Warsztaty improwizacji teatralnej: slow impro

Warsztaty improwizacji teatralnej: slow impro

fot. A. Kujawska

Warsztaty improwizacji teatralnej: slow impro

Opublikowane: 19.02.2023 / Sekcja: Warsztaty 

Czas wydarzenia: 02.03.2023 17:30:00

Miejsce wydarzenia: PaskudoFonia (ul. Bednarska 8)

Organizator: Lipny Barszcz, PaskudoFonia  

Jak sobie poradzić, gdy w improwizacji wszystko wydaje się pędzić? Co począć z wewnętrznym krytykiem i jak zamienić go w sprzymierzeńca? Czy jest możliwe, by improwizując nie analizować wszystkiego naraz? Jak nawiązać kontakt z ciałem i emocjami, by pomagały odkrywać potencjał sytuacji i zwalniały z wymyślania?

Zapraszamy na warsztaty improwizacji teatralnej dotyczące nurtu slow impro, który łączy techniki i elementy takie jak:

  • uważne reagowanie,
  • aktywne słuchanie,
  • brak pośpiechu,
  • kontakt z ciałem oraz emocjami.

Poza tym poruszymy takie aspekty, jak:

  • rola asertywności,
  • motywacja postaci,
  • korzystanie z impulsywności,
  • radzenie sobie z niezręcznością – w teatrze oraz w życiu.

A to wszystko w kontekście improwizacji teatralnej.

Improwizacja to sztuka teatralna tworzona na żywo na oczach widzów bez żadnego scenariusza. Łączy techniki aktorskie, pantomimiczne i umiejętność opowiadania historii. Prekursorem współczesnej improwizacji jest kanadyjski aktor Keith Johnstone, ale korzenie tej sztuki sięgają aż do XVI wieku i włoskiej Commedii dell’arte. W Stanach Zjednoczonych sztuka impro jest wszechobecna, podczas gdy Polska scena improwizacji przeżywa obecnie silny rozkwit.

Warsztaty są dla wszystkich. Bo każdy moment w życiu jest dobry, by podjąć spontaniczną decyzję o rozpoczęciu nauki… spontaniczności, gdyż między innymi tego uczy improwizacja. Ten warsztat przewidziany jest dla osób dorosłych oraz młodzieży od lat 15. Doświadczenie sceniczne nie jest wymagane. Warsztaty improwizacji w Paskudofonii mają charakter pojedynczych, niezobowiązujących spotkań, jednak każdy z nich skupia się na innym aspekcie działań teatralnych. Zatem każdy kolejny warsztat poszerzy Twój wachlarz kompetencji scenicznych (i nie tylko).

O prowadzącym

Michał Woś – improwizator, muzyk, trener, coach. Absolwent doradztwa filozoficznego i coachingu na Uniwersytecie Śląskim. Rozwija równolegle kilka projektów związanych z lokalną sceną muzyczną. Współtworzył grupy Kaj Ten Teatr oraz Filmy Pisane Na Żywo. Obecnie działa w teatrze Lipny Barszcz, odpowiadając za akompaniament oraz prowadząc warsztaty improwizacji.

Informacje organizacyjne