Jazz Band Młynarski–Masecki

Dodano: 17.07.2019 / pdf
okładka płyty
Czas wydarzenia: 
2019-08-03 19:30
Miejsce wydarzenia: 
Park Chopina
Tematyka wydarzenia: 
Parkowe Lato
Organizator: 
Miasto Gliwice

Zespół grający przedwojenny polski jazz. Wbrew obiegowej opinii, jazz nie trafił do Polski na falach słuchanego po kryjomu radia Wolna Europa.

Pierwsze polskie jazzowe utwory powstawały już pod koniec lat 20. ubiegłego wieku. Wybitni kompozytorzy, tacy jak Henryk Wars, Jerzy Petersburski czy bracia Artur i Henryk Goldowie, zasłuchani w płytach zza Oceanu czy z Berlina tworzyli hity na potrzeby filmu, kabaretów, teatrów i rewii, a także na zamówienie coraz liczniejszych wytwórni płytowych, takich jak Columbia czy Syrena Record. W ten sposób do 1939 roku powstały tysiące kompozycji i nagrań z udziałem wybitnych instrumentalistów oraz śpiewaków i aktorów.

Druga Wojna Światowa przekreśliła życiorysy, przerwała ciągłość i zakończyła okres prosperity młodego polskiego show biznesu, ale nie bezpowrotnie! Wybitny pianista Marcin Masecki razem z Janem Emilem Młynarskim powołali do życia zespół odwołujący się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia. Działalność artystyczna zarówno Marcina, jak i Janka jest bardzo szeroka, zajmują się muzyką improwizowaną, klasyką, elektroniką...

Kategorie wydarzenia: