Koncert - najpiękniejsze polskie kolędy

Koncert - najpiękniejsze polskie kolędy

Koncert - najpiękniejsze polskie kolędy

Opublikowane: 09.01.2023 / Sekcja: Koncert 

Czas wydarzenia: 15.01.2023 14:30:00 - 15.01.2023 15:30:00

Miejsce wydarzenia: Willa Caro, Muzeum w Gliwicach, ul. Dolnych Wałów 8a

Organizator: Muzeum w Gliwicach, GAPR sp. z o.o. 

"Lulajże Jezuniu", "Gdy śliczna Panna", "Anioł pasterzom mówił", "Do szopy, hej, pasterze", "Gdy się Chrystus rodzi", "Dzisiaj w Betlejem", "W żłobie leży", "Pójdźmy wszyscy do stajenki", "Jezus malusieński", „Bóg się rodzi”, "Bracia patrzcie jeno", "Mizerna, cicha", „Wśród nocnej ciszy”, "Mędrcy świata, monarchowie"... i wiele wiele innych - piękno i bogactwo polskich kolęd - jest niewypowiedziane - można je tylko wyśpiewać. Dlatego w niedzielę, 15 stycznia zapraszamy do Willi Caro na wyjątkowy koncert, podczas którego najpiękniejszych polskich kolęd będzie można posłuchać, a także zanucić je wspólnie z wykonawcami - Joanną Korpiela-Jatkowską (śpiew), Januszem Kohutem (fortepian) i Urszulą Mizią (wiolonczela). Wstęp wolny! Zapraszamy!
 
Obrzęd kolędowania, którego tradycja w Europie liczy blisko 1000 lat, do Polski dotarł w XV wieku. Badacze zidentyfikowali jak dotąd ponad 200 tytułów kolęd i ponad 400 pastorałek towarzyszących świętom Bożego Narodzenia, a ciągle są odkrywane nowe. Kolędy tworzono w różnych okresach naszej historii, łącząc tematykę religijną, patriotyczną z wątkami życia codziennego. Nazwa "kolęda" pochodzi od łacińskiego „Kalendae”. W kalendarzu juliańskim, stosowanym też w liturgii średniowiecznej, to pierwszy dzień miesiąca. Na kalendy styczniowe (Nowy Rok) składano sobie w antycznym Rzymie życzenia i podarki, zaś pieśni wykonywane z tej okazji określano, tak, jak i sam uroczysty dzień, „Kalendae”. Pieśni bożonarodzeniowe zaczęto określać mianem „kolęd” dopiero w XIX wieku - pochodzący z XV stulecia rękopis z poezjami na Boże Narodzenie nazywa je natomiast „rotułami”.
 
Najstarsze kolędy polskie – kolędy kościelne: "Zdrów bądź, królu anjelski" - zapis z 1424 r. i "Stałać się rzecz wielmi dziwna" - z 1442 r. - to przekłady z języka czeskiego. Do dziś żywa jest natomiast pochodząca z XVI w. kolęda "Anioł pasterzom mówił". Wraz ze zwyczajem jasełek, czyli widowisk o Bożym Narodzeniu, wzorowanych na średniowiecznych misteriach franciszkańskich, których nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa: "jasło", oznaczającego żłób, pojawiły się kolędy-kołysanki, zwykle oryginalnie polskie. Liryczne w treści, wzruszały się ubóstwem i bezradnością Boga-Człowieka w żłóbku, kierując do Niego swe inwokacje. Wprowadzały autentyczne zwroty kołysankowe, jak: li,li, laj, lu-laj, ninu, ninu. Do tego rodzaju kolęd należą m.in. „W jasełkach leży kwiatek śliczny” (XVI w.), „Gdy śliczna Panna Syna kołysała”, „Lulajże, Jezuniu” (obie z XVII wieku).

W XVII wieku pojawiła się kolęda realistyczna – o pasterzach, wnosząc liczne szczegóły obyczajowe swej epoki. Obok niej pisano też pieśni mistyczno-spekulatywne. Do nich należą: „Bóg się rodzi – moc truchleje” Franciszka Karpińskiego oraz „Mizerna, cicha stajenka licha” Teofila Lenartowicza. Większość autorów tradycyjnych kolęd pozostaje nieznana. Tym samym kolędy, podobnie, jak ich melodie, stały się anonimową własnością narodu.
 

Więcej o polskich kolędach i ich historii: www.koledypolskie.pl/historia-koled-polskich
 

W programie koncertu w Willi Caro znajdą się najpiękniejsze polskie kolędy oraz kilka kompozycji Janusza Kohuta inspirowanych Świętami Bożego Narodzenia.
 
Wykonawcy:
Joanna Korpiela Jatkowska – śpiew
Janusz Kohut – fortepian
Urszula Mizia - wiolonczela