„Emigranci” Sławomira Mrożka, reż. T. Hankiewicz

Dodano: 11.04.2022
EMIGRANCI Mrożek Teatr w Cechowni
Czas wydarzenia: 
2022-05-13 20:00 do 21:30
Miejsce wydarzenia: 
Cechownia (Nowe Gliwice)
Tematyka wydarzenia: 
Teatr przy winie lub kawie
Organizator: 
GCNT Cechownia
Stowarzyszenie Nowa Cechownia
Organizator kontakt: 
516 276 782

Zapraszamy na spektakl „Emigranci” Sławomira Mrożka w reż. Tadeusza Hankiewicza.

Bilety w cenie 30 zł: https://cechownia-gliwice.pl/emigranci-mrozek-teatr-cechownia/

Obok „Tanga”, jest to jeden z najsłynniejszych dramatów Mrożka. To spektakl, którego premiera w Akademickim Teatrze Remont miała miejsce 27 marca 2014 roku, a który wciąż cieszy się niesłabnącym powodzeniem publiczności. Tytułowymi emigrantami i zarazem jedynymi osobami dramatu są AA i XX. Zamieszkują wspólnie suterenę w bliżej nieokreślonym kraju Europy Zachodniej. Wyalienowany intelektualista AA wybrał emigrację z powodów politycznych, z kolei XX, robotnik, wyjechał wyłącznie dla zarobku. Skazani na własne towarzystwo, żyją wśród ciągłych utarczek i konfliktów, pogłębiających obustronne antagonizmy.

Bohaterowie „Emigrantów” Sławomira Mrożka nie mają imion. Z dala od domu, w piwnicznej izbie służącej za mieszkanie, przychodzi im spędzić razem sylwestrową noc. Przez te parę godzin rozpoznają nędzę własnej egzystencji.

Sztuka w jednym akcie, czas trwania: ok. 80 minut, bez przerwy.

Występują:

  • AA – Maciej Łyczko
  • XX – Piotr Praszkiewicz

Dorobek artystyczny Akademickiego Teatru „Remont” obejmuje utwory różnorodne – od klasyki, po współczesne, zaangażowane sztuki. Do tej pory wystawionych zostało ponad 20 sztuk, które zebrały pochlebne opinie zarówno widzów, jak i krytyki. Wśród tytułów wystawionych dotąd przez ATR znalazły się takie dzieła literatury światowej i polskiej jak: „Hamlet” i „Sen nocy letniej” W. Shakespeare’a, „Rewizor” N. Gogola, „Wesele” S. Wyspiańskiego czy „Tango”, „Miłość na Krymie” i wciąż grani „Emigranci” S. Mrożka. W styczniu 2016 roku ATR wystawił ogólnopolską prapremierę sztuki „Bucharest calling” rumuńskiego dramatopisarza młodego pokolenia – Stefana Pecy.

“Remont” ma na koncie występy w wielu miastach w Polsce i za granicą.

Najważniejsze nagrody:

– nagroda za najlepszą reżyserię i drugoplanową rolę męską za spektakl „Tango” Sławomira Mrożka w reżyserii Tadeusza Hankiewicza na IV Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Drabyna” we Lwowie w 2007 r.;

– II miejsce na III Ogólnopolskim Festiwalu Małych Form „Karbidka” w Siemianowicach Śląskich za spektakl „Amok moja dziecinada” Thomasa Freyera w reżyserii Grzegorza Kempinsky’ego w 2015 r.;

– GRAND PRIX III edycji Festiwalu Teatrów Studenckich „START” w Warszawie w 2016 r.

Drzwi otwieramy od 19.00.

Kategorie wydarzenia: