„Popiół i diament”, reż. A. Wajda

„Popiół i diament”, reż. A. Wajda

„Popiół i diament”, reż. A. Wajda

Opublikowane: 01.02.2023 / Sekcja: Film 

Czas wydarzenia: 23.02.2023 18:15:00

Miejsce wydarzenia: Scena Bajka – Kino Amok (ul. Dolnych Wałów 3) 

Organizator: kino Amok 

Stowarzyszenie Kin Studyjnych zaprasza na cykl „Krótka historia polskiego kina”! W przeglądzie skupiliśmy się na prezentacji wybranych tytułów największych twórców i twórczyń głównego nurtu.

Jak zmieniała się wrażliwość filmowców? Czy czerpali oni z europejskiego i światowego kina czy tworzyli nową jakość? Jak wpływały na nich zmiany społeczne i geopolityczne? W końcu: jak polskie kino rezonowało za granicami naszego kraju? Przegląd jest unikatową możliwością przypomnienia najważniejszych, poddanych cyfrowej rekonstrukcji, dzieł powstałych nad Wisłą na dużych, kinowych ekranach i poprzez nie zajrzenia pod podszewkę zmian, jakie zachodziły w ciągu kolejnych dekad PRL-u.

Jako pierwszy prezentujemy „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy: Maciek Chełmicki (Z. Cybulski), młody akowiec otrzymuje rozkaz zastrzelenia sekretarza KW PPR w przededniu zakończenia drugiej wojny światowej. W tym samym czasie poznaje Krystynę (E. Krzyżewska), barmankę w hotelu. Rozdarty między poczuciem obowiązku a rodzącym się uczuciem będzie musiał dokonać wyboru. Tej nocy trwa bankiet z okazji zwycięstwa. Poranek okaże się dla bohatera tragiczny w skutkach.

Szczegóły: https://amok.gliwice.pl/filmy/popiol-i-diament-krzyz-walecznych/