Ala Kryształ

Ala Kryształ

Ala Kryształ

Opublikowane: 02.08.2022 / Sekcja: Kulturalne  Koncert 

Czas wydarzenia: 09.09.2022 20:00:00

Miejsce wydarzenia: Cechownia (Nowe Gliwice 

Organizator: Stowarzyszenie Nowa Cechownia 

W twórczości poznańsko-bydgoskiego tria Ala Kryształ najważniejsza jest fuzja formy animacji eksperymentalnej i muzyki elektroakustycznej. Obszar działania formacji wyznaczają poszukiwania wspólnego języka dla płaszczyzn dźwiękowych i wizyjnych generowanych przez animowanie obrazów.

Bilety

To niezwykły, trudny do zaklasyfikowania i bardzo nietypowy projekt. Muzycznie Ala Kryształ sytuuje się na styku kilku gatunków, flirtując z world music, ambientem, rockiem alternatywnym, free-jazzem, avant-popem, ethno music i wieloma innymi. Kompozycje uzyskane dzięki korespondencji elektroniki i precyzyjnie dobranego instrumentarium akustycznego, jak choćby handpan, hamgam, shruti box, kalimba, perkusjonalia i obiekty niemuzyczne, powstają w wyniku improwizacji będącej punktem wyjścia dla każdego utworu. Członkowie zespołu związani są z takimi formacjami jak VARIETE, BRDA, 3MOONBOYS, MAŁOMIEJSCA, UR JORGE.

  • Bilety - 30 zł
  • Drzwi - 18.00
  • Koncert - 20.00

Opowiadając historię, stawiają na jednorazowość i tymczasowość; adaptują przestrzeń zastaną na potrzeby danego widowiska. Każda instalacja stanowi odrębną całość i jest osobną sytuacją artystyczną. Monika Kuczyniecka wykorzystuje sample wideo oraz tworzywo wybierane intuicyjnie do poszczególnych pokazów, ożywiając materię w dążeniu do mniej lub bardziej abstrakcyjnej opowieści. Radosław Drwęcki (elektronika) i Marcin Karnowski (Handpan, hamgam, cymbały, perkusjonalia, SPDS) reagują muzycznie na obraz lub inspirują kierunek poszukiwań wizualnych.

Monika Kuczyniecka – absolwentka ASP Poznań. Autorka plastelinowych teledysków, krótkich form animowanych oraz kilku ilustracji. Animowała dla Bajzla, Renaty Przemyk, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Narodowego Instytutu Audiowizualnego (“Audiowizje”), Na Górze, Czesława Mozila, Dagadany, a w młodzieńczych latach dla Voo Voo. Poza majsterkowaniem w plastelinie, Monika prowadzi autorskie warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci i młodzieży. Plastelinową pieczątkę zostawiła w Brazylii, Słowacji, Bułgarii, Polsce (m.in. na festiwalach “Animator”, “Animocje”, “ZOOM Zbliżenia”, “Transatlantyk”).

Radosław Drwęcki – muzyk, projektant, autor tekstów. Operator instrumentów elektronicznych znany z zespołu 3moonboys, z którym nagrał 7 albumów studyjnych. Gościł w formacjach Ur Jorge i Brda. Komponował i grał do krótkometrażowych animacji (festiwal „Animocje”), filmów niemych (Kino Forum w Białymstoku, Kino Orzeł w Bydgoszczy) i wizualizacji (festiwal „Audiowizje”). Tworzy oprawy graficzne i fizyczne formy wydawnictw płytowych (m.in. dla zespołów 3moonboys, Variete, Brda, Ur Jorge) oraz książkowych (Notatki z podróży i Przerzutka Marcina Karnowskiego). Projektuje plakaty, wideoklipy i wizualizacje koncertowe. Wspólnie z Marcinem Karnowskim stworzył i wydał książkę Brudna forma (Bydgoszcz 2013).

Marcin Karnowski – perkusista, perkusjonista, autor tekstów, animator kultury, poeta, prozaik. Nagrał kilkanaście płyt (gra w zespołach i projektach: Variete, Brda, 3moonboys, George Dorn Screams, Ur Jorge, Salimara, Hanowska/Karnowski, Ala Kryształ), dał blisko 200 koncertów w Polsce, w Niemczech, na Słowacji, we Włoszech, w Norwegii, w Islandii, na Litwie. Tworzył i muzykował na żywo do filmów niemych, do krótkich form animowanych (festiwal „Animocje”), do wizualizacji (festiwal „Audiowizje”), do spektakli teatralnych (Teatr Capitol we Wrocławiu, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatr Muzyczny w Poznaniu). Realizuje działania na styku rozmaitych dziedzin twórczych skoncentrowanych na dźwięku i słowie. Publikował m.in. w pismach „Fa-art”, „Ha!art”, „Korespondencja z ojcem”. Współzałożyciel i redaktor kwartalnika „Fabularie”. Wydał książki Notatki z podróży (Bydgoszcz 2011), Brudna forma – wspólnie z Radkiem Drwęckim (Bydgoszcz 2013), Przerzutka (Bydgoszcz 2015), Ziarnko piasku. Rzecz o Annie Jachninie (Warszawa 2016), Zawsze jest na krótko (Bydgoszcz 2018).