O różnorodności. Ciężar romanizmu, lekkość gotyku – sztuka średniowiecza

O różnorodności. Ciężar romanizmu, lekkość gotyku – sztuka średniowiecza

fot. Z. Daniec / UM Gliwice

O różnorodności. Ciężar romanizmu, lekkość gotyku – sztuka średniowiecza

Opublikowane: 07.11.2022 / Sekcja: Wykład 

Czas wydarzenia: 18.11.2022 17:00:00

Miejsce wydarzenia: Willa Caro

Organizator: Muzeum w Gliwicach 

„Nie mamy dość czasu na patrzenie, a patrzenie wymaga czasu, podobnie jak zdobywanie przyjaźni” pisze Maria Poprzęcka, jedna z najwybitniejszych współczesnych badaczek historii sztuki, cytując amerykańską malarkę Georgię O’Keeffe. Podczas naszych wykładów, spróbujemy ten czas znaleźć i wykorzystać na to, aby przyjrzeć się najważniejszym epokom, stylom oraz nazwiskom w dziejach sztuki. Przed nami długa (kilkadziesiąt wieków!), fascynująca i odkrywcza podróż w czasie, podczas której prześledzimy rozległą panoramę artystycznego świata, a także spróbujemy odpowiedzieć na wiele pytań, stawianych odbiorcom przez twórców na przestrzeni stuleci. Pytań, jak się okazuje, zaskakująco aktualnych.

Miłośników sztuki, ale też adeptów tematu, tych zaangażowanych i tych z dystansem do twórczej aktywności, wszystkich, którzy chcieliby poszerzyć swoje widzenie artystycznego świata, ale też… siebie (!)… - serdecznie zapraszamy! Spotkania prowadzi Marta Witoń, historyk sztuki.

18.11.2022, Willa Caro, godz. 17.00
Wykład drugi: O różnorodności. Ciężar romanizmu, lekkość gotyku – sztuka średniowiecza
Średniowiecze to niemal dziesięć wieków politycznych, społecznych i kulturowych przemian, tymczasem bardzo często postrzegamy je jednowymiarowo. Podczas wykładu udowodnimy, że tak naprawdę to epoka wielu kontrastów, czego punktem odniesienia mogą być dwa dominujące w niej style – romański i gotycki. Wspólnie wyruszymy w fascynującą podróż szlakiem najpiękniejszych zabytków średniowiecza w Polsce i spróbujemy rozświetlić mrok tej fascynującej epoki.

Więcej informacji (również o kolejnych spotkaniach):
http://muzeum.gliwice.pl/pl/edukacja/wydarzenie/sztuka-patrzenia-panorama-dziejow-sztuki-sztuka-sredniowiecza