Francuzi-Niemcy-Polacy. Ważniejsze aspekty roku 1920 na Górnym Śląsku

Francuzi-Niemcy-Polacy. Ważniejsze aspekty roku 1920 na Górnym Śląsku

Francuzi-Niemcy-Polacy. Ważniejsze aspekty roku 1920 na Górnym Śląsku

Opublikowane: 20.02.2023 / Sekcja: Publikacje i spotkania autorskie 

Czas wydarzenia: 02.03.2023 17:00:00

Miejsce wydarzenia: Willa Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) 

Organizator: Muzeum w Gliwicach, IPN oddział w Katowicach 

W lutym 1920 r. rozpoczęła się okupacja górnośląskiego obszaru plebiscytowego. Do końca 1919 r. opuściły go siły i administracja niemiecka, a w ich miejsce przybyły wojska francuskie i włoskie, jako ramię zbrojne Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej.

W efekcie nastąpiła głęboka zmiana układu sił w regionie. Faktycznie też rozpoczęła się polska i niemiecka akcja propagandowa i organizacyjna przed zbliżającym się plebiscytem. Zdaniem wielu badaczy był to dla naszego regionu rok przełomowy. W stulecie tych wydarzeń, w 2020 r., Muzeum w Gliwicach, wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej w Katowicach, zorganizowało międzynarodową konferencję naukową. Jej pokłosiem jest nowa publikacja wydana przez nasze Muzeum i IPN w Katowicach pt. „Rok 1920 na Górnym Śląsku. Alianci – kampania plebiscytowa – powstanie”, której redaktorami są Zbigniew Gołasz, historyk Muzeum w Gliwicach i dr Sebastian Rosenbaum z IPN. Publikacja zawiera piętnaście artykułów zogniskowanych na wydarzeniach, jakie miały wówczas miejsce w 1920 r. na Górnym Śląsku i ich percepcji poza jego granicami.

We czwartek, 2 marca o godz. 17.00 zapraszamy do Willi Caro na spotkanie z autorami publikującymi w tomie: Aleksandrą Korol-Chudy, Ryszardem Mozgolem, dr. Sebastian Rosenbaumem i Zbigniewem Gołaszem. Opowiedzą oni między innymi o tym, jak Francuzi zapatrywali się na kwestię górnośląską w 1920 r., jaka była wówczas sytuacja Polaków i Niemców na Górnym Śląsku, a także o aspektach okupacji regionu przez wojska koalicyjne. Nie zabraknie też oczywiście wątków gliwickich.

Spotkanie moderować będzie dr Bogusław Tracz, historyk.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Zapraszamy! Już niebawem publikacja „Rok 1920 na Górnym Śląsku. Alianci- kampania plebiscytowa – powstanie” znajdzie się także do nabycia w muzealnej Naszej księgarni.

Więcej: http://muzeum.gliwice.pl/pl/wydarzenia/wazniejsze-aspekty-roku-1920-na-gornym-slasku-spotkanie?prefix=artykul