Kresowianie na Górnym Śląsku

Kresowianie na Górnym Śląsku

Opublikowane: 11.10.2010 / Sekcja: Kulturalne 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia: Willa Caro ul. Dolnych Wałów 8a 

Organizator:

Muzeum w Gliwicach oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach zapraszają do udziału w konferencji naukowej "Kresowianie na Górnym Śląsku".

Mieszkańcy dawnych województw wschodnich II Rzeczpospolitej, którzy w drugiej połowie lat 40. XX wieku trafili miast, wsi i miasteczek pomiędzy Przemszą a Odrą, okazują się być jedną z najbardziej „zapomnianych” społeczności dzisiejszego Górnego Śląska. Przez ponad czterdzieści lat nie wolno im było mówić otwartym głosem o swoich „małych ojczyznach”, które opuścili. W dowodach osobistych obok miejsca urodzenia, w rubryce kraj wpisywano im ZSRR, co było oczywistą nieprawdą. Nie mogli zakładać własnych organizacji i oficjalnie kultywować tradycji. Kiedy upadł komunizm wielu z nich spoczywało już na górnośląskich cmentarzach. Tym którzy pozostali często brakowało zdrowia i sił, by upomnieć się o swoje „miejsce w historii”. A przecież odbili wyraźnie piętno na życiu politycznym, kulturalnym i społecznym regionu. W Gliwicach, Bytomiu, Opolu i wielu innych miastach dawnej rejencji opolskiej zajmowali miejsca opuszczone przez dawne, niemieckie elity. Współtworzyli polski Górny Śląsk, choć nie wszyscy z nich traktowali go jako docelowe miejsce powojennej wędrówki. Również w dzisiejszej refleksji nad przeszłością i teraźniejszością regionu dyskurs kresowy wydaje się być mało obecny.

Mówiąc o górnośląskiej tożsamości zapomina się, bądź celowo przemilcza fakt, że z obszarem tym związali się dawni mieszkańcy ziem położonych setki kilometrów na Wschód.

Niezwykle wymownym jest fakt iż w ciągu 20 lat od zniesienia cenzury nie ukazała się ani jedna monografia, która przybliżyłaby współczesnemu czytelnikowi losy tych ludzi.
Chcąc wyjść naprzeciw wszystkim poszukującym wiedzy o mieszkańcach Kresów na Górnym Śląsku Muzeum w Gliwicach i Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach przygotowali sesję naukową, na którą zaproszono badaczy z najważniejszych ośrodków akademickich, instytucji naukowo-badawczych i towarzystw regionalnych. Konferencja pozwoli przedstawić wyniki badań, nad tytułowym problemem. Zamiarem organizatorów jest nie tylko przypomnienie o społeczności górnośląskich kresowian, ale wszystkim zainicjowanie szerszej dyskusji, naukowej i publicystycznej, nad miejscem i rolą „wypędzonych ze Wschodu” w historii regionu w XX stuleciu.

Program konferencji

Na wszystkie prelekcje konferencyjne wstęp wolny.  Udział w konferencji należy zgłaszać pod nr tel. (32) 3354403, lub 605362594 do dnia 26 października.