PaskudoFonia 39. - koncert zespołu Browar Żywiec

PaskudoFonia 39. - koncert zespołu Browar Żywiec

PaskudoFonia 39. - koncert zespołu Browar Żywiec

Opublikowane: 21.03.2022 / Sekcja: Kulturalne  Koncert 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia: Siedziba Fundacji PaskudoFonia Gliwice, Bednarska 8

Organizator: Fundacja PaskudoFonia 

Zespół „Browar Żywiec” wędruje z piosenką po Krainie Łagodności od niemal czterdziestu ośmiu lat. Członkowie grupy śpiewają i grają piosenki turystyczne, liryczne ballady, poezję śpiewaną. Autorem większości piosenek zespołu jest Jurek Reiser. W piosenkach „Browaru Żywiec” można znaleźć nie tylko słowa i nutki sławiące piękno gór, lasów, potoków, ale również liryczne opowieści o zwykłych ludzkich sprawach, o codziennych kłopotach i radościach, o miłości, przyjaźni, odpowiedzialności, o przemijaniu, o nadziei.

Sama nazwa „Browar Żywiec” powstała spontanicznie na jednym z rajdów Politechniki Krakowskiej, który to rajd kończył się w Grybowie. W tamtych czasach, w latach 70-tych, piwo żywieckie było synonimem czegoś doskonałego, niepowtarzalnego, nobilitującego i niestety bardzo trudno osiągalnego. Ale akurat wtedy w Grybowie było go pod dostatkiem, co znakomicie pomogło w dyskusji nad wyborem nazwy dla zespołu.
Takie piosenki „browarowe” jak Jaworzyna, Wielki wóz, Panna kminkowa, Sierpniowy deszcz, Wróżby wiosenne to dzisiaj klasyka piosenki turystycznej.

W latach 70-tych „Browar Żywiec” otrzymał wiele nagród na giełdach i festiwalach piosenki turystycznej. W 1976 r. na Giełdzie w Szklarskiej Porębie piosenka Jurka Reisera „Wielki Wóz” otrzymała I nagrodę. W tym samym roku ta piosenka znalazła się też w gronie laureatek Bazuny a zespół wspólnie z zaprzyjaźniona grupą „Wespół’ z Torunia został uznany za rajdową grupę roku. W 1977 r. zespół otrzymał „Grand Prix Yapa 77” za utwór „W leśniczówce” oraz Grand Prix w Szklarskiej Porębie za całość programu. W 1978 r. na Yapie pierwszą nagrodę uzyskała najpopularniejsza piosenka zespołu „Jaworzyna”. Na XIV Krakowskim Festiwalu Piosenki Studenckiej w 1977 r. wyróżnienie otrzymała piosenka „Niespokojne morze” a rok później na XV festiwalu jury nominacją na festiwal w Opolu wyróżniło piosenkę „Panna kminkowa”.
Jurek Reiser odszedł na Niebieskie Połoniny 2 lipca 2007 r. Ale jego cudowne piosenki pozostały wśród nas. Dlatego też zespół po odejściu Jurka postanowił dalej grać, śpiewać, propagować jego twórczość.

W czasie koncertów zespół prezentuje również piosenki innych autorów, piosenki, które – zdaniem zespołu – należy ocalić od zapomnienia. Obecnie w repertuarze zespołu znalazły się też całkiem nowe piosenki z muzyką Remigiusza Dyduły pisaną do wierszy Aleksandry Bacińskiej, Urszuli Janickiej-Krzywdy , Marzeny Setlak, Joanny Ulowskiej.
Przez trzydzieści trzy lata trzon zespołu stanowiły trzy osoby: Elżbieta Lech-Unarska, Jerzy Reiser i Remigiusz Dyduła. Później z przyczyn losowych ten skład zmieniał się.

Aktualnie zespół występuje w składzie:
Joanna Ulowska – śpiew,
Joanna Kantor – skrzypce,
Marcin Binasiak – gitara klasyczna, śpiew,
Remigiusz Dyduła – gitara klasyczna, śpiew

Kiedy: niedziela 27.03. godz. 19:00
Gdzie: Fundacja PaskudoFonia, Gliwice ul. Bednarska 8
Bilety: 40 zł przedsprzedaż/ 50 zł w dniu koncertu – dostępne na www.paskudofonia.pl/sklepik i stacjonarnie w Sklepiku Charytatywnym PasCuda na Bednarskiej 8 (w podwórku)