Dzielnice Gliwic - znaki szczególne. Wykład: „Nieodkryte Centrum”

 Dzielnice Gliwic - znaki szczególne. Wykład: „Nieodkryte Centrum”

Dzielnice Gliwic - znaki szczególne. Wykład: „Nieodkryte Centrum”

Opublikowane: 31.10.2022 / Sekcja: Wykład 

Czas wydarzenia: 04.11.2022 17:00:00 - 04.11.2022 18:00:00

Miejsce wydarzenia: Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a

Organizator: Muzeum w Gliwicach 

Kontynuujemy ulubiony nie tylko przez gliwiczan cykl wykładów poświęconych dzielnicom miasta. Gliwice mają ich aż dwadzieścia jeden, a każda z dzielnic, nazywanych także osiedlami, ma swój własny, niepowtarzalny klimat i charakter, wyróżniając się układem urbanistycznym, architekturą, zabytkami, historią, pełnionymi funkcjami. Wykłady przygotowała i prowadzi Ewa Pokorska-Ożóg, miejska konserwator zabytków w Gliwicach i autorka bestsellerowej publikacji „Kolory miasta”, wydanej w muzealnej oficynie. W tej edycji przybliżać będziemy znaki szczególne takich gliwickich dzielnic, jak: Śródmieście, Czechowice, Obrońców Pokoju, Brzezinka, Żerniki, Wilcze Gardło, Wojska Polskiego, Szobiszowice, Łabędy i Bojków.

Wprowadzamy też jedną ważną zmianę, która – jesteśmy tego pewni – bardzo ucieszy fanów cyklu i Ewy Pokorskiej-Ożóg. Otóż wykłady odbywać się będą już nie on-line, ale stacjonarnie – w sali konferencyjnej Willi Caro. Ponieważ jednak nagrania z wykładów na muzealnym kanale You Tube mają bardzo dużą liczbę odsłon – nie rezygnujemy także z tej formy przybliżania kulturowego bogactwa naszego miasta. Wszystkie wykłady tej edycji cyklu – dostępne będą również w wersji on-line, by w każdej chwili móc do opowieści o gliwickich dzielnicach – powrócić.
Na drugi w tym sezonie (a w całym cyklu: 11) wykład pt. „Nieodkryte Centrum” zapraszamy w piątek, 4 listopada o godz. 17.00 do Willi Caro. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona!

„Ścisłe centrum miasta to teren dzielnicy Śródmieście. Jest to jedna z najstarszych dzielnic.
O starówce zamkniętej ulicami Dolnych i Górnych Wałów już było. Teraz pora na ulicę Zwycięstwa, dworzec kolejowy, zielone ciągi spacerowe z palmiarnią. Zawędrujemy do muzeum, magicznych ruin teatru, zaskakujących wnętrz z barwnymi okładzinami ceramicznymi. A na fasadach kamienic z ubiegłych wieków poszukamy śladów równie intrygujących jak sensacyjna literatura. Z pozoru niewinnie wyglądające dekoracje mogą kryć ukryty przekaz, a nawet historię mrożącą krew w żyłach” – mówi autorka cyklu, Ewa Pokorska-Ożóg.
Terminy i tematy kolejnych piątkowych spotkań:

9 grudnia 2022 - Archeologiczne Czechowice

13 stycznia 2023 - Kvartalo Obrońców Pokoju

03 lutego 2023 - Howardowskie dzielnice – Brzezinka, Żerniki i Wilcze Gardło

03 marca 2023 - Wojska Polskiego z „wiecznym” zabytkiem

07 kwietnia 2023 - Najstarsze Szobiszowice

12 maja 2023 - Miejskie Łabędy

02 czerwca 2023 - Enklawiczny Bojków