Marcin Wasilewski Trio

Dodano: 14.09.2017 / pdf
Czas wydarzenia: 
2017-11-21 19:00
Tematyka wydarzenia: 
koncert w ramach festiwalu PalmJazz
Organizator: 
Fundacja Integracji Kultury

Marcin Wasilewski Trio to jedna z najciekawszych formacji jazzowych swojego pokolenia. Jej skład tworzą, obok lidera Marcina Wasilewskiego, kontrabasista Sławomir Kurkiewicz i grający na perkusji Michał Miśkiewicz.

Marcin Wasilewski Trio powstało w połowie lat 90-tych i początkowo działało pod nazwą Simple Acoustic Trio. Na początku następnej dekady muzycy nawiązali współpracę z Tomaszem Stańką, tworząc jego regularny kwartet. W 2005 roku wydali swój pierwszy album dla wytwórni ECM, zatytułowany po prostu „Trio”. Z czasem zespół zgodnie z tradycją większości fortepianowych trio w historii jazzu, przyjął nazwę od nazwiska lidera „Marcin Wasilewski Trio” i pod takim właśnie szyldem w 2008 roku ukazał się znakomicie przyjęty krążek zatytułowany „January” drugi album dla ECM. Oprócz współpracy z Tomaszem Stańką zespół był zapraszany do udziału w wielu międzynarodowych projektach występując u boku takich gwiazd światowego jazzu jak Dino Saluzzi, Palle Danielsson, Jon Christensen, Arild Andersen, Dhafer Youssef, Joe Lovano, John Surman, Jan Garbarek czy Bobo Stenson. Muzycy tria współpracowali także m.in. z Michałem Urbaniakiem, Tomaszem Szukalskim, Piotrem Wojtasikiem, Janem Ptaszynem Wróblewskim i Henrykiem Miśkiewiczem.

Formacja otrzymała wiele nagród, wśród nich m.in.: Fryderyk 2002 za album kwartetu Tomasza Stańki "Soul of Things" oraz kolejno wydane albumy „Suspended Night” i „Lontano”.

W październiku 2014 ukazał się nowy album Tria Marcina Wasilewskiego "Spark Of Life", czwarty w wytwórni ECM Records, a ósmy w całej 20-letniej karierze Tria. Album ten polscy jazzmani zrealizowali z gościnnym udziałem szwedzkiego tenorzysty Joakima Mildera, z którym pojawili się na koncertach podczas jesiennej trasy koncertowej, przemierzając kilkadziesiąt tysięcy kilometrów i grając 16 koncertów, podczas których entuzjastycznie przyjęło ich muzykę ponad 7 tys. fanów w Polsce, Niemczech i na międzynarodowych festiwalach w Buenos Aires, Cordobie (w Argentynie) i Santiago de Chile (w Chile). Pod koniec listopada 2014 r., zaledwie po sześciu tygodniach od premiery album uzyskał w Polsce status Złotej Płyty, a dzięki głosom czytelników w dorocznej ankiecie "Jazz Top" magazynu "Jazz Forum" za rok 2014 potwierdził bardzo wysokie notowania, zyskując miano Albumu Roku 2014, zaś MWTrio zwyciężyło kolejny raz w kategorii Akustyczny Zespół Roku 2014.

Kategorie wydarzenia: