„Tango” S. Mrożka

Dodano: 15.11.2021
Osoby (rodzina) pozujące do zdjęcia
Czas wydarzenia: 
2021-11-21 18:00 do 19:10
Miejsce wydarzenia: 
Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko” (ul. Pszczyńska 85)
Organizator: 
Akademicki Teatr Remont i CKS Mrowisko Politechniki Śląskiej
Organizator kontakt: 
teatr.remont@gmail.com lub poprzez stronę FB: https://www.facebook.com/teatr.remont

Akademicki Teatr Remont Politechniki Śląskiej ma zaszczyt ponownie zaprosić Szanownych Widzów na spektakl „Tango” Sławomira Mrożka w reż. Tadeusza Hankiewicza. Tytuł został wznowiony 26 czerwca 2019 roku, w nowych obsadach oraz w oparciu o spektakl, który ATR grał w latach 2006–2009, i który to cieszył się ogromnym zainteresowaniem publiczności – jak również – zdobył szereg nagród, w tym na festiwalu za granicą.

„Tango” to dramat Sławomira Mrożka, utrzymany w charakterystycznej dla pisarza konwencji groteskowej, surrealistycznej i realistycznej zarazem, podejmujący problematykę roli i miejsca intelektualisty we współczesnym świecie. Akcja toczy się w rodzinie Stomila, artysty. Bohaterowie żyją na śmietniku historii, nagromadzonym w ich mieszkaniu, w inercji, której nie chcą ani nie umieją przezwyciężyć.

Wszystkie stare konwencje i formy zostały już przełamane, nie ma z czym walczyć, bowiem wszystko wolno, wskutek czego nie ma wolności. Próba sztucznego narzucenia rodzinie starych form, zainicjowana przez syna Stomila, Artura, kończy się fiaskiem. Poszukujący wyjścia z tej sytuacji Artur zostaje zabity przez panoszące się w domu indywiduum, Pana Edka, prymitywnego, agresywnego chama, który obejmuje władzę dyktatorską i zmusza całą rodzinę do uległości.

„Tango” jest pamfletem na koszmarny, przerażający i zastygły w głupocie polski komunizm. Człowiek zaś w swym krótkim życiu napotyka na różne presje i nie może sam w pełni się realizować, nie może dowolnie kierować własnym życiem. My zaś musimy uświadomić sobie, że Edzio może mieć różne oblicza w różnych epokach. Spektakl na IV Międzynarodowym Młodzieżowym Festiwalu Teatralnym  „Drabyna” we Lwowie w 2007 roku nagrodzony został dwukrotnie – za najlepszą reżyserię i najlepszą rolę męską drugoplanową.

21–24.02.2009 r. Teatr Remont prezentował „Tango” w Malmoe (Szwecja) dla widzów polonijnych, w tym dla konsula RP w Szwecji.

Wstęp wolny.

Czas trwania: ok. 65 minut, bez przerwy

Obsada na 21 listopada 2021 r.:

  • Artur – Piotr Praszkiewicz
  • Eleonora – Krystyna Szymura
  • Stomil – Tomasz Krasicki
  • Eugenia – Michalina Błach
  • Eugeniusz – Maciej Łyczko
  • Edek – Damian Rak
  • Ala – Katarzyna Broy
Kategorie wydarzenia: