Barbórka w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego

Barbórka w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego

Barbórka w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego

Opublikowane: 28.11.2022 / Sekcja: Warsztaty 

Czas wydarzenia: 03.12.2022 11:00:00 - 04.11.2022 15:00:00

Miejsce wydarzenia: Oddział Odlewnictwa Artystycznego, ul. Bojkowska 37

Organizator: Muzeum w Gliwicach 

Wielkimi krokami zbliżamy się do celebrowania najważniejszego górniczego święta. ,,Barbórce’’, bo o niej mowa, towarzyszą zwykle huczne obchody. Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego, spędzenia tego dnia razem z nami, w typowy dla Oddziału Odlewnictwa Artystycznego sposób – poprzez uczestnictwo w warsztatach barbórkowych. Miejsce, w którym na Państwa czekamy w sobotę i niedzielę 03.12 oraz 04.12, w godz. 11.00 oraz 13.00 jest miejscem symbolicznym – to budynek maszynowni, nieczynnej KWK ,,Gliwice’’, obecna lokalizacja naszego muzealnego Oddziału.
 
Barbórka to tradycyjne górnicze święto, obchodzone 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii. Święta, w szczególny sposób związana z górnikami, opiekuje się wszystkimi, którzy podczas wykonywania swojej pracy ryzykują życie. Na kilka dni przed Barbórką organizowane są tzw. karczmy piwne, gdzie górnicy oddają się uroczystym rytuałom i oczywiście piciu piwa. Kobiety do karczm piwnych nie mają wstępu, zamiast tego organizują spotkania w swoim gronie - babskie combry… O tym i innych górniczych obyczajach opowiemy podczas zajęć. W części praktycznej przyozdobimy replikę pamiątkowej, żeliwnej plakiety z wizerunkiem górnika z muzealnej kolekcji.
 
Zajęcia przeznaczone są dla dzieci z opiekunami, młodzieży oraz osób dorosłych. Koszt udziału w zajęciach to 1 zł od osoby. Obowiązują zapisy: tel. 665 280 021.

Prowadzenie: Anna Graicke, historyk, opiekun ekspozycji w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego