„Mistrzowskie Interpretacje” Gliwickiej Orkiestry Kameralnej

„Mistrzowskie Interpretacje” Gliwickiej Orkiestry Kameralnej

„Mistrzowskie Interpretacje” Gliwickiej Orkiestry Kameralnej

Opublikowane: 04.10.2022 / Sekcja: Koncert 

Czas wydarzenia: 27.11.2022 18:00:00

Miejsce wydarzenia: Scena Bajka-Kino Amok

Organizator: Fundacja Gliwickiej Orkiestry Kameralnej 

Koncerty z cyklu „Mistrzowskie Interpretacje”, realizowane od 2005 roku, zawsze są wiodącym punktem każdego sezonu artystycznego Gliwickiej Orkiestry Kameralnej. W tym roku zespół zaprosił do udziału w koncercie, legendarnego koncertmistrza Berlińskich Filharmoników Daniela Stabrawę, który zaprezentuje się podczas koncertu jako solista, koncertmistrz oraz dyrygent.

Daniel Stabrawa jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie (w klasie skrzypiec prof. Zbigniewa Szlezera), laureatem międzynarodowych konkursów muzycznych (m.in. im. Nicolo Paganiniego w Genui). Muzyczną karierę zaczynał jako koncertmistrz Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie. Od 1983 roku gra ze słynnymi Filharmonikami Berlińskimi, a od 1986 roku jest ich pierwszym koncertmistrzem oraz solistą. Grał z nimi m.in. I Koncert skrzypcowy Siergieja Prokofiewa, Koncert skrzypcowy Kurta Weilla, III Koncert skrzypcowy Jenő Hubay’a, Muzykę na skrzypce i orkiestrę Rudiego Stephana oraz sensacyjnie przyjęty, a po raz pierwszy wykonany w Filharmonii Berlińskiej w czerwcu 1994 roku, pod batutą Marissa Jansonsa – I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego, którego twórczość Daniel Stabrawa propaguje na estradach całego świata jako solista i kameralista. W lutym tego roku wykonał z Sir Simonem Rattlem II Konzert Karola Szymanowskiego. Występując w największych salach koncertowych Europy, artysta wielokrotnie prowadził od pulpitu Orkiestrę Kameralną Filharmoników Berlińskich, a wraz z Nigelem Kennedy’m, jako solista, wykonywał Koncert na dwoje skrzypiec d-moll Johanna Sebastiana Bacha. Artyści nagrali również wspólnie koncerty skrzypcowe Bacha dla wytwórni EMI, a płyta ta okazała się jednym z najwyżej ocenionych nagrań Roku Bachowskiego. Daniel Stabrawa jest także prymariuszem kwartetu smyczkowego Philharmonia Quartet Berlin, który w zawrotnym tempie zdobył międzynarodowe uznanie i renomę, występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych – od Japonii po Stany Zjednoczone. Krytycy zaliczają go do światowej elity tego typu zespołów, a jeden z amerykańskich recenzentów napisał wręcz, iż wyznacza on światowy standard artystyczny kwartetów. Zespół nagrał wiele płyt, spośród których najlepsze zostały wyróżnione nagrodami, w tym dwukrotnie prestiżową nagrodą krytyków niemieckich – Echo Klassik. Daniel Stabrawa występuje regularnie jako solista – z różnymi orkiestrami, od Skandynawii po Amerykę Południową, a także z recitalami – w czołowych ośrodkach muzycznych świata. Od 20 lat zajmuje się także działalnością dyrygencką. Był między innymi dyrygentem szefem orkiestry kameralnej Capella Bydgostiensis, z którą koncertował m.in. w Szwajcarii oraz nagrał kilka płyt (dla CD Accord i Cavalli-Records).

Program koncertu w Gliwicach zawierać będzie dzieła polskiej oraz europejskiej muzyki kameralnej, w tym utwory W.A. Mozarta, M. Spisaka, F.M. Bartholdiego oraz M. Góreckiego. Szczegółowy program koncertu dostępny jest na afiszu koncertu oraz na stronie www.gliwickaorkiestra.pl.

Koncert został dofinansowany z budżetu miasta Gliwice oraz funduszu promocyjnego STOART. Patronat nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej Polmic.