„Najwyższej próby! Rzeźbiarze i rzeźby 1. połowy XX w. na Górnym Śląsku”

Dodano: 25.11.2021
slider
Czas wydarzenia: 
2021-11-25 10:00 do 2022-02-13 16:00
Miejsce wydarzenia: 
Willa Caro (ul. Dolnych Wałów 8a)
Organizator: 
Muzeum w Gliwicach
Organizator kontakt: 
upowszechnianie@muzeum.gliwice.pl

Po wielkim sukcesie frekwencyjnym wystawy „Młoda Polska”, zrealizowanej przez Muzeum w Gliwicach wspólnie z Muzeum Narodowym w Krakowie, tym razem zapraszamy na wystawę sztuki, której partnerem jest Muzeum Narodowe we Wrocławiu. To pierwsza ekspozycja, w ramach której zaprezentowana zostanie twórczość rzeźbiarska artystów działających na Górnym Śląsku w pierwszej połowie XX w., zarówno pochodzących z regionu, jak i przybyszy z dalszych stron, którzy znaleźli tu swoją drugą ojczyznę. Zobaczymy na niej ponad 50 obiektów - rzeźb, plakiet, rysunków (w tym jeden szkicownik) – portrety, popiersia, realizacje o charakterze sakralnym… Zgromadzone prace unaocznią, jak różnorodne i wielonurtowe były tendencje sztuki nowoczesnej 1 połowy XX wieku. Od secesji, przez ekspresjonizm, od awangardowego kubizmu, zachwyconego sztuką ludów pierwotnych, po art déco. Modernizm ma wiele twarzy, a na Górnym Śląsku wszystkie one zostały wyrzeźbione w sposób mistrzowski. Kuratorką ekspozycji jest historyczka sztuki z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Barbara Andruszkiewicz.

Rzeźba to dziedzina sztuk plastycznych, która posługuje się trójwymiarową bryłą. Ale trzy wymiary to zbyt mało, by opisać całe jej bogactwo. Rzeźba przemawia do nas już samym sposobem w jaki wypełnia przestrzeń, relacją ze światłem i powietrzem, kształtem, kolorem, ciężarem, materiałem, kompozycją, fakturą, artystycznym kunsztem, z jakim została wykonana, znaczeniami, które za jej pośrednictwem chce przekazać twórca. Jednak każde dzieło sztuki, podobnie jak te, które pokazujemy na wystawie „Najwyższej próby! Rzeźbiarze i rzeźby 1. połowy XX w. na Górnym Śląsku” aby w pełni ujawnić swe wielowymiarowe piękno wymagają od nas uwagi i czasu.

Dział Edukacji i Promocji Muzeum w Gliwicach opracował folder, zawierający zestaw przydatnych wskazówek - sformułowanych w oparciu o etapy analizy rzeźby - dzięki którym prace rzeźbiarzy będzie można oglądać i rozpatrywać w różnych aspektach. Nie tylko pod kątem kompozycji, materiału i faktury rzeźby, ale też złożonego zagadnienia formy, które to pojęcie znaczy o wiele więcej, niż kształt. Chcemy przybliżyć także kwestię ekspresji dzieła sztuki, rozpatrywanej na kilku poziomach – od materiału, przez formę po przedstawienie. Nie zabraknie również analizy symbolicznego wymiaru rzeźb prezentowanych na wystawie, których znaczenia rozpatrywać można w aspekcie kodu kulturowego, ale także odwołując się do symboliki, która ma charakter uniwersalny. Folder edukacyjny towarzyszący wystawie „Najwyższej próby! Rzeźbiarze i rzeźby 1. połowy XX w. na Górnym Śląsku” może być pomocny nie tylko zwiedzającym naszą wystawę, ale także maturzystom, którzy w trakcie egzaminu dojrzałości podejmą zadanie analizy dzieła sztuki. W oparciu o folder prowadzone będą zajęcia dla grup szkolnych i przedszkolnych.

Kategorie wydarzenia: