Festiwal Jazz w Ruinach

Festiwal Jazz w Ruinach

Festiwal Jazz w Ruinach

Opublikowane: 18.08.2022 / Sekcja: Festiwal 

Czas wydarzenia: 19.08.2022 19:00:00 - 27.08.2022 22:00:00

Miejsce wydarzenia: Hala Modeli GZUT, ul. Wincentego Pola 9-13

Organizator: Centrum Kultury Victoria   Stowarzyszenie Śląski Jazz Club 

18 urodziny i wiele niespodzianek! 
Siła zaklęta w sztuce
Rozpoczyna się 18. edycja Międzynarodowego Festiwalu Jazz w Ruinach. Centrum Kultury Victoria i Stowarzyszenie Śląski Jazz Club przygotowały wiele interesujących koncertów, podczas których artyści wykonają utwory inspirowane hasłem „Make Jazz Not War”. Taki też tytuł będzie nosiła wystawa plakatu i grafiki organizowana w ramach festiwalu. Bądźmy razem. W sztuce zaklęta jest siła!

Rozkład jazdy: 
ZK Collaboration: 19 sierpnia, godz. 19. 00, Hala Modeli GZUT, ul. Wincentego Pola 9-13. Wstęp wolny. 
ZK Collaboration to grupa przyjaciół, którzy przełamują bariery, poszukują nowych rozwiązań i są zainteresowani nieustannym rozwojem, pamiętając, że muzyka to zabawa i wielka miłość zespołu. Skład: Maciej Kądziela – saks, Mateusz Gawęda – instrumenty klawiszowe, Roman Chraniuk – kontrabas, Gniewomir Tomczyk – perkusja.

Gniewomir Tomczyk Kwartet: 19 sierpnia, godz. 21.00, Hala Modeli GZUT, ul. Wincentego Pola 9-13. Wstęp wolny.
Mocno elektryzujący skład na polskiej scenie muzycznej: Grzech Piotrowski, Jan Smoczyński, Krzysztof Gradziuk oraz Gniewomir Tomczyk. Modulacja brzmień saksofonu, loopery, syntezaory, perkusja hybrydowa, instrumenty perkusyjne oraz preparowane, pozwalają artystom odkrywać nowe przestrzenie muzyczne, a odbiorcom zanurzyć się w niecodziennych obrazach, odcieniach i kolorach. 

 Marcin Pater Trio: 20 sierpnia, godz. 19.00, , Hala Modeli GZUT, ul. Wincentego Pola 9-13. Wstęp wolny.
Muzyka zespołu to przede wszystkim autorskie kompozycje lidera będące odzwierciedleniem emocji towarzyszących wspomnieniom. Marcin Pater Trio założył absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – wibrafonista Marcin Pater, obecnie student szkoły doktorskiej Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Zespół wygrał wiele uznanych międzynarodowych konkursów jazzowych, m.in. Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, Sibiu Jazz Festival i inne, a niebawem doczekają się wydania drugiego albumu o tytule „Between” powstałego przy współpracy z ikoną polskiej muzyki jazzowej – Leszkiem Możdżerem.
Sam Levin Trio: 20 sierpnia, godz. 21.00, , Hala Modeli GZUT, ul. Wincentego Pola 9-13. Wstęp wolny.
Mateusz Szewczyk, Sam Levin i Jakub Mizeracki, to muzycy tworzący skład zespołu Sam Levin Trio. Muzycy wybitni, pełni pasji, tworzący kompozycje pełne ciekawych i rytmicznych brzmień.

Adam Jarzmik Quintet: 26 sierpnia, godz. 19.00, , Hala Modeli GZUT, ul. Wincentego Pola 9-13. Wstęp wolny.
Zespół prezentuje autorską muzykę, której kompozytorem jest lider zespołu Adam Jarzmik. W swoich kompozycjach inspirowanych muzyką gigantów jazzu takich jak Brad Mehldau, Aaron Parks czy Aaron Goldberg jest powiewem świeżości na polskiej scenie jazzowej.

Marcelina Gawron Quintet feat. Piotr Schmidt: 26 sierpnia, godz. 21.00, , Hala Modeli GZUT, ul. Wincentego Pola 9-13. Wstęp wolny.
Marcelina Gawron to wokalistka, instrumentalistka, komponuje, pisze teksty. Muzyczną działalność realizowała w wielu projektach muzycznych mi.n. Jazzoom z którym nagrała album „Podróż” Universal 2017 – udzielając się również kompozytorsko. Jest członkiem zespołu wokalno-instrumentalnego Soul’n’Voices. Marcelina wystąpi z kwartetem wspaniałych muzyków polskiej sceny jazzowej w towarzystwie wybitnego polskiego trębacza jazzowego – Piotra Schmidta. W programie autorskie utwory z albumu „Notes of life” w aranżacjach Adama Jarzmika, który zagra również na fortepianie.

Sketchbook Quartet: 27 sierpnia, godz. 19.00, , Hala Modeli GZUT, ul. Wincentego Pola 9-13. Wstęp wolny.
Sketchbook Quartet z Wiednia swobodnie bawi się stereotypami gatunkowymi. Od surf rocka po pełną improwizację, ich niekonwencjonalna instrumentacja i wyszukane kompozycje w połączeniu z ich pasją tworzą dynamiczne, świeże i porywające brzmienie.

Michał Salomon Trio: 27 sierpnia, godz. 21.00, , Hala Modeli GZUT, ul. Wincentego Pola 9-13. Wstęp wolny. 
To będzie nastrojowe i przestrzenne wydarzenie muzyczne, uzupełnione o szereg dźwięków wspólnie wykreowanych przez Michała Salomona, Miłosza Skwiruta i Dawida Fortunę. Od nostalgii po mocne instrumentalne uderzenie.

Dodatkową atrakcją Festiwalu będzie Master Class vs Young Blood – międzynarodowa wystawa plakatu muzycznego/jazzowego.
Wydarzenie promuje plakat jako formę sztuki wysokiej, wymianę doświadczeń i spojrzeń na współczesną grafikę plakatową.
Na wystawie zaprezentowane zostaną prace konkursowe z całego świata wybrane przez jury. W swoich pracach twórcy sięgają do tematów muzycznych, okołojazzowych związanych z historią gatunku, jazzem jako zjawiskiem społecznym, ale też z aktualnymi spojrzeniami na muzykę, na improwizację muzyczną.
W tym roku wystawa i konkurs będzie się odbywał w dwóch kategoriach tematycznych. Głównym hasłem jest „Make Jazz Not War”. Druga kategoria pozostaje otwarta „open category”.
Tegoroczna wystawa będzie prezentowana w sierpniu w Hali Modeli GZUT, później online.