Z muzyką ku Niepodległości - koncert majowy

Z muzyką ku Niepodległości - koncert majowy

Z muzyką ku Niepodległości - koncert majowy

Opublikowane: 22.04.2022 / Sekcja: Kulturalne  Koncert 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia: Willa Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) 

Organizator: Muzeum w Gliwicach 

3 maja 2022 serdecznie zapraszamy do Willi Caro na koncert, który wypełnią wybrane pieśni z czasów powstań śląskich, należące do kulturowego i historycznego dziedzictwa Śląska, wiersze z tego okresu, a także współczesne kompozycje Janusza Kohuta.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

Wykonawcy:

Joanna Korpiela – Jatkowska - sopran, urodzona w 10 lutego 1971 roku w Bielsku-Białej. Absolwentka PSM w Bielsku-Białej, Akademii Muzycznej, Wydziału WokalnoAktorskiego w Łodzi. Występowała w teatrach muzycznych w Gdańsku i w Gdyni, gdzie była zatrudniona jako solistka. Brała udział w wielu festiwalach w kraju i za granicą. Koncertowała w Niemczech i Holandii. W latach 1997-2003 na stałe przebywała za granicą koncertując w krajach Europy i Azji. Po powrocie do kraju koncertuje i prowadzi działalność pedagogiczną, zajmuje się produkcją spektakli słowno- muzycznych z udziałem młodzieży, jest animatorem kultury.

Urszula Mizia - wiolonczelistka, doktor habilitowany profesor UŚ, na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji w Instytucie Sztuk Muzycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Koncertuje w kraju i za granicą, m.in. w Republice Czeskiej, Holandii, Włoszech, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Finlandii, Niemczech, Ukrainie, Litwie, Łotwie, Austrii, Wielkiej Brytanii, Słowacji. Jest autorką artykułów naukowych publikowanych w wydawnictwach polskich, łotewskich, czeskich i ukraińskich, transkrypcji na wiolonczelę oraz monografii „Nurt mimetyczny w literaturze wiolonczelowej" oraz " The mimetic strand" wydanej przez światowe wydawnictwo Peter Lang w języku angielskim. Ma w swoim dorobku cztery wydawnictwa nutowe, dokonała nagrań 12 płyt CD. W roku 2007 została uhonorowana odznaką "Zasłużony Dla Kultury Polskiej".

Janusz Kohut - kompozytor i pianista. Prezentował swoje utwory na wielu koncertach i festiwalach w Polsce i za granicą. Koncertował kilkakrotnie w Stanach Zjednoczonych, w krajach Europy Zachodniej, między innymi na Międzynarodowych Targach Sztuki „Music Fair" we Frankfurcie, podczas targów „EXPO 2000” w Hanowerze, na placu Św. Piotra w Rzymie. Jest autorem trzech form oratoryjnych: „Droga Nadziei”, „Gość Oczekiwany”, "Święty Piotr", musicalu „Szczęśliwi ludzie” i "Kantaty Niepodległość". W 1998 roku otrzymał nagrodę IKAR przyznawaną przez kapitułę pod przewodnictwem prezydenta miasta Bielsko-Biała. Komponuje muzykę teatralną i filmową. W ostatnim czasie koncertował ponad 150 razy w Wielkiej Brytanii. Nagrał 19 płyt autorskich. W 2018 roku otrzymał medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości nadany przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Program koncertu:

1. Ten dwudziesty pierwszy roczek - pieśń III powstania śląskiego.
2. Jak długo w sercach naszych. Autorem słów jest Konstanty Krumłowski, a muzyki ks. Władysław Piątkiewicz. Pieśń prawdopodobnie powstała w końcu XIX wieku, przeróbki tekstu dokonał ks. Władysław Gajda w czasie powstań śląskich. Utwór był bardzo popularny w czasie plebiscytu w 1921 roku.
3. Wojenko, wojenko - pieśń legionowa, powstała na bazie ludowej melodii. Nie ma pewności co do autorstwa tekstu ani czasu powstania. Jej śląską wersję zapisał prof. A. Dygacz w Katowicach w 1967 roku, pieśń była znana i śpiewana przez Ślązaków.
4. Ej, dostone żytko się kiwie - pieśń powstańcza.
5. Już zachodzi czerwone słoneczko - pieśń z okresu powstań śląskich, autor muzyki nieznany, słowa Adam Kowalski (1919), major Wojska Polskiego, legionista,dziennikarz, poeta, redaktor "Żołnierza Polskiego" i "Polski Zbrojnej". Opublikował antologię 100 pieśni żołnierskich.
6. Rota Górnośląska - w okresie powstań śląskich powstało kilka parafraz znanej wszystkim Roty, w koncercie zaprezentujemy jedną z najciekawszych z pięknym tekstem Jana Nikodema Jaronia.
7. Dla żołnierza mało trzeba - pieśń żołnierska z XIX w.
8. Czemu płaczesz ty powstańcze - pieśń pochodzi ze "Śpiewnika powstańczego" wydanego w Katowicach w 1921 roku pod redakcją Jana Eichhorna
9. W krwawym polu srebrne ptaszę - pieśń powstańcza, patriotyczna odwołująca się do Godła - jednego z symboli narodowych ze słowami Wincentego Pola, pieśń popularna podczas powstań śląskich.
10. Poszli wszyscy na powstanie - słowa i melodia anonimowe. Pieśń ukazała się w zbiorze A. Dygacza „Śląskie pieśni powstańcze 1919-1921", Wydawnictwo „Śląsk", Katowice 1958.
11. Szara piechota - pieśń legionowa z 1918 roku napisana przez Leona Łuskino
12. Tyle nieznanych mogił - słowa Mirosław Bochenek, muzyka Janusz Kohut. Współcześni twórcy - poeta i kompozytor dziękują bezimiennym bohaterom powstań za obecne życie w wolnym kraju.
13. Kajze mi się podzioł - jedna z najbardziej znanych pieśni, związanych z powstaniami śląskimi. Była inspiracją dla wielkich twórców - usłyszymy ją w „Soli ziemi czarnej” Kazimierza Kutza, czy w III Symfonii pieśni żałosnych Henryka Mikołaja Góreckiego.
14. Pochylmy się, ucałujmy tę ziemię - słowa Mirosław Bochenek, muzyka Janusz Kohut, z kantaty Niepodległość 2018. Współczesny poeta wyraża hołd dla bezimiennych i cichych bohaterów, którym należy się szczególny szacunek i dbałość o to, aby nie zniweczyć ich poświęcenia i miłości do ziemi ojców.