Spotkanie z Hanną Krall

Spotkanie z Hanną Krall

Spotkanie z Hanną Krall

Opublikowane: 01.06.2018 / Sekcja: Kulturalne  Wykład 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia: Dom Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. księcia Józefa Poniatowskiego 14) 

Organizator: kino Amok 

Gosciem red. Michała Nogasia w cyklu „Książki Pamięci” będzie Hanna Krall. Urodziła się w Warszawie w żydowskiej rodzinie urzędników.

Dzieciństwo spędziła w Lublinie. Podczas II wojny światowej zginęło wielu członków jej najbliższej rodziny, w tym ojciec. Wojnę przeżyła tylko dlatego, że była ukrywana przez Polaków.

Cudem została ocalona w czasie transportu do getta. Holokaust i losy Żydów polskich z czasem stały się głównym tematem jej twórczości. Po wojnie przebywała w domu dziecka w Otwocku.

Ukończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1955 pracowała w redakcji „Życia Warszawy”, od 1969 do 1981 w „Polityce”, której korespondentem w ZSRR była w latach 1966–1969. Reportaże z ZSRR wydała w tomie „Na wschód od Arbatu”.

W latach 1982–1987 była zastępcą kierownika literackiego Zespołu Filmowego „Tor”. Na początku lat 90. szkoliła reporterów w „Gazecie Wyborczej”. Światową sławę przyniósł jej oryginalny w formie wywiad z Markiem Edelmanem „Zdążyć przed Panem Bogiem” (1977).

Wydała także zbiory reportaży, m.in. „Trudności ze wstawaniem” (1990), „Taniec na cudzym weselu” (1994), „Dowody na istnienie” (1996), „Tam już nie ma żadnej rzeki” (1998), „To ty jesteś Daniel” (2001). Cztery ostatnie w 2007 zebrała w książce „Żal”. Jest także autorką powieści: „Okna” i „Sublokatorka”.

Ukazały się również jej reportaże książkowe: „Wyjątkowo długa linia”, „Król Kier znów na wylocie”, „Różowe strusie pióra”.
Jej teksty były podstawą scenariuszy filmów „Krótki dzień pracy” Krzysztofa Kieślowskiego i „Daleko od okna” Jana Jakuba Kolskiego. Jej twórczość przetłumaczono na wiele języków.

Należała do Związku Literatów Polskich (1978–1983). Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (od 1989).

Wstęp wolny.