#całapolskaśpiewawdomu

Dodano: 22.07.2020
Wszyscy dyrygenci, którzy opracowali materiały
Czas wydarzenia: 
2020-07-23 08:00 do 2020-09-30 08:00
Miejsce wydarzenia: 
Online
Organizator: 
Fundacja Chórtownia
Organizator kontakt: 
507075679

Dyrygenci chóralni z całej Polski uczą śpiewać polskie piosenki popularne na trzy głosy na filmikach instruktażowych na YouTube. Do wokalnego wyzwania zaprasza gliwicka Fundacja Chórtownia.

#calapolskaspiewawdomu to akcja, która została wymyślona spontanicznie w ramach walki z pandemią koronawirusa, ale jej efekty zostaną z pewnością na długo i będą służyły wielu ludziom. W ramach muzycznej akcji polskie pieśni są rozpisane na 3 głosy, a następnie publikowane w postaci filmików instruktażowych na kanale You Tube. Projekt koordynowany jest przez gliwicką Fundację Chórtownia.

Chodzi o to, żeby „odkopać” polskie pieśni towarzyskie i zachęcić odbiorców do śpiewania na głosy. Utwory przygotowywane są przez Dyrygentów chóralnych z całej Polski, na podstawie zbioru „Płynie pieśń nasza” J. Powroźniaka. Dyrygenci prezentują głosy po kolei tak, aby umożliwić łatwą naukę i aby na końcu zabrzmiały wspólnie w pełnej harmonii. W projekcie wzięło udział łącznie 37 dyrygentów (i nie tylko), którzy przygotowali 57 utworów, co stanowi ponad połowę śpiewnika.

Projekt okazał się wydarzeniem międzynarodowym. 27 reprezentowanych przez dyrygentów miast to: Białystok, Bieruń, Chełm, Chorzów, Czeski Cieszyn, Gliwice, Głuchołazy, Gorlice, Katowice, Kraków, Koszalin, Lublin, Łódź, Niemcz pod Bydgoszczą, Nowy Jork, Opole, Piekary Śląskie, Połczyn-Zdrój, Poznań, Ruda Śląska, Szczecin, Tarnowskie Góry, Tychy, Warszawa, Wrocław, Wysowa i Zabrze. Jest też uczestniczka z Sycylii.

W tym znakomitym towarzystwie znalazły się również Gliwice. Dyrygentka Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej, prof. Krystyna Krzyżanowska-Łoboda, przygotowała staropolski toast "Kiedy nam się pora zdarza" oraz znaną pieśń wojenną "Białe Róże". Krzysztof Hrycyszyn, prowadzący chór parafii pw. Św. Bartłomieja opracował "Marsz Sokołów", a Marek Puszczało, wieloletni chórzysta, obecnie śpiewający w Chórze Mieszanym Klaster - hymn studencki "Gaudeamus igitur".

Kanał akcji #calapolskaspiewawdomu jest dostępny pod adresem https://www.youtube.com/channel/UCUVtpm-x0sHqIn1VfwIELmg

Kategorie wydarzenia: