Martyna i Wiesław Ciecieręga – koncert

Dodano: 16.09.2021
banner - informacje w tekście
Czas wydarzenia: 
2021-10-29 18:00 do 20:00
Miejsce wydarzenia: 
Sala widowiskowa Centrum Sportowo Kulturalnego „Łabędź”, ul. Partyzantów 25
Organizator: 
Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach
Organizator kontakt: 
promocja@biblioteka.gliwice.pl

Serdecznie zapraszamy na koncert Wiesława Ciecieręgi i jego córki Martyny.

Wiesław Ciecieręga – poeta, bard, a nade wszystko niestrudzony animator i organizator wydarzeń kulturalnych związanych z piosenką poetycką, działa w Bytomiu od 35 lat. Organizuje między innymi Ogólnopolski Festiwal Poetycki „Kwiaty na kamieniach” – w tym roku odbędzie się 30. edycja tej imprezy. Jego córka - jedynaczka - Martyna Ciecieręga jest niewiele starsza od „Kwiatów na kamieniach”, ma 31 lat. Dorastała więc w cieniu poezji śpiewanej i już w dzieciństwie sama zaczęła śpiewać.

Oboje nie pamiętają, czy Wiesław śpiewał Martynie kołysanki – ale na pewno śpiewał jej piosenki. Ona zaczęła śpiewać zaraz po tym, jak nauczyła się mówić, czyli w wieku około 3 lat. Pierwszy publiczny występ „zaliczyła” w przedszkolu. – Sama chciałam wystartować, sama się zgłosiłam i pamiętam, że przed występem bardzo się bałam. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że to się nazywa trema – wspomina Martyna. Oboje pamiętają tę debiutancką piosenkę: – Bałwanki drogą szły / bałwanków były trzy / płakały narzekały / łzy z oczu wycierały... Skoro w tekście pojawiły się „łzy” – można z dużą dozą prawdopodobieństwa przyjąć, że była to piosenka poetycka.

W szkole podstawowej Martyna zaczęła uczyć się gry na gitarze. Zrobiła to dokładnie tak jak jej ojciec – tylko rok uczęszczała na lekcje gry, potem uczyła się sama. A właściwie nie sama – ale pod kierunkiem taty. Dzisiaj Martyna komponuje melodie do tekstów, które wspólnie śpiewają. Może tym właśnie się różnią – ojciec przede wszystkim pisał teksty, potem zaczął „dorabiać” do nich muzykę Martyna pisze przede wszystkim muzykę.

Podczas koncertu obok piosenek autorskich pojawią się między innymi śpiewane wiersze Adama Ziemianina – bohatera pracy magisterskiej Martyny, ale także innych, mniej lub bardziej rozpoznawalnych poetów.

Liczba miejsc ograniczona. Bezpłatne wejściówki do odebrania w Bibliotece Centralnej, ul. Kościuszki 17 oraz Filii nr 30 MBP w Gliwicach, ul. Partyzantów 25 od 11 października.

W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

Koncert odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKDNiS pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Kategorie wydarzenia: