Narodowe Czytanie 2021 - Moralność Pani Dulskiej

Narodowe Czytanie 2021 - Moralność Pani Dulskiej

Narodowe Czytanie 2021 - Moralność Pani Dulskiej

Opublikowane: 31.08.2021 / Sekcja: Kulturalne  Piknik 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia: skwer przed Biblioteką Centralną, ul. Kościuszki 17

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach 

"Człowiek jest zwierzęciem towarzyskim. Musi od czasu do czasu myśl wymienić."
/Gabriela Zapolska "Moralność Pani Dulskiej"

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza do wspólnego świętowania 10. edycji Narodowego Czytania, którego lekturą w tym roku jest "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.

Skwer przed Biblioteką Centralną, 4 września 2021 r., godz. 15.00 – 18.00

Oficjalne rozpoczęcie Narodowego Czytania nastąpi o godz. 15.00. Następnie zaprosimy mieszkańców do salonu Pani Dulskiej, który odwiedzą wspaniali goście!
Usłyszymy fragmenty „Moralności pani Dulskiej” w wykonaniu aktorów Teatru Miejskiego w Gliwicach: Aleksandry Wojtysiak i Mariusza Galilejczyka.
Marian Kisiel - prof. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - w rozmowie z dziennikarką Radia Katowice - Agnieszką Strzemińską - przybliży słuchaczom ponadczasowe dzieło Gabrieli Zapolskiej.
Zwieńczeniem tego literackiego święta będzie koncert Kwartetu Smyczkowego Pani Dulskiej, który wykona utwory z przełomu XIX i XX wieku.

Podczas wydarzenia na uczestników czekać będą quizy i zabawy literackie z nagrodami, animacje i zaczytana strefa relaksu. Dla odwiedzających salon Pani Dulskiej przygotowany będzie również pyszny podwieczorek!

Partnerem wydarzenia jest Centrum Handlowe Forum w Gliwicach oraz Teatr Miejski w Gliwicach.

Akcja „Narodowe Czytanie” została zainaugurowana w 2012 roku i odbywa się pod honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo Vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, Nowele Polskie oraz - w roku ubiegłym – Balladynę Juliusza Słowackiego. W tym roku lekturą ogólnopolskiej akcji wspólnego czytania jest „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej” - doskonała tragifarsa z 1906 roku, która do dziś święci triumfy na teatralnych scenach.