Jazzbus

Dodano: 21.02.2020 / pdf
banner ze zdjęciami muzyków
Czas wydarzenia: 
2020-03-05 20:00 do 2020-03-07 23:30
Miejsce wydarzenia: 
Centrum Kultury Jazovia (Rynek 10)
Organizator: 
Fundacja Integracji Kultury

Trzy koncertowe wieczory w Jazovii. Sześć różnorodnych, zaskakujących występów.

Pierwszy z trzech wieczorów koncertowych w formacie showcase. Otwórzcie to wydarzenie z nami – 5 marca.

Na scenie dwa składy:
20:00 David Kollar/Zbigniew Chojnacki/Michal Kořan
21:30 Kuba Seguin Trio

Pierwszy koncert to: Słowacki gitarzysta i kompozytor David Kollar porusza się stylistycznie w obrębie awangardy. Muzyk mający na swym koncie współpracę z m.in. światowej sławy perkusistą Patem Mastelloto i włoskim trębaczem Paolo Raineri (wraz z nimi tworzył trio KoMaRa), jest też cenionym twórcą muzyki filmowej. Od roku 2005 David Kollar regularnie publikuje, ciepło przyjmowane zarówno przez odbiorców jak krytyków muzycznych, albumy nagrywane zarówno z własnymi składami jak solowe płyty. Po płycie "R.M.X 2016" z remixami nagrań Kollara, doczekaliśmy się "prawdziwej" nowej płyty muzyka: "Notes From The Underground". Do swojego aktualnego składu koncertowego zaprosił świetnych muzyków.

Drugi koncert to:Wielostronny i podejmujący wyzwania kanadyjski trębacz i kompozytor o polskich korzeniach, Jacques Kuba Séguin łączący melodyjność z wybuchowym dźwiękiem jazzowym przystępnym dla każdego słuchacza, zaciekawia i przyciąga również dzięki niewątpliwemu poczuciu sceny. Jacques Kuba Séguin to zdobywca nagrody „Odkrycie roku w dziedzinie jazzu” (sezon 2012 /2013) kanadyjskiego radia i telewizji. Séguin otrzymał również w 2015 nominację do corocznej nagrody przemysłu muzycznego prowincji Quebek, ADISQ. Kariera muzyczna Séguin’a obejmuje współpracę z wieloma innymi formacjami muzycznymi, wieloma artystami jazzu i popu kanadyjskiego i amerykańskiego (Jean Leloup, Arianne Moffat, Caïman fou, Dobacaracol, Pierre Lapointe, Rufus Reid i inni), w tym także dwuletnią współpracę jako artysta-wykonawca w spektaklu Delirium światowej sławy quebeckiego Cyrku du Soleil, z którym objechał 150 miast amerykańskich i europejskich.
Bilety na cały wieczór koncertowy do nabycia w kwocie 30 zł.

Drugi wieczór – 6 marca

II dzień Jazzbus 2020 w Gliwicach. Scena już będzie dobrze rozgrzana, publiczność przygotowana. No i artyści, których będziemy gościć. A są nimi:
20:00 Mów
21:30 Yumi Ito

Zespół MÓW to czwórka kreatywnych artystów, którzy dzięki swoim pasjom i talentom potrafią przenieść słuchaczy w cudowny świat muzyki. Soulowe/jazzowe/popowe brzmienie i dające do myślenia teksty gwarantują odbiorcom niezapomniane chwile refleksji i spojrzenia na rzeczywistość z dystansu. Zespół pochodzi z Katowic. MÓW to teksty i melodie Anny Bratek, okraszone nietuzinkowymi dźwiękami towarzyszących Jej muzyków. Jesienią 2017 własnym nakładem MÓW.

Yumi Ito to laureatka słynnego konkursu Montreux Jazz Festival. Urodziła się i mieszka w Szwajcarii, ale jej rodzinne korzenie sięgają znacznie dalej. Jej matka jest Polką, natomiast ojciec Japończykiem. Dorastała więc w niezwykłym zestawieniu kulturowym, co bez wątpienia miało wpływ na jej artystyczne poszukiwania i wybory. Obdarzona ciepłą barwą głosu. Świetnie się czuje w różnych gatunkach muzycznych i zachwyca umiejętnością improwizacji. Jest nie tylko wokalistką, ale także kompozytorką. Współtworzy bardzo nietuzinkowe projekty z muzykami z całego świata. Jest organizatorką swojego międzynarodowego, imiennego zespołu.

Trzeci wieczór – 7 marca

Wieczór zamknięcia międzynarodowego spotkania muzycznych profesjonalistów i koncertów w formacie showcase. Na koniec doskonały muzyczny smak. Na scenie:
20:00 Inwardness (Sur/Amar/Pysz)
21:30 Izabella Effenberg/Anton Mangold

O godzinei 20.00 - Pierwszy muzyczny kontakt tych trzech artystów został zawiązany na koncercie w Monaco, w 2014 roku. Rok później spotykali się ponownie, tym razem na południu Francji. Spędzili kilka miesięcy w izolacji, w poszukiwaniu nowych form interakcji. Rezultatem ich spotkania jest swobodny, płynny dźwięk, cisza przeszywana subtelnymi szumami i szeptem. W Inwardness Maciek Pysz łączy siły z dwoma francuskimi artystami: Davy Surem i Davidem Amarem, tworząc ekspansywną, otwartą i poetycką muzykę rozwiniętą w południowej Francji i przywołującą otwarte przestrzenie Maroka: organiczne i surowe, a jednocześnie poszukujące introspekcji i "przestrzeni"."Spotkaliśmy się przypadkowo podczas koncertu w Monaco w 2014 roku. Wymieniliśmy nasze koncepcje życia, nasze sposoby myślenia o muzyce. To była artystyczna miłość od pierwszego wejrzenia! Postanowiliśmy spotkać się ponownie, aby stworzyć warsztat muzyczny, który miałby rezonować z naszą etyką i wprowadzić przełomowe techniki kompozytorskie, w których każda osobowość, poetycka dusza i zmysł koczownika, mieszały się w tym samym oddechu. Latem 2015 roku zamykaliśmy się na kilka miesięcy w południowej Francji, aby rozwinąć naszą prostotę dźwięku podczas sesji prób. Bawiliśmy się z zasłoniętymi oczami, czasami pracując na wolnym powietrzu, czasami w mieście, absorbując miejską energię, cały czas słuchając rezonansu. Inspiracją jest to, że muzyka stara się odzwierciedlać wewnętrzne ja, które jest we wszystkich rzeczach, a powstałe w ten sposób utwory mają czystą i organiczną czystość dźwięku, jakby były kształtowane przez pory roku, kalejdoskop, w którym rytmiczne melodie i dźwiękowe tekstury zderzają się i mieszają.” Davy Sur jest jednym z niewielu perkusistów zdolnych do poruszania się po otwartych przestrzeniach tej muzyki, a dla Inwardnessa wydobywa ze swoich instrumentów intrygująco delikatny dźwięk. David Amar, za pośrednictwem saksofonu, uskrzydla ten skład. Motywy gitarowe Maćka Pysza to absolutne uzupełnienie ich niebywałego formatu muzycznego. Ich debiutancki album "Space Jazz", wydany przez Ozella Music jest wciągający i daje poczucie przedsmaku czegoś wielkiego.
Maciek Pysz (PL) - gtr,
David Amar FR) – voc, kbds, ss,
Davy Sur (FR) – dr, perc

Drugi koncert. Izabella Effenberg to pierwsza Polka, która zdecydowała się studiować wibrafon jazzowy i poświęciła się grze na tym instrumencie. Należy do niewielu kobiet na świecie czynnie praktykujących jazzowy wibrafon oraz niespotykane instrumenty jak array mbira czy szklana harfa. Laureatka prestiżowej nagrody Miasta Norymbergii za dokonania artystyczne. Od 2014 r. organizuje festiwal wibrafonowy „Vibraphonissimo“ w regionie Norymbergii. Jest beneficjentką wielu znaczących nagród, stypendiow i dotacji za działalność muzyczną. Współdziała z Radio Bawarskim (BR) oraz z polskim Konsulatem w Monachium. Wspolpracowała m.in. z Wladyslawem Sendeckim, Larsem Danielssonem, Magnusem Ostromem, Nilsem Landgren, Janem Lundgren, Katja Riemann, Andrzejem Olejniczakiem, Krzysztofem Scieranskim, itd. Na scenie Izabelli będzie towarzyszyć Anton Mangold. Pochodzi z Schweinfurt i należy do najbardziej obiecujących muzyków jazzowych swojego pokolenia. W 2017 roku otrzymał nagrodę kulturalną miasta Schweinfurt. Jest wszechstronnnie wykształcony w muzyce klasycznej jako harfista oraz jazzowo jako saksofonista. Współpracuje z wieloma projektami zarówno muzyki klasycznej jak i jazzowej oraz wybitnymi muzykami z Niemiec. Ten duet to poszukiwanie pomostu miedzy różnymi muzycznymi kierunkami w których improwizacja gra podstawowa role, a także własnego świata dźwięków, wzajemnej inspiracji oraz komunikacji pomiędzy szerokim spektrum instrumentalnym. To także projekt który Izabella prowadzi od kilku lat poszerzając skład od trio do septetu „Cuentame” (CD 2015 nagrane w Radio Bawarskim i wsparte przez Urzad Kultury Miasta Norymbergii).
Izabella Effenberg (PL) – vib, mbira,
Anton Mangold (DE) - harp

Kategorie wydarzenia: