„O pochodzeniu nazwisk Żydów śląskich i znaczeniu edyktu emancypacyjnego z roku 1812”

„O pochodzeniu nazwisk Żydów śląskich i znaczeniu edyktu emancypacyjnego z roku 1812”

„O pochodzeniu nazwisk Żydów śląskich i znaczeniu edyktu emancypacyjnego z roku 1812”

Opublikowane: 30.05.2018 / Sekcja: Kulturalne  Wykład 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia: Dom Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. księcia Józefa Poniatowskiego 14) 

Organizator: Muzeum w Gliwicach 

Wykład poprowadzi Marek Wojcik. Opowie o obowiązującym na Śląsku od 11 marca 1812 roku edykcie emancypacyjnym, który uznał Żydów za krajowców i obywateli pruskich.

Warunkiem uzyskania tego typu statusu było „posługiwanie się niezmiennymi nazwiskami rodowymi”, co zaznaczono w paragrafie drugim wspomnianego dokumentu. Do tego czasu większość Żydów zamieszkujących Prusy posługiwała się tylko imionami i patronimikami (imionami ojców) co utrudniało między innymi postępowania sądowe i spadkowe. Edykt, który ponad 200 lat temu ułatwił pracę pruskim urzędnikom, obecnie umożliwia badania dotyczące genealogii i historii wyznawców judaizmu na Śląsku. Sporządzone w nim dokładne spisy dają precyzyjny obraz ówczesnego osadnictwa żydowskiego. Nazwiska sugerują w wielu przypadkach zawód, ród lub miejsce pochodzenia ich przodków, a ich etymologia pozwala na wgląd w ówczesną kulturę. Marek Wojcik podjął się trudu usystematyzowania oraz opracowania genealogii żydowskich rodzin ze Śląska. To pierwsza tego typu praca opisująca ten ważny dokument.

Marek Wojcik – ur. w 1968 r. w Piekarach Śląskich, mgr wychowania plastycznego. W latach 90. XX w. zajmował się historią sztuki na Rusi, a od roku 2008 — historią i historią sztuki na Górnym Śląsku. Autor publikacji naukowych i popularnonaukowych, m.in. monografii: „Tarnogórski Rynek. Dzieje domów i mieszkańców od XVII do początków XX wieku”, „Wilhelm Heller i jego secesyjne projekty dla Bytomia”, współautor książek: „Tarnowskie Góry na srebrze utrwalone”, „O miłości, życiu i śmierci. Opowieści o Żydach gliwickich”, „Ratusz w Bytomiu”, „Rozbark — Nikiszowiec. Na wspólnym szlaku”, „Przewodnik Tarnogórski”, „Kleinfeld, wielkie historie na Małym Polu” oraz ponad 70 artykułów. Jest współautorem Cyfrowej Biblioteki Bytomskiej Architektury i współrealizatorem spacerów historycznych po Bytomiu, Gliwicach, Katowicach oraz Tarnowskich Górach.

Wstęp wolny.