Muzeum przed Wielką Nocą – zajęcia świąteczne dla grup przedszkolnych i szkolnych

Muzeum przed Wielką Nocą – zajęcia świąteczne dla grup przedszkolnych i szkolnych

Muzeum przed Wielką Nocą – zajęcia świąteczne dla grup przedszkolnych i szkolnych

Opublikowane: 20.02.2023 / Sekcja: Warsztaty 

Czas wydarzenia: 07.03.2023 09:00:00 - 05.04.2023 16:00:00

Miejsce wydarzenia: Willa Caro, Zamek Piastkowski, Oddział Odlewnictwa Artystycznego

Organizator: Muzeum w Gliwicach 

Wielkanoc to najważniejsze oraz najstarsze święto chrześcijańskie – upamiętnia mękę i śmierć Chrystusa, jednocześnie niosąc radosną nowinę Jego Zmartwychwstania. Wielki Post, czyli 40 dni przygotowania do Wielkiej Nocy w tym roku zacznie się 22 lutego (wtedy wypada Środa Popielcowa) i trwać będzie do Wielkiego Czwartku, przypadającego 6 kwietnia. W Wielki Piątek i Wielką Sobotę chrześcijan obowiązuje tzw. post paschalny, który kończy liturgia sprawowana w noc Zmartwychwstania Pańskiego – z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę. Ten wyjątkowy czas znajduje odzwierciedlenie w towarzyszących mu obrzędach, tradycjach i złożonej symbolice. Od 7 marca aż do 5 kwietnia będziemy je przybliżać w Muzeum w Gliwicach. Poznamy historię palmy wielkanocnej, nauczymy się też odróżniać palmę śląską od kurpiowskiej, wileńskiej i góralskiej. Przekonamy się również, że nie bez powodu niektórzy badacze twierdzą, że śląskie zwyczaje i obrzędy związane z Wielką Nocą należą do najbarwniejszych w Polsce. Będziemy też poznawać tradycje z innych regionów kraju, w czym pomoże nam Wielkanocny Atlas Etnograficzny. Nasza wędrówka śladem wielkanocnych tradycji poprowadzi nas jednak jeszcze dalej – tak w przestrzeni, jak w czasie. Wyruszymy do Ziemi Świętej wraz z pątniczką Egerią, która pielgrzymowała tam w IV wieku po narodzeniu Chrystusa. Wysłuchamy fragmentów dziennika jej autorstwa, nazywanego „Itinerarium”, będącego pierwszym, starożytnym przewodnikiem dla pielgrzymów. Z niego dowiemy się, jak Wielki Post, Niedzielę Palmową i Wielką Noc obchodzono w Jerozolimie ponad 1600 lat temu, w 384 roku. Serdecznie zapraszamy!

Grupy przedszkolne i szkolne zapraszamy na zajęcia wielkanocne, które odbywać się będą stacjonarnie (bądź na platformie ZOOM) od 7 marca do 5 kwietnia 2023 (od wtorku do piątku) – godz. 09.00, 10.30, 12.00 (Willa Caro i Zamek Piastowski) lub 9.00 i 11.00 (Oddział Odlewnictwa Artystycznego). Koszt udziału w zajęciach stacjonarnych – 1 zł od grupy. Zajęcia online są bezpłatne.

Zapisy pod numerem telefonu: 783 560 006 (zajęcia w Willi Caro i Zamku Piastowskim), 665 280 021 (zajęcia w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego).

Tematy do wyboru, pozostałe informacje o wydarzeniu tutaj:
http://muzeum.gliwice.pl/pl/wydarzenia/muzeum-przed-wielka-noca-zajecia…