę i wyszli z błyskawiczną kontrą, którą celnym strzałem zakończył Szadurski. W zasadzie w tym momencie losy tego spotkania były już przesądzone, ale chojniczanie jeszcze wycofali bramkarza i w 31. minucie Oleh Nehela umieścił piłkę w gliwickiej bramce. Nadzieje na nawiązanie jeszcze walki szybko ostudził Cadini, który popisał się technicznym strzałem z bocznego sektora boiska. To była 34. minuta, a chwilę później Kubiszewski uderzył zza linii pola karnego, zdobywając trzeciego i jak się miało okazać ostatniego gola dla Red Devils. Miejscowi chyba jeszcze wierzyli, że mogą odrobić straty, bo dalej grali z wycofanym bramkarzem, ale w 35. minucie „Vini” posłał futsalówkę z narożnika boiska własnej połowy do pustej bramki „Diabłów” i trafił. Być może był to gol zdobyty z najdalszej odległości w historii Futsal Ekstraklasy. Zaraz potem Świtoń został ukarany czerwoną kartką za faul taktyczny i gospodarze mieli grać przez 2 minuty bez jednego zawodnika. Goście wykorzystali to, a konkretnie Breno , który podwyższył rezultat na 7:2. Jeszcze w tej samej minucie Piast przeprowadził akcję, którą celnym trafieniem zakończył Cadini, ustalając końcowy rezultat na 8:3 dla Piasta.

W tej kolejce niespodzianek na górze tabeli nie było. Swoje mecze wygrały również drużyny goniące gliwiczan w tabeli, czyli Rekord i Constract. Nad ekipą z Bielska Piast ma dwa punkty przewagi, a nad drużyną z Lubawy – 4 „oczka”.