Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 31 maja 2022 r.

// 31-05-2022

Utrudnienia w ruchu na ul. Korczoka

grafika

W środę, 1 czerwca, na ul. Korczoka ruszy budowa przyłączy wodno-kanalizacyjnych do budynku nr 8. Na czas prac nie będzie możliwości przejazdu tą ulicą.

Objazd wytyczony zostanie ulicami: Sikorskiego, Reymonta do ul. Korczoka. Z przeciwnego kierunku ulicami: Wielicką, Odrowążów i Reymonta. Prace prowadzone będą na zlecenie prywatnego inwestora i potrwają około dwóch tygodni. Kierowcy proszeni są o zwrócenie uwagi na ustawione oznakowanie i wyznaczone objazdy.

 

Kinowe „hity” pod chmurką

widzowie w Letnim Kinie plenerowym

Filmowe przeboje oglądane w plenerze, na leżaku – to nasza propozycja na letnie niedzielne wieczory. 26 czerwca startuje Letnie Kino Plenerowe. O godz. 18.00 zostanie wyświetlony film dla dzieci, a o godz. 20.00 dla dorosłych widzów. I tak co tydzień, aż do 28 sierpnia.

Pierwsze spotkanie kinomanów zaplanowano w Wilczym Gardle (Szkoła Podstawowa nr 2, ul. Lewkonii 2). 26 czerwca dzieciaki trafią do Amazonii, a dorośli do Korei Południowej – w programie Letniego Kina Plenerowego jest film familijny „Amazonia. Przygody małpki Sai” i nagrodzony czterema Oscarami „Parasite”.

W następnych tygodniach Letnie Kino Plenerowe pojawi się w Łabędach, na stadionie Piasta, a także na pl. Grunwaldzkim, w Ligocie Zabrskiej i Bojkowie. W planach są takie przeboje jak „C’mon C’mon” ze świetnym Joaquinem Phoenixem, znakomity dramat sportowy „Borg/McEnroe” czy kultowa bajka w nowej odsłonie – „Pszczółka Maja: Mały wielki skarb”.

Wstęp na wszystkie seanse jest wolny. Organizatorem Letniego Kina Plenerowego jest Centrum Kultury Victoria.

Stawiamy na wiedzę i rozwój

baner Intelligent Cities Challenge

Od dwóch lat Gliwice – jako jedno z pięciu polskich miast – biorą udział w projekcie Intelligent Cities Challenge (ICC). Uczestnicy tej inicjatywy korzystają ze wsparcia wysokiej klasy ekspertów oraz dobrych praktyk innych europejskich ośrodków w zakresie stosowania zaawansowanych technologii cyfrowych i podnoszenia jakości życia mieszkańców. Gliwice, przygotowując nową strategię rozwoju miasta, platformę „DecydujMY!razem” i portal Gliwice Otwarte Dane, czerpią z doświadczeń z wdrażania narzędzi informatycznych wspierających partycypację społeczną.

W Inicjatywie 100 Inteligentnych Miast (Intelligent Cities Challenge) uczestniczy 100 samorządów wyłonionych w 2020 roku w konkursie Komisji Europejskiej. Skupiają się one na podnoszeniu swojej konkurencyjności, korzystając m.in. ze specjalistycznych webinariów i wymiany doświadczeń w konkretnych dziedzinach związanych z inteligentnym i zrównoważonym rozwojem obszarów miejskich. Wiedzą dzielą się z nimi miasta-mentorzy: duńskie Aarhus, niderlandzki Amsterdam, belgijska Antwerpia, hiszpańska Barcelona, fińskie Espoo, niemiecki Hamburg, francuska Nicea oraz chorwacka Rijeka. ICC jest przy tym kontynuacją inicjatywy Digital Cities Challenge, w której 41 miast Unii Europejskiej tworzyło strategie transformacji cyfrowej.

Do tej pory w ramach ICC zorganizowano 4 spotkania (tzw. City Labs) w formule wykładów on-line, paneli dyskusyjnych i kilkudniowych warsztatów w mniejszych grupach. W połowie czerwca rozpocznie się 5. City Lab poświęcony mobilizacji społeczności lokalnych do współpracy w ramach realizowanych projektów oraz innowacjom miejskim.

Każde ze 100 „inteligentnych miast” określiło na starcie cel, do którego dąży, realizując działania w ramach ICC. Gliwice skoncentrowały się na partycypacji społecznej i cyfryzacji administracji. Oczekiwanym rezultatem dla gliwickiego samorządu jest przyjaźniejsza i sprawniejsza komunikacja z mieszkańcami, a przede wszystkim – bardziej aktywna i zaangażowana społeczność lokalna, mająca pełen dostęp do otwartych danych miejskich.

Udział w inicjatywie polega na tym, że miasto realizuje wybrane działania, otrzymując nie środki finansowe czy gotowe rozwiązania, ale bogate wsparcie doradcze miast mentorskich i ekspertów dziedzinowych – wyjaśnia Katarzyna Kobierska, szefowa Biura Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Gliwicach, które wspólnie z Wydziałem Planowania Przestrzennego UM w Gliwicach oraz Centrum 3.0 – Gliwickim Ośrodkiem Działań Społecznych jest najbardziej zaangażowane w unijną inicjatywę. Te trzy jednostki w ramach ICC testowały różne przydatne rozwiązania włączające gliwiczan w prace nad strategią „Gliwice 2040”, doprowadzając do uruchomienia przez miasto Gliwickiej Platformy Partycypacyjnej „DecydujMY!razem” (decydujmyrazem.gliwice.pl) oraz nowego portalu Gliwice Otwarte Dane.

Dzięki zaangażowaniu miasta w inicjatywę ICC wiedzą przy opracowywaniu Gliwickiej Platformy Partycypacyjnej dzieliła się Irene Garrido, konsultant ds. planowania miejskiego w hiszpańskim oddziale firmy doradczej Arup. Natomiast założenia portalu Gliwice Otwarte Dane i jego wersja testowa były konsultowane z Alexem Gluhakiem – założycielem i prezesem zarządu Urban Data Collective, doświadczonym liderem projektów technologicznych i Internetu Rzeczy, aplikacji dedykowanych miastom i społecznościom miejskim.

W najbliższym czasie uczestnicy Inicjatywy 100 Inteligentnych Miast przygotują raporty końcowe, podsumowujące dwuletnie zaangażowanie w projekt. Przedsięwzięcie zakończy się w październiku.

- - - - - - - - - -  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nowy portal Gliwice Otwarte Dane to miejsce, gdzie będą systematycznie udostępniane informacje o stanie miasta, w 8 grupach tematycznych. Została już uruchomiona pilotażowa wersja, teraz czas na Waszą opinię! Do 25 czerwca na stronie internetowej decydujmyrazem.gliwice.pl w dziale „Wypowiedz się” jest aktywna ankieta, którą możecie wypełnić i zgłosić swoje uwagi. W zależności od liczby i rodzaju złożonych uwag, pełne udostępnienie portalu Gliwice Otwarte Dane nastąpi najpóźniej do września.

Cechownia otwarta na kulturę

dwóch mężczyzn uśmeicha się do siebie

W Nowych Gliwicach przy ul. Bojkowskiej dużo się dzieje – 4 czerwca odbędzie się kolejna ciekawa impreza. Tym razem będzie to podwójne, kulturalne uderzenie – w Cechowni zaplanowano wernisaż wystawy i koncert.

W sobotę 4 czerwca o godz. 18.00 rozpocznie się wernisaż wystawy „Scenografia” Jacka Uklei. W Cechowni zostanie zaprezentowany dorobek artystyczny gliwickiego twórcy. Jacek Ukleja to artysta wszechstronny – absolwent scenografii krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i klasy skrzypiec szkoły muzycznej I i II stopnia. Po obronieniu dyplomu w pracowni prof. Andrzeja Stopki zajmował się plastyką i muzyką filmową do produkcji Ryszarda Antoniszczaka i Sławomira Idziaka. Scenograficznego bakcyla połknął już w domu rodzinnym – rodzice artysty prowadzili teatr lalek i na jego potrzeby wykonywali wielkie kukły. W portfolio Jacka Uklei jest wiele scenografii teatralnych i telewizyjnych, między innymi do spektakli na podstawie tekstów Williama Shakespeare’a, Witolda Gombrowicza i Sławomira Mrożka. Wszystkie jego projekty i kostiumy wykonywane są ręcznie – bez użycia komputera. W 2018 roku Jacek Ukleja został nagrodzony za całokształt twórczości nagrodą prezydenta Gliwic w dziedzinie kultury. Wstęp na wernisaż jest wolny.

Po wernisażu, o godz. 19.00, rozpocznie się koncert duetu MishMatt. Giatarzystom Michałowi Ucherowi i Mateuszowi Musiołowi będzie gościnnie towarzyszył klawiszowiec Radek Daszkiewicz. Bilety w cenie 20 zł można kupić na stronie cechownia-gliwice.pl.

Bo warto wzmacniać lokalny biznes!

konferencja Booster i jej uczestnicy

Skąd czerpać wsparcie na rozwój małej i średniej przedsiębiorczości? Jak uzyskać zwolnienia podatkowe, działać na terenie Gliwic i w Polskiej Strefie Inwestycji? Na te i inne pytania przedsiębiorców odpowiadali przed tygodniem eksperci uczestniczący w spotkaniu „Booster MŚP. Rozwiń swoją firmę – cała Polska specjalną strefą ekonomiczną”. Wydarzenie w Arenie Gliwice zorganizowała Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna przy wsparciu Miasta Gliwice.

Booster to inicjatywa, która już od kilku lat działa w KSSE. Pozwala zainteresować przedsiębiorców tematem strefowych inwestycji oraz pozyskiwania wsparcia finansowego z takich instytucji jak np. Agencja Rozwoju Przemysłu czy Bank Gospodarstwa Krajowego. Za pośrednictwem tego typu cyklicznych spotkań pokazujemy, że mechanizmy strefowe są nie tylko dla dużych firm, bowiem dzięki wprowadzonej przez 4 laty Polskiej Strefie Inwestycji są teraz bardziej dostępne również dla małych i średnich przedsiębiorstw. Przypomnę, że program PSI umożliwia przedsiębiorstwom realizującym nowe inwestycje na terenie całej Polski uzyskanie zwolnienia z podatku dochodowego (CIT/PIT) na okres 10–15 lat, w wysokości nawet do 70% wartości planowanej inwestycji – podkreślał podczas otwarcia Boostera Jacek Bialik, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i zarazem gospodarz podstrefy gliwickiej KSSE.

W Gliwicach niezmiennie stawiamy na rozwój dobrych warunków dla przedsiębiorczości. To ma odzwierciedlenie zarówno w naszych działaniach bieżących, jak i planowanych. W tworzonej obecnie strategii „Gliwice 2040” kładziemy na ten aspekt szczególny akcent, uważając że przedsiębiorcy oferujący dobrze płatne miejsca pracy, dające szerokie możliwości wysoko wykwalifikowanej kadrze menadżerskiej i inżynierskiej, są podstawą dobrego funkcjonowania miasta – mówiła podczas otwarcia Aleksandra Wysocka, zastępczyni prezydenta Gliwic.

W trakcie wydarzenia uczestnicy mieli okazję wysłuchać głosu ekspertów w kwestii finansowania przedsięwzięć przez Bank Gospodarstwa Krajowego i poznać oferty Agencji Rozwoju Przemysłu i Górnośląskiego Akceleratora Przedsiębiorczości Rynkowej, dedykowane sektorowi MŚP. Przedstawione zostały również formy wsparcia KSSE skierowane dla małych i średnich firm. Doświadczenia i dobre praktyki związane z rozwojem swojego biznesu w KSSE zaprezentowały gliwickie firmy strefowe Marco i BMZ Poland. Nie zabrakło także odniesień do azjatyckich modeli przedsiębiorczości oraz zachęty do pozyskiwania wsparcia w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.

Młodzi gliwiczanie mistrzami świata

Zwycięska drużyna

Uczniowie gliwickiej Szkoły Podstawowej FILOMATA zdobyli tytuł Mistrza Świata w międzynarodowym konkursie Odyseja Umysłu, którego finał odbył się w Stanach Zjednoczonych.

Każdego roku w Odysei Umysłu bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Przygotowania do finału trwają przez cały rok. Na początku roku szkolnego uczniowie poszczególnych szkół otrzymują temat konkursowy, który muszą przygotować. Jest to problematyczne zagadnienie długoterminowe, które muszą rozwiązać i zaprezentować w formie spektaklu. Zadania przypominają pobyt w pokojach zagadek i łączenie poszczególnych elementów układanki w jedną całość.

Uczniowie z FILOMATY mieli do rozwiązania problem techniczny, którego efekt zaprezentowali podczas przygotowanego przez siebie spektaklu o perypetiach grupy postaci pragnących wydostać się z tajemniczego pomieszczenia. Aby to się udało skonstruowane przez drużynę pojazdy musiały zdobyć cztery wskazówki wykonując cztery różne zadania. Ostatnia wskazówka pozwoliła ekipie opuścić „pokój zagadek” i poznać skrywaną tajemnicę.

Dodatkowo uczestnicy zmierzyli się również z problemem spontanicznym, zadaniem-niespodzianką, którego treści nie znali do ostatniej chwili, a rozwiązanie tworzyli w zaledwie kilka minut. Gliwicka drużyna – Hania, Jaś, Marcelina, Martyna, Monika i Zosia – okazała się najmocniejsza w swej kategorii i zdobyła dla Gliwic tytuł Mistrza Świata.

Ideą Odysei Umysłu jest rozwój zdolności twórczych, kreatywności i krytycznego myślenia u młodych ludzi poprzez radzenie sobie z rozbieżnymi problemami, czyli takimi, które można rozwiązać na wiele sposobów. Odyseusze łamią schematy, uczą się marzyć odważnie, myśleć samodzielnie i nieszablonowo, tworzyć oryginalne i efektywne rozwiązania. W konkursie napotykają na wyzwania, które wymagają łączenia w praktyce wiedzy i wyobraźni, nauki i sztuki, rąk i umysłów. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy. (mf)

 

II rata za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych

kawiarenka

Do 31 maja należy wpłacać II ratę za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych – przypomina przedsiębiorcom Wydział Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Opłaty przyjmowane są na rachunek bankowy:
Urząd Miejski w Gliwicach
ul. Zwycięstwa 21, 44-100 Gliwice
Bank Millennium S.A.
48 1160 2202 0000 0005 0904 4009

Na przelewie, bądź dowodzie wpłaty należy wpisać nazwę i adres punktu sprzedaży oraz kategorię zezwolenia, np. „sklep ul. … , zezwolenie A,B,C – II rata”, „restauracja ul. … , zezwolenie A – II rata”).

Przedsiębiorca, który nie dokona opłaty w terminie będzie mógł to zrobić w ciągu kolejnych 30 dni, pod warunkiem dokonania dodatkowej opłaty w wysokości 30% opłaty za korzystanie z danego rodzaju zezwolenia, wyliczonej dla danego roku. Jeżeli tego nie zrobi zezwolenie wygaśnie. Wówczas przedsiębiorca może wystąpić z wnioskiem o wydanie nowego zezwolenia, ale nie wcześniej, niż po upływie 6 miesięcy od dnia wydania decyzji o wygaśnięciu zezwolenia.
Więcej informacji na ten temat można uzyskać w Wydziale Usług Komunalnych przy ul. Zwycięstwa 21 – pokój 366 (III piętro), tel. 32/239-11-58, 32/238-54-24.

 

Plażówka w mieście

zawodnicy na boisku

Siatkówka plażowa w Szobiszowicach? Dlaczego nie! Boisko do uprawiania tej dyscypliny otwarto przy Zespole Szkół Łączności przy ul. Warszawskiej. Powstało w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego.

Nowe boisko będzie dostępne zarówno dla uczniów, jak i dla wszystkich mieszkańców. Inwestycja kosztowała ponad 170 tys. zł i została zrealizowana m.in. dzięki zaangażowaniu społeczności szkolnej. W ramach prac wybudowano boisko wypełnione piaskiem i otoczone siatką zabezpieczającą. Teren wokół został obsiany trawą.
Nowe boisko uatrakcyjni lekcje wychowania fizycznego oraz umożliwi aktywność sportową lokalnej społeczności oraz przyczyni się do poprawy jakości życia w dzielnicy – mówiła Iwona Grządkowska, dyrektor ZSŁ podczas ubiegłotygodniowego otwarcia boiska.  
Na inaugurację zorganizowano Dzień Sportu, podczas którego uczniowie ZSŁ rywalizowali o Puchar Turnieju Dyrektora Szkoły. (mf)

 

Gliwiczanie wicemistrzami Polski w futsalu niesłyszących

niesłyszący futsaliści z medalami i dyplomami

W miniony weekend (28–29 maja) futsaliści MIG Piasta Gliwice rywalizowali w Rzeszowie w Mistrzostwach Polski w futsalu niesłyszących w kategorii +35. Wyjazd na Podkarpacie wiązał się z dużymi nadziejami, bowiem w ubiegłym roku gliwiczanie wywalczyli złote medale tej imprezy.

W tym roku – podobnie jak w ubiegłym – o Mistrzostwie Polski zadecydowały rzuty karne (w meczu padł wynik 0:0), które tym razem gorzej wykonywali gracze MIG Piasta Gliwice. Tym samym musieli uznać wyższość ŚWIT-u Wrocław. Na pocieszenie najlepszym zawodnikiem Mistrzostw Polski wybrano gracza MIG Marcina Piesiaka, a kapitan Arkadiusz Kozyra oraz Piotr Reda trafili do najlepszej „piątki” Mistrzostw Polski. Wielkie gratulacje!