"To moja droga" - o rzeźbiarzu Thomasie Myrtku. Wykład on-line towarzyszący wystawie "Najwyższej próby! Rzeźbiarze i rzeźby 1. połowy XX w. na Górnym Śląsku"

Dodano: 11.01.2022
Na zdjęciu slider ze zdjęciem rzeźbiarza Thomasa Myrtka i jego dziełami rzeźbiarskimi.
Czas wydarzenia: 
2022-01-15 16:00 do 17:30
Miejsce wydarzenia: 
platforma ZOOM
Organizator: 
Muzeum w Gliwicach
Organizator kontakt: 
upowszechnianie@muzeum.gliwice.pl

W sobotę, 15 stycznia, zapraszamy na wykład on-line, który poprowadzi Barbara Andruszkiewicz, kurator wystawy „Najwyższej próby! Rzeźbiarze i rzeźby 1. połowy XX w. na Górnym Śląsku”. Opowie ona o jednym z najciekawszych twórców, którego prace możemy aktualnie zobaczyć w Willi Caro - Thomasie Myrtku (1888-1935). Postać tego urodzonego w Bytomiu rzeźbiarza, niezwykle oryginalnego i utalentowanego artysty, dopiero od niedawna przywracana jest pamięci, a jego prace zaczynają cieszyć się należnym im uznaniem. Część jego dzieł szczęśliwie przetrwała wojenną zawieruchę i późniejsze zacieranie śladów niemieckiej przeszłości na Śląsku, dzięki czemu możemy je podziwiać w kolekcjach muzealnych, ale przede wszystkim w przestrzeni takich miast, jak Opole, Bytom, Gliwice i Wrocław. Serdecznie zapraszamy do poznania jego fascynującej biografii!

Wystawa „Najwyższej próby…”, przygotowana we współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu, prezentująca twórczość rzeźbiarską artystów działających na Górnym Śląsku w pierwszej połowie XX w., to wspaniała okazja na spotkanie z rzeźbą i artystami, których nazwiska, choć warte poznania, niekoniecznie kojarzone są wśród szerszej publiczności…

Wykład odbędzie się na platformie ZOOM, udział w spotkaniu jest bezpłatny. Obowiązują zapisy: zapisy@muzeum.gliwice.pl.

Uwaga: Zapisy przyjmujemy do piątku (14.01), do godz. 15.00. Dziękujemy!

Kategorie wydarzenia: