Warsztaty improwizacji teatralnej: praktyka sceniczna

Warsztaty improwizacji teatralnej: praktyka sceniczna

fot. K. Mróz

Warsztaty improwizacji teatralnej: praktyka sceniczna

Opublikowane: 19.02.2023 / Sekcja: Warsztaty 

Czas wydarzenia: 09.03.2023 17:30:00

Miejsce wydarzenia: PaskudoFonia (ul. Bednarska 8)

Organizator: Lipny Barszcz, PaskudoFonia  

Jak to jest grać na scenie? Ano, należy pilnować postawy ciała, emisji głosu, naturalności chodu, prawdziwości emocji, ustawienia twarzą do widza, komunikacji z partner(k)ami scenicznymi, i wiele, wiele więcej... A przy tym nie myśleć o żadnym z powyższych.

Nasuwa się pytanie – jak? A odpowiedzią jest praktyka. Zapraszamy zatem na warsztaty improwizacji teatralnej, podczas których będziemy:

  • przekładać narzędzia sceniczne na praktykę,
  • grać sceny,
  • na bieżąco omawiać ich przebieg, aby każda kolejna wybrzmiewała mocniej.

Dotkniemy takich elementów, jak:

  • konwencja sceniczna,
  • platforma w improwizacji,
  • spontaniczność,
  • współpraca,
  • dramaturgia,
  • zabawa (playfullness).

Improwizacja to sztuka teatralna tworzona na żywo na oczach widzów bez żadnego scenariusza. Łączy techniki aktorskie, pantomimiczne i umiejętność opowiadania historii. Prekursorem współczesnej improwizacji jest kanadyjski aktor Keith Johnstone, ale korzenie tej sztuki sięgają aż do XVI wieku i włoskiej Commedii dell’arte. W Stanach Zjednoczonych sztuka impro jest wszechobecna, podczas gdy Polska scena improwizacji przeżywa obecnie silny rozkwit.

Warsztaty są dla wszystkich. Bo każdy moment w życiu jest dobry, by podjąć spontaniczną decyzję o rozpoczęciu nauki… spontaniczności, gdyż między innymi tego uczy improwizacja. Ten warsztat przewidziany jest dla osób dorosłych oraz młodzieży od lat 15. Doświadczenie sceniczne nie jest wymagane. Warsztaty improwizacji w Paskudofonii mają charakter pojedynczych, niezobowiązujących spotkań, jednak każdy z nich skupia się na innym aspekcie działań teatralnych. Zatem każdy kolejny warsztat poszerzy Twój wachlarz kompetencji scenicznych (i nie tylko).

O prowadzącym

Mateusz P. Barczyk – improwizator, aktor, pedagog teatralny. Warsztat aktorski zdobywał w Szkole Aktorskiej Machulskich. Absolwent pedagogiki teatru na Uniwersytecie Warszawskim. Gra w Teatrze Off-Road. Działa aktywnie na polskiej scenie improwizacji. Współtworzył grupy robIM PROjekt, Kran Rasputin i The Storytellers. Obecnie działa w teatrze Lipny Barszcz, prowadząc warsztaty z aktorstwa i improwizacji.

Informacje organizacyjne