„Howardowskie dzielnice – Brzezinka, Żerniki i Wilcze Gardło”

„Howardowskie dzielnice – Brzezinka, Żerniki i Wilcze Gardło”

„Howardowskie dzielnice – Brzezinka, Żerniki i Wilcze Gardło”

Opublikowane: 25.01.2023 / Sekcja: Wykład 

Czas wydarzenia: 03.02.2023 17:00:00

Miejsce wydarzenia: Willa Caro ul. Dolnych Wałów 8a 

Organizator: Muzeum w Gliwicach 

Kontynuujemy ulubiony nie tylko przez gliwiczan cykl wykładów poświęconych dzielnicom miasta. Gliwice mają ich aż dwadzieścia jeden, a każda z dzielnic, nazywanych także osiedlami, ma swój własny, niepowtarzalny klimat i charakter, wyróżniając się układem urbanistycznym, architekturą, zabytkami, historią, pełnionymi funkcjami.

Wykłady przygotowała i prowadzi Ewa Pokorska-Ożóg, miejska konserwator zabytków w Gliwicach i autorka bestsellerowej publikacji „Kolory miasta”, wydanej w muzealnej oficynie. W tej edycji przybliżać będziemy znaki szczególne takich gliwickich dzielnic, jak: Śródmieście, Czechowice, Obrońców Pokoju, Brzezinka, Żerniki, Wilcze Gardło, Wojska Polskiego, Szobiszowice, Łabędy i Bojków.

Na piąty (a w całym cyklu: 14) wykład pt. „Howardowskie dzielnice – Brzezinka, Żerniki i Wilcze Gardło” zapraszamy w piątek, 3 lutego 2023 na godz. 17.00 do Willi Caro. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona!

Które osiedla możemy nazwać wioskami modernistycznymi? Brzezinka, Żerniki i najpóźniej zrealizowane SA Eichenkamp – czyli dzisiejsze osiedle w Wilczym Gardle. To też świetne przykłady wcielenia w życie koncepcji miasta-ogrodu Ebenezera Howarda. Czym się różnią, a co jest wspólne dla wszystkich założeń? Jak dzisiaj jest chroniona ta zabudowa? To nie wszystkie pytania związane z tymi dzielnicami – mówi autorka cyklu, Ewa Pokorska-Ożóg.

Więcej o wydarzeniu: http://muzeum.gliwice.pl/pl/edukacja/wydarzenie/dzielnice-gliwic-howardowskie-dzielnice