Wystawa pt. „Rodzinny splendor - wizerunki i kolekcje Ballestremów w zbiorach Muzeum w Gliwicach”

Wystawa pt. „Rodzinny splendor - wizerunki i kolekcje Ballestremów w zbiorach Muzeum w Gliwicach”

Opublikowane: 31.08.2010 / Sekcja: Kulturalne 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia: Willa Caro 

Organizator:

Mijająca w tym roku setna rocznica śmierci Franciszka Karola von Ballestrema to znakomity moment, aby przywrócić pamięć jednego z najbardziej znamienitych i wpływowych rodów na Górnym Śląsku. Z tej okazji Muzeum w Gliwicach przygotowało wystawę Rodzinny splendor – wizerunki i kolekcje Ballestremów w zbiorach Muzeum w Gliwicach.

Ród Ballestremów sięga swymi korzeniami Italii. Pierwszym jego przedstawicielem na terenie Śląska był Giovanni Battista Angelo Ballestrero di Castellengo, który jako doświadczony oficer rozpoczął służbę w III regimencie huzarów i w czasie I wojny śląskiej w latach 1740 – 1742 przybył na Śląsk.
Działalność zawodowa i charytatywna hrabiego Franciszka Ballestrema, jego pracowitość i zaangażowanie w życie społeczne niewątpliwie przyczyniły się do wzrostu znaczenia politycznego i finansowego całego rodu. Być może konsekwencją tego była przebudowa okazałej siedziby Ballestremów w Pławniowicach, do której w 1885 roku wprowadziła się rodzina.

Prezentowana wystawa wpisuje się w cykl obchodów setnej rocznicy śmierci hrabiego Franciszka von Ballestrema. Z niezwykle cennej i różnorodnej kolekcji, na wystawie zaprezentowano niemal całą kolekcję obrazów , w tym liczne przedstawienia portretowe przedstawicieli rodu Ballestremów. Ze względu na wielkość kolekcji, prezentację czajników do herbaty, kufli i szkła, ograniczono, pokazując te najbardziej cenne, podkreślające charakter kolekcji hrabiego. Wystawę uzupełniają liczne zabytki rzemiosła artystycznego. Są to- pamiątki rodzinne, które nie stanowią odrębnych kolekcji, są natomiast świadectwem splendoru rodu Ballestremów.


Muzeum w Gliwicach
ul. Dolnych Wałów 8a
44-100 Gliwice
www.muzeum.gliwice.pl
info@muzeum.gliwice.pl

Godziny otwarcia:

  • wtorek: 11:00 – 18:00
  • środa, piątek, sobota, niedziela: 09:00 – 15:00
  • czwartek: 11:00 – 18:00, wstęp bezpłatny