„Solidarni z Ukrainą”

„Solidarni z Ukrainą”

„Solidarni z Ukrainą”

Opublikowane: 17.03.2022 / Sekcja: Kulturalne  Koncert 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia: Willa Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) 

Organizator: Klub Inicjatyw Kulturalnych  Muzeum w Gliwicach  Centrum Kultury Victoria 

Po trzymiesięcznej przerwie ponownie mamy przyjemność zaprosić melomanów na podwieczorkowe spotkania z muzyką w salonie Willi Caro. Tragiczne wydarzenia ostatnich tygodni powodują, że tegoroczny cykl rozpoczynamy od nadzwyczajnego koncertu charytatywnego, którym chcemy podkreślić naszą solidarność z walczącą Ukrainą i ukraińskimi muzykami.

Wielu z nich uciekając przed skutkami trwającej wojny, znajduje bezpieczne schronienie w naszym kraju. Wśród nich znalazły się też dwie prawdziwe znakomitości, znane słuchaczom Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego: Eugenia Cherkazova – akordeon i Svitlana Shabaltina - klawesyn. Obie artystki są profesorami Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy im. P. Czajkowskiego i należą do czołówki ukraińskiej sceny muzyki klasycznej. Koncertują w Europie oraz za oceanem, zarówno solo, jak i tworząc niezwykły duet. Cztery lata temu ich występ w Gliwicach przyjęty był z wielkim entuzjazmem. Dziś kiedy musiały opuścić swoje oblężone rodzinne miasto – Kijów, chcemy przyjąć je szczególnie serdecznie i w geście solidarności choć w ten skromny sposób wesprzeć naszych wschodnich sąsiadów w ich heroicznej walce. Na program koncertu składają się utwory kompozytorów dawnych i współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki ukraińskiej. Mistrzostwo wykonania, świeże, niespodziewane brzmienie, wynikające z zestawienia tych pozornie tak odległych od siebie instrumentów, ponownie okryją przed słuchaczami nowe horyzonty, dostarczając niezapomnianych emocji i przeżyć artystycznych. Całkowity dochód z biletów-cegiełek oraz najnowszych płyt CD duetu, wydanych w Japonii przeznaczony będzie na pomoc Ukrainie.

Bilety-cegiełki w cenie 30 zł do nabycia od środy 23.03.2022 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (ul. Dolnych Wałów 8a, wt. – sob. godz. 10.00–18.00) oraz przed koncertem.