Narodowe Czytanie. Adam Mickiewicz „Ballady i Romanse”

Narodowe Czytanie. Adam Mickiewicz „Ballady i Romanse”

Narodowe Czytanie. Adam Mickiewicz „Ballady i Romanse”

Opublikowane: 30.08.2022 / Sekcja: Piknik 

Czas wydarzenia: 03.09.2022 14:00:00 - 03.09.2022 19:00:00

Miejsce wydarzenia: Park Chopina, ul. Sienkiewicza 5

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach, Wydział Zdrowia UM w Gliwicach 

Akcja „Narodowe Czytanie” została zainaugurowana w 2012 roku i odbywa się pod honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku, podczas 11. edycji Narodowego Czytania, Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza czytelników do Parku Chopina na wspólne czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza oraz atrakcje związane z tym wydarzeniem.

Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

Narodowe Czytanie w Gliwicach!

Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” w Gliwicach będzie integralną częścią Pikniku Seniora organizowanego przez Wydział Zdrowia UM w Gliwicach i Klubów Seniora z całego miasta. 3 września o godz. 14.00 oficjalne rozpoczęcie Narodowego Czytania w Gliwicach nastąpi na głównej scenie przez Sekretarz Miasta Gliwice Panią Martę Tartanus-Oryszczak.

Następnie o godz. 16.00 zaprosimy na spotkanie z Jarosławem Mikołajewskim, który w rozmowie z dziennikarką Radia Katowice – Agnieszką Strzemińską przybliży słuchaczom biografię i twórczości Adama Mickiewicza.
Przez cały czas trwania wydarzenia przy stoisku Biblioteki będzie możliwość udziału w maratonie czytania „Ballad i romansów” oraz odwiedzenia kącika dobrej książki.

Zwieńczeniem tegorocznej akcji będzie koncert zespołu Weljar o godz. 18.30 na głównej scenie. To projekt inspirowany czasami prasłowiańskimi, który powstał z tęsknoty za bliskością natury oraz tkwiącej w niej siły pierwotnej. Tworzą muzykę melancholijną z pogranicza folku oraz ambientu.

Zapraszamy!