Ratko Vojtek i Nikola Kołodziejczyk

Dodano: 14.09.2017
Czas wydarzenia: 
2017-11-16 21:00
Tematyka wydarzenia: 
koncert w ramach festiwalu PalmJazz
Organizator: 
Fundacja Integracji Kultury

Ratko Vojtekto człowiek z szerokimi horyzontami, niezwykle utalentowany muzycznie. Dla większości bałkańskiej publiczności Ratko Vojtek jest klarnecistą basowym w Zagrzebiańskiej Filharmonii (Zagreb Philharmonic) i to właśnie tam zadebiutował jako osiemnastoletni muzyk.

 W jego własnym projekcie prezentuje się on jako uniwersalny pianista. Repertuar, z którym występuje jest niezwykle różnorodny – od barokowych dzieł Telemanna przez kompozytorów jazzowych aż po współczesne dzieła Berislava Šipuša, kompozytora chorwackiego, byłego ministra kultury tego kraju.

Muzyka Ratko Vojtek ma wiele ciekawych odwołań, a nawet swoistych „hołdów” do i dla największych artystów wszech czasów. Znajdziemy wśród nich: Chick’a Coreę, Paula Desmonda, Stanleya Clarke’a, a nawet Milesa Davisa. Warto dać się zaskoczyć.

Nikola Kołodziejczyk to kompozytor, aranżer, dyrygent i pianista. Zdobywca dwóch Fryderyków – w kategorii „Jazzowy Album Roku” (2016 r.) oraz „Jazzowy Debiut Roku” (2015 r.). Nominowany do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej (2015 r.). Stypendysta Berklee College of Music World Scholarship Tour, uczestnik Music Masters on Air (MusMA), zdobywca wielu nagród - m.in. Grand Prix Jazz Melomani w kategoriach „Nadzieja Melomanów” i „Płyta Roku”, a także laureat konkursów m.in. na Transatlantyk Instant Composition Competition, Bielskiej Zadymce Jazzowej, Krokus Jazz Festival, Jazz Juniors i innych. Półfinalista Bosendorfer Solo Piano Competition na Montreux Jazz Festival (2007 r.).

Jego muzyka zamawiana jest przez instytucje oraz artystów z kraju i ze świata (m.in. Belgia, Nowa Zelandia, Tunezja, Holandia), wykonywały ją takie gwiazdy jak Richard Bona wraz z Metropole Orkest, wiele orkiestr symfonicznych pod batutą samego Kołodziejczyka, w tym orkiestry filharmonii Szczecińskiej, Koszalińskiej, Wrocławskiej (NFM Leopoldinum), Łódzkiej, Podlaskiej, Lwowskiej, a także takie orkiestry i big bandy jak Jazz Orchester Regensburg, Nederlands Blasers Ensemble, Amine et Hamza M’Raihi, Concept Art Orchestra, Nigel Kennedy Orchestra of Life Strings, Akademicka Orkiestra Barokowa, Orkiestra L’Autunno, Multiplayer Ensemble, Big Band Małopolski i wiele innych.

Nikola Kołodziejczyk jest autorem niezliczonej ilości aranżacji oraz kompozytorem suit koncertowych; „Chord Nation” na orkiestrę jazzową, „Barok Progresywny” na instrumenty historyczne, ludowe i współczesne, „Koncertu na fortepian i sinfoniettę” (solista: Dominik Wania), „Koncertu na puzon i orkiestrę symfoniczną” (solista: Bart van Lier), „Koncertu Brzezińskiego” na maszyny do szycia, maszyny do pisania i 9 instrumentalistów, „Wisent” na kwartet smyczkowy i elektronikę oraz Instant Ensemble na komponowanie strumieniowe w czasie rzeczywistym dla 7 instrumentalistów, skomponował także muzykę do widowiska taneczno-muzycznego „Kryptonim 27”. Razem z Michałem Tomaszczykiem jest twórcą Konglomerat Big Band. Wraz z Michałem Bryndalem i Maciejem Szczycińskim współtworzy Stryjo — trio poświęcone improwizowanym kompozycjom.

Kategorie wydarzenia: