Noce pod skrzydłami

Noce pod skrzydłami

Noce pod skrzydłami

Opublikowane: 09.05.2022 / Sekcja: Kulturalne  Film  Koncert  Piknik 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia: Lotnisko 

Organizator: Centrum Kultury Victoria  Aeroklub Gliwicki 

14 maja 1790 roku w niebo nad Warszawą wzbił się balonem ekscentryczny hrabia Jan Nepomucen Potocki. Dokładnie 232 lata po tym wydarzeniu na lotnisku na Trynku odbędzie się dwudniowa impreza „Noce pod skrzydłami”. W programie, poza rekonstrukcją lotu balonem, są pokazy i atrakcje dla miłośników lotnictwa, a także duża dawka kultury – w hangarze zagrają m.in. Jazz Band Młynarski – Masecki. Miasto Gliwice zaprasza!

Jan Potocki herbu Paliwa był polskim pisarzem, który tworzył w języku francuskim. Jego najbardziej znaną książką jest powieść fantastyczno-filozoficzna „Rękopis znaleziony w Saragossie”. Był podróżnikiem, pierwszym polskim archeologiem, posłem na Sejm Czteroletni, doradcą cara Aleksandra I do spraw azjatyckich – światłym umysłem, który wyprzedzał swoją epokę. Po przybyciu do Polski sławnego aeronauty Jeana Pierre’a Blancharda, Potocki zapałał chęcią wzniesienia się nad ziemię. Udało mu się tego dokonać 14 maja 1790 roku. Jego wyczyn obserwowała licznie zgromadzona publiczność, w tym król Stanisław August Poniatowski.

Z okazji pierwszego „polskiego” lotu balonem na gliwickim lotnisku zaplanowano moc atrakcji – dla powietrznych żeglarzy i nie tylko. Impreza rozpocznie się w sobotę 14 maja o godz. 13.00 od przylotu samolotów biznesowych. O godz. 16.15 z Rynku na lotnisko wyruszy powóz zaprzężony w dwa konie. W środku będzie jechał hr. Jan Potocki z nieodłącznym małym białym psem. Punktualnie o godz. 17.00 z płyty gliwickiego lotniska wzbije się balon z Potockim w koszu. Po tej widowiskowej rekonstrukcji w niebo wyleci wiatrakowiec (godz. 17.40). Na godz. 18.20 zaplanowano emocjonujący pokaz akrobacji samolotowej, a o godz. 18.50 pokaz modeli samolotowych zaprezentuje sekcja modelarska Aeroklubu Gliwice.

Wieczorem impreza przeniesie się do hangaru. O godz. 20.00 rozpocznie się koncert Jazz Bandu Młynarski – Masecki. To będzie wyjątkowo, muzyczna podróż do epoki, w której królowały swing i tango. Stara tradycja polskich orkiestr jazzowych międzywojnia ożywa w wykonaniu znakomitego pianisty Marcina Maseckiego i wokalisty Jana Emila Młynarskiego. Po występie rozpocznie się seans filmowy. Pozostając w klimacie retro, obejrzymy polski film z 1938 roku – „Dziewczyna szuka miłości” w reżyserii Romulada Gantkowskiego.

Drugi dzień imprezy „Noce pod skrzydłami” (15 maja) rozpocznie odlot samolotów biznesowych (od godz. 13.00 do 15.30). Na godz. 17.00 zaplanowano pokaz skoków spadochronowych w wykonaniu gliwickich spadochroniarzy. O godz. 17.50 w niebo poszybuje Michał Klimaszewski, wicemistrz świata w akrobacji szybowcowej. W sali wykładowej w hangarze o godz. 18.40 rozpocznie się spotkanie z Włodzimierzem Skalikiem, mistrzem świata w lataniu precyzyjnym. Weekend pełen wrażeń zakończy solidna dawka kultury. Koncert „Muzyka kina i skandynawski chłód” wykona Cinema Brass Band. Poza przebojami muzyki filmowej z obrazów takich jak: „Ojciec Chrzestny”, „Życie jest piękne” czy „Gwiezdne wojny”, zespół wykona także muzykę skomponowaną w 1941 roku przez Richarda Addinsela do filmu „Niebezpieczne światło księżyca”, z licznymi motywami opartymi na muzyce Fryderyka Chopina. Na zakończenie „Nocy pod skrzydłami” zaplanowano projekcję „Arktyki” w reżyserii Joego Penny. W islandzkim filmie, poza Madsem Mikkelsenem, wystąpił także „Antek” z Gliwic, czyli samolot Antonow AN-2, były członek Aeroklubu Gliwickiego. Po zakończeniu podniebnej kariery „Antek” został wystawiony na sprzedaż, a brazylijski reżyser Joe Penna zaangażował go do roli w swoim filmie. Gdyby nie „Antek”, losy głównego bohatera „Arktyki” potoczyłyby się zupełnie inaczej…

Gliwickie lotnisko jest wizytówką gospodarczego rozwoju miasta. W 2020 roku zakończyła się warta niemal 29 mln zł modernizacja, obejmująca między innymi utwardzony, blisko kilometrowy pas startowy, płytę postojową oraz drogę kołowania. Obiekt w dzielnicy Trynek ma status lotniska publicznego niepodlegającego certyfikacji i może być wykorzystywany do całorocznych biznesowych lotów dyspozycyjnych i szkolenia lotniczego. W ubiegłym roku na terenie dawnych warsztatów lotniczych otwarto Gliwickie Centrum Edukacji Lotniczej – nowoczesny budynek wystawienniczo-konferencyjno-szkoleniowy. W środku znajduje się modelarnia, symulator lotów i kopułka i-cinema 180 stopni i 360 stopni, w których można zobaczyć film o lotnictwie 4D.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach imprezy „Noce pod skrzydłami” jest bezpłatny.