Halinie Czerny-Stefańskiej w 100. rocznicę urodzin

Halinie Czerny-Stefańskiej w 100. rocznicę urodzin

fot. materiały organizatora

Halinie Czerny-Stefańskiej w 100. rocznicę urodzin

Opublikowane: 16.11.2022 / Sekcja: Koncert 

Czas wydarzenia: 20.11.2022 16:00:00

Miejsce wydarzenia: Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a

Organizator: Stowarzyszenie Klub Inicjatyw Kulturalnych, Muzeum w Gliwicach, Centrum Kultury Victoria 

Podwieczorki muzyczne w Willi Caro spotkanie dziewięćdziesiąte czwarte „Halinie Czerny-Stefańskiej w 100. rocznicę urodzin”.

  • Elżbieta Stefańska - fortepian
  • Mariko Kato-Shioya (Japonia) – fortepian
  • Piotr Oczkowski – prowadzenie

Koncert połączony ze wspomnieniami o wielkiej pianistce Przedostatnie tegoroczne podwieczorkowe spotkanie będzie miało wyjątkowy charakter. 30 grudnia 2022 roku przypada bowiem 100. rocznica urodzin Haliny Czerny-Stefańskiej – charyzmatycznej pianistki, pierwszej polskiej laureatki głównej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 1949 roku. Przylgnęło do niej miano chopinistki, bo też utwory tego kompozytora wykonywała w sposób absolutnie niezrównany. Jednak entuzjazm publiczności wzbudzały także jej kreacje muzyki innych polskich kompozytorów oraz takich mistrzów światowej klasyki, jak Mozart, Beethoven, Schumann czy Liszt. Jej interpretacje zniewalały. Porywała słuchaczy już po kilku pierwszych minutach gry, zarówno w Japonii, Ameryce Południowej czy w Europie. Pisano w recenzjach, że „od czasów Paderewskiego nie było polskiego pianisty o tak wspaniałym artyzmie, jak Halina Czerny-Stefańska”. Podczas listopadowego koncertu publiczność będzie miała okazję wysłuchać muzyki bliskiej sercu artystki w wykonaniu córki, znakomitej polskiej klawesynistki i pianistki Profesor Elżbiety Stefańskiej. W duecie z nią zagra także Mariko Kato-Shioya, która miała szczęście uczestniczyć w kursach mistrzowskich i pracować pod kierunkiem Haliny Czerny-Stefańskiej. Muzyce towarzyszyć będą wspomnienia, którymi podzieli się ze słuchaczami córka wielkiej pianistki.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 16.11.2022 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (ul. Dolnych Wałów 3, wt.-sob., godz. 10.00-18.00) oraz bezpośrednio przed koncertem.