Architektura przetrwania

Architektura przetrwania

Fot. materiały organizatora

Architektura przetrwania

Opublikowane: 27.10.2022 / Sekcja: Kulturalne 

Czas wydarzenia: 27.10.2022 18:00:01 - 27.10.2022 19:30:00

Miejsce wydarzenia: Dom Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. księcia Józefa Poniatowskiego 14) 

Organizator: Muzeum w Gliwicach 

Gliwickie Muzeum zaprasza na drugie spotkanie nowego cyklu „Projekty pamięci”. 27 października, w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, gościć będzie Natalia Romik, która zaprezentuje wykład „Kryjówki. Architektura przetrwania”.

Wykład dotyczyć będzie historii i interdyscyplinarnych badań artystycznych nad kryjówkami, które podczas II wojny światowej stanowiły schronienie dla Żydów na terenie Polski i dzisiejszej Ukrainy. W wyniku długoletniego procesu badawczego przeprowadzonego z wykorzystaniem interdyscyplinarnego repozytorium, na które składają się techniki architektoniczne i artystyczne, badania archiwalne, czy metody nauk społecznych, Natalia Romik „przebadała” kryjówki budowane i użytkowane przez Żydów podczas Holokaustu. Wykorzystywali oni dziuple drzew, szafy, miejskie kanały, jaskinie czy puste groby, żeby stworzyć w nich tymczasowe schronienie. 


Autorka opowie o tym, co pozostało po miejscach, które z definicji muszą pozostać niewidoczne dla niepowołanego oka. W jej pracy tragiczna historia Zagłady jest punktem wyjścia do uniwersalnej refleksji na temat metod przetrwania w sytuacji egzystencjalnego zagrożenia, ich cielesnego, społecznego i architektonicznego wymiaru – wyjaśniają organizatorzy wydarzenia.


W czwartek, 27 października, o godz. 18.00 Natalia Romik zaprezentuje również projekty związane z Górnym Śląskiem (w tym z Domem Pamięci Żydów Górnośląskich), które są istotnym punktem odniesienia w jej badaniach nad Zagładą i dziedzictwem materialnym Żydów. 
Na spotkanie wstęp jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona.
Organizatorem wydarzenia jest Muzeum w Gliwicach.