Kolęda od chórzystów z całej Polski dla całej Polski

Dodano: 31.12.2020 / pdf
Wirtualny Chór Chórtowni
Czas wydarzenia: 
2020-12-31 08:00 do 2021-01-08 08:00
Miejsce wydarzenia: 
Online
Organizator: 
Fundacja Chórtownia
Organizator kontakt: 
chortownia@3w.gliwice.pl

160-osobowy Wirtualny Chór Chórtowni nagrał najstarszą polską kolędę, z najlepszymi życzeniami dla wszystkich rodaków. Osoby te w większości się nie znają i nigdy się nie widziały, a kolędę nagrały w domach przy pomocy telefonów komórkowych!

To najstarsza polska kolęda "Anioł pasterzom mówił" we współczesnej aranżacji Małgorzaty Kalinowskiej-Przybylskiej na chór czterogłosowy z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego. Nietypowe opracowanie łączy tradycyjną polską kolędę z bardzo znanym motywem „Te Deum” Charpentiera.

Film znajduje się pod adresem

https://www.youtube.com/watch?v=nDj82U_u7XI

Utwór wykonują chórzyści i instrumentaliści z całej Polski, którzy zgłosili się do projektu i przesłali swoje nagrania audio i video wykonane w warunkach domowych, głównie telefonami komórkowymi. Są wśród nich osoby z różnych miejscowości, m.in. z Augustowa, Bierunia, Bytomia, Ełku, Gdyni, Gliwic, Gołdapi, Kalisza, Katowic, Kłodzka, Krakowa, Krzeszowic, Krosna, Krzeszowic, Limanowej, Lublina, Łodzi, Oleśnicy, Olsztyna, Oławy, Opola, Rudy Śląskiej, Sochaczewa, Świętajna, Warszawy, Włocławka, Wrocławia, Zabrza, Zabrzega, Zamościa i Żelechowa. Jest też wiolonczelistka ze Stuttgartu oraz dwoje chórzystów z Nowego Jorku. Gliwice reprezentują obecni i byli chórzyści i instrumentaliści Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej oraz kilka innych osób. Projekt zrealizowała gliwicka fundacja Chórtownia.

Gościem specjalnym jest Czesław Jakubiec – aktor, komik i wokalista, znany między innymi z Kabaretu Tenor. Czesław Jakubiec zaśpiewał partię solową.

Co chcemy osiągnąć dzięki tej akcji?

Chcieliśmy dać chórzystom możliwość zrobienia czegoś wspólnie, ponieważ ze względu na COVIDa większość spośród kilku tysięcy działających w Polsce chórów amatorskich zawiesiła działalność lub prowadzi próby w formie przetrwalnikowej. O koncertach nie ma mowy, więc przynajmniej ten klip jest namiastką występowania przed publicznością.

Chórzyści reprezentują bardzo różne poglądy i prawdopodobnie są po dwóch różnych stronach konfliktu, jaki podzielił Polaków. Zaproponowaliśmy, aby zaśpiewali razem, rozpoczynając zasypywanie dołu, który wykopano pomiędzy nami – proces pojednania skłóconych rodzin, sąsiadów i znajomych.

Chcemy też, aby osoby, które obejrzą tę kolędę doszły jak najszybciej do wniosku, że powinniśmy szukać elementów, które nas łączą, a nie dzielą.

Prowadzimy też zbiórkę na cele działalności statutowej Fundacji Chórtownia – obecnie mamy pilny wydatek na aktualizację oprogramowania portalu, które się zestarzało i wkrótce przestanie działać, a portal jest podstawą wszystkich innych projektów. Nagrany utwór jest przykładem działań, jakie podejmuje Chórtownia. Zbiórka jest dostępna pod adresem https://zrzutka.pl/kn4yzp.

Kategorie wydarzenia: