Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 6 czerwca 2022 r.

// 06-06-2022

Najbliższe spotkania prezydenta z mieszkańcami

baner

Trwa cykl spotkań prezydenta Adama Neumanna z mieszkańcami Gliwic: KIERUNEK – DZIELNICE. Najbliższe zorganizowane zostaną dla mieszkańców dzielnic: Ligota Zabrska i Sośnica.

Spotkania rozpoczęły się w maju i są kontynuowane w czerwcu. Są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Umożliwiają przedstawienie spraw bliskich mieszkańcom danej dzielnicy oraz rozmowę o kluczowych miejskich inwestycjach. To doskonała okazja do zadania pytań czy zwrócenia uwagi na ważne aspekty życia w lokalnych społecznościach i bieżące problemy.
Spotkania organizowane są w szkołach oraz w siedzibach Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych.

Najbliższe odbędą się 7 czerwca. O godz. 16.30 rozpocznie się spotkanie dla mieszkańców Ligoty Zabrskiej (Szkoła Podstawowa nr 11, ul. Pocztowa 31), a o 18.30 dla mieszkańców Sośnicy (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 14, ul. Jedności 35).
Spotkajmy się w dzielnicach – porozmawiajmy o tym, co ważne.

 

Gliwice współgospodarzem Mistrzostw Świata w siatkówce mężczyzn 2022!

baner siatkarskich mistrzostw świata

Mecze tegorocznych mistrzostw świata w siatkówce mężczyzn (26 sierpnia – 11 września), z których większość – łącznie z najważniejszymi spotkaniami – zostanie rozegrana w Polsce, odbędą się w dwóch miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii: Gliwicach i Katowicach. Taką informację przekazali 3 czerwca podczas briefingu prasowego w Katowicach premier Mateusz Morawiecki, minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk oraz prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Sebastian Świderski.

Jestem szczęśliwy, że najważniejszy turniej 2022 roku odbędzie się na Śląsku. Dzięki olbrzymiemu wsparciu rządu Rzeczpospolitej Polskiej, Ministerstwa Sportu i Turystyki będziemy w stanie zorganizować w bardzo krótkim terminie tak wielką imprezę. Dziękuję bardzo władzom Katowic, Gliwic oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii za podjęcie się trudu współorganizacji. Jestem przekonany, że katowicki Spodek i Arena Gliwice są dla kibiców wymarzonymi miejscami na to wielkie siatkarskie święto – powiedział Sebastian Świderski, prezes PZPS.

Przypomnijmy, że decyzją Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB), która w marcu odebrała Rosji prawa do organizacji tego prestiżowego turnieju, gospodarzami tegorocznych mistrzostw świata zostały Polska i Słowenia. Będzie to 20. edycja siatkarskich MŚ mężczyzn. Pierwsze odbyły się w 1949 r. w Pradze, ostatnie w 2018 r. we Włoszech i Bułgarii.

Bardzo dobrze się stało, że Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej odebrała Rosji organizację tych mistrzostw i przekazała ją Polsce i Słowenii. Nie może być nagrody dla państwa, które wszczyna wojnę. Polacy udowodnili, że potrafimy organizować wielkie imprezy sportowe. Mamy znakomite umiejętności operacyjne i to zostało docenione – powiedział premier RP Mateusz Morawiecki.

Cieszę się, że w oczach międzynarodowej federacji piłki siatkowej Polska okazała się być najlepszym kandydatem, który wspólnie ze Słowenią, w tak krótkim czasie przeprowadzi  zawody w randze mistrzostw świata. To pokazuje, że jesteśmy sprawnym i liczącym się na świecie partnerem, posiadającym odpowiednie zaplecze infrastrukturalne, a także ludzi z pasją gotowych do podjęcia się największych sportowych i organizacyjnych wyzwań. Wierzę, że miasta gospodarze – Katowice i Gliwice – staną się arenami zmagań na najwyższym poziomie, dostarczając najlepszym kibicom na świecie wielu niezapomnianych emocji – powiedział Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki.

Prezydenci miast – gospodarzy mistrzostw świata, Adam Neumann (Gliwice) i Marcin Krupa (Katowice), zgodnie potwierdzili gotowość do podjęcia tego wyzwania.

Arena Gliwice, ultranowoczesna hala widowiskowo-sportowa, stała się współczesną wizytówką naszego miasta. Już niejednokrotnie przeżywaliśmy w niej niezapomniane sportowe emocje, dlatego ogromnie się cieszę, że kolejny raz, na początku września, właśnie w Arenie będziemy kibicować Polakom w ramach Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn. Satysfakcja tym większa, że to wyjątkowe wydarzenie będziemy organizować wspólnie z Katowicami i Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią. Trzymamy kciuki za Biało-Czerwonych! – przekazał prezydent Gliwic Adam Neumann.

Katowice to mekka polskiej siatkówki. W legendarnym Spodku polscy siatkarze wywalczyli w 2014 roku mistrzostwo świata, a w ubiegłym roku brązowy medal Mistrzostw Europy. Liczę, że we wrześniu, podczas finałów Mistrzostw Świata, ponownie zobaczymy w Katowicach triumf reprezentacji Polski. Do zobaczenia na trybunach! – podkreślił prezydent Katowic Marcin Krupa.

Wspólna organizacja mistrzostw przez Katowice i Gliwice to przykład fantastycznej współpracy naszych miast w ramach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, którą razem tworzymy. Organizacja tego wydarzenia w dwóch pięknych halach widowiskowo-sportowych: legendarnym katowickim Spodku i nowoczesnej Arenie w Gliwicach, pokazuje, że działając razem, mamy szansę pokazać, że nasz potencjał jest nieporównywalnie większy. To pierwsze tak duże wydarzenie, które wspólnie zorganizujemy. To dobry początek, bo wspólnie z Katowicami i Sosnowcem chcemy również ubiegać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Jesteśmy przekonani, że wszyscy kibice, którzy przyjadą na mecze siatkówki, będą mogli również odkrywać wyjątkową ofertę turystyczną i wypoczynkową miast i gmin G-ZM – powiedział Grzegorz Kwitek, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropoli.

Harmonogram meczów MŚ mężczyzn:

Katowice:

  • 26-31 sierpnia:

Grupa A (Ukraina, Serbia, Tunezja, Portoryko)

Grupa C (Polska, USA, Meksyk, Bułgaria)

  • 10 i 11 września: 2 półfinały i 2 mecze o medale

Gliwice:

  • 4 i 6 września: 4 mecze 1/8 finału
  • 8 września: 2 ćwierćfinały

Dla reprezentacji Polski będzie to 18. start na siatkarskich MŚ. Do tej pory największe sukcesy Biało-Czerwonych to złote medale z lat 1974, 2014 i 2018. W tym roku nasi siatkarze będą walczyć o trzeci kolejny tytuł mistrzów świata.

W 2014 r., gdy MŚ odbywały się w naszym kraju, Polacy świętowali sukces w katowickim Spodku. Cztery lata później, gdy turniej odbywał się w Bułgarii i Włoszech, mecz o złoto odbył się w Turynie.

W mistrzostwach świata 2022 Polscy siatkarze wystartują pod wodzą nowego szkoleniowca Nikoli Grbicia (Serb, mistrz olimpijski Sydney 2000), który w poprzednim sezonie wraz z Grupą Azoty ZAKSĄ Kędzierzynem-Koźle sięgnął po historyczne złoto Ligi Mistrzów – pierwsze od 1978 roku.

 

Drone Demo Day Gliwice 2022

zawody droniarskie

Puchar Polski Dronów Wyścigowych za nami. To była prawdziwa uczta dla miłośników dronów, szybkich lotów i nowych technologii. Na specjalnym torze wyścigowym rozegrano zawody, można też było m.in. skorzystać z symulatora lotów i zobaczyć pokaz drona ratunkowego. Emocji nie brakowało! Gospodarzem i współorganizatorem zawodów było Miasto Gliwice.

First Person View, lub FPV to sport, w którym uczestnicy kontrolują małe samoloty sterowane radiowo lub quadkoptery wyposażone w kamery. Podobnie jak w przypadku pełnowymiarowych wyścigów lotniczych, celem jest jak najszybsze ukończenie ustalonej trasy. W minioną niedzielę w Gliwicach odbyły się  pierwsze na Śląsku zawody z cyklu Pucharu Polski Dronów Wyścigowych FPV – Drone Racing 2022.

Na zielonych terenach przy Gliwickim Centrum Naukowo-Technologicznym CECHOWNIA swoje umiejętności w zakresie pilotowania bezzałogowych statków powietrznych  zaprezentowało 23 młodych ludzi z całej Polski. Ich zmagania widzowie mogli na bieżąco śledzić na telebimie. Zawodnicy byli wyposażeni w gogle FPV, które na żywo rejestrują obraz przelotu, przez co ma się wrażenie  przebywania w kabinie pilotowanego statku. Młodzi ludzie walczyli o punkty, które przydadzą im się w klasyfikacji wyłaniającej reprezentację Polski w droncingu, która pojedzie na mistrzostwa świata w 2023 r.

Edukacyjno – rozrywkowy charakter wydarzenia pozwolił także na skorzystanie z fachowej wiedzy przygotowanej przez ekspertów, sesji treningowych oraz ciekawych dyskusji w strefie edukacji. Zainteresowani branżą dronową uczestnicy wydarzenia mogli poznać ciekawe, nowoczesne sposoby wykorzystania dronów w codziennym życiu, zobaczyć różne ich rodzaje oraz skorzystać z okazji by zaznajomić się  z zasadami legalnych i bezpiecznych lotów, zobaczyć panoramę miasta w specjalnych goglach czy  przetestować swoje umiejętności w symulatorze lotów. Przeprowadzono też misję poszukiwawczo-ratunkową z wykorzystaniem bezzałogowej maszyny latającej.
To było pierwsze tego typu wydarzenie w Gliwicach. (mf)

 

Rodzinny jazz w Bojkowie

brunetka przytulająca mężczyznę w granatowej koszuli

Dorota i Henryk Miśkiewiczowie, wokalistka i znany saksofonista jazzowy, połączą siły na jednej scenie. Ojciec i córka wystąpią ze wspólnym projektem „Nasza miłość” 9 czerwca na Scenie Bojków (ul. Parkowa 5).

Ich duet sprawdza się świetnie i na scenie, i w życiu. Henryk Miśkiewicz jest wybitnym saksofonistą jazzowym, a Dorota już kilka razy została uznana za najlepszą polską wokalistkę przez magazyn „Jazz Forum”. Dorocie i Henrykowi podczas koncertu będzie towarzyszył  Michał Miśkiewicz. Zbieżność nazwisk jest nieprzypadkowa – Michał jest synem Henryka i bratem Doroty. Do Rodziny Miśkiewiczów dołączą Piotr Orzechowski „Pianohooligan”  (fortepian) i Max Mucha (kontrabas).

Większość utworów, które wykonają artyści, skomponował Henryk Miśkiewicz. Są wśród nich między innymi „Nasze senne sprawy” z tekstem Wojciecha Młynarskiego, przed laty wykonywane przez Ewę Bem, a także premierowe „Co minęło, niech wróci” do tekstu Ewy Lipskiej.

Koncert rozpocznie się w czwartek 9 czerwca o godz. 20.00 na Scenie Bojków. Bilety w cenie 43 zł są do nabycia w portalu Bilety24.

Kolejna darmowa mammografia

baner

W czerwcu w Gliwicach odbędzie się akcja Darmowych Badań Mammograficznych, z których mogą skorzystać panie w wieku 50-69 lat. Mammobus Narodowego Instytutu Onkologii z Gliwic zawita do Zatorza, Sośnicy i Łabęd. Pojawi się też przy Centrum Handlowym Arena.

Bezpłatna mammografia skierowana jest dla ubezpieczonych pań w wieku 50-69 lat (roczniki 1972-1953), które w ciągu minimum ostatnich dwóch lat nie wykonywały mammografii w ramach badań profilaktycznych. Wyjątkiem są osoby obciążone genetycznie (rak piersi u matki, siostry, córki) - wówczas panie mogą wykonywać badanie co 12 miesięcy. Wynik mammografii zostanie przesłany pocztą pod wskazany adres zamieszkania. Na badanie nie jest potrzebne skierowanie lekarskie, ani zaproszenie. Nie ma też znaczenia miejsce zamieszkania.

Ze względu na pandemię wiele osób zrezygnowało z wykonywania badań profilaktycznych, co niestety w znaczny sposób opóźniło, a nawet uniemożliwiło wczesne wykrycie ewentualnych zmian chorobowych. Dlatego apelujemy – najwyższy czas zatroszczyć się o swoje zdrowie i wykonać mammografię – zachęcają organizatorzy akcji.

Terminy badań:
Zatorze: 7, 8 czerwca,
Sośnica: 9, 10, 13, 14 czerwca,
Łabędy: 21, 22 i 23 czerwca,  
Centrum Handlowe Arena: 24, 27, 28 czerwca.
Panie chcące skorzystać z mammografii, proszone są o wcześniejsze umówienie się na wizytę pod numerem telefonu  32/278-98-96 (od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 15.00). (mf)

 

#coNowego?

logo

Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych już po raz czwarty zaprasza do udziału w konferencji coNoweGO! Mile widziani praktycy działający w organizacjach pozarządowych, osoby, które zaznajamiają się z wolontariatem pracowniczym oraz przedstawiciele firm, organizacji pozarządowych i wszyscy entuzjaści wolontariatu pracowniczego.

W czwartek, 9 czerwca, gliwicka Cechownia (ul. Bojkowska 35a) będzie pełna pomysłów i kreatywnych rozmów o szeroko pojętym wolontariacie. Uczestnicy dowiedzą się na czym polega wolontariat pracowniczy i jakie przynosi korzyści. Spotkanie będzie merytoryczne – zaproszeni prelegenci to eksperci, którzy podzielą się nie tylko wiedzą teoretyczną, ale także informacjami o dobrych praktykach współpracy NGO i biznesu. Będzie to okazja do nawiązania kontaktu z ekspertami w m.in. dziedzinie biznesu, integracji osób na co dzień działających na rzecz organizacji pozarządowych, wymiany doświadczeń i nawiązania współpracy. Jednym z elementów wydarzenia będą warsztaty – uczestnicy będą mogli wybrać dwie z czterech sesji:

•    „Budowanie oferty współpracy z biznesem w ramach wolontariatu pracowniczego” (prowadzenie: Karol Krzyczkowski - Forum Odpowiedzialnego Biznesu);
•    „Wolontariat pracowniczy jako narzędzie wzmacniania zasobów ludzkich oraz CSR” (prowadzenie: Agata Gnat, Alicja Ulatowska - Fundacja AJKUM);
•    „Jak skutecznie motywować wolontariusza w swojej organizacji/firmie” (prowadzenie: Żaneta Kalbrun, Mirosław Bieniecki - Fundacja Bieg Rzeźnika;
•     „E-wolontariat – jako narzędzie zaangażowania pracownika w działalność społeczną bez ograniczeń” (prowadzenie: Agata Karolina Tomaszewska).

Wydarzenie potrwa od godz. 17.00 do 20.30. Uczestnictwo jest bezpłatne, ale obowiązuje wcześniejsza rejestracja.     
Więcej informacji na temat spotkania można znaleźć na gods.gliwice.pl/conowegogliwice/. (mf)