„Rozsiani. Świętokrzyskie”

„Rozsiani. Świętokrzyskie”

„Rozsiani. Świętokrzyskie”

Opublikowane: 27.01.2023 / Sekcja: Wykład 

Czas wydarzenia: 04.02.2023 15:00:00

Miejsce wydarzenia: Dom Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. księcia Józefa Poniatowskiego 14) 

Organizator: Muzeum w Gliwicach 

W czasie malowniczej podróży przez świętokrzyskie zajrzymy do podkieleckich Chęcin, gdzie w cieniu bardzo ciekawego zamku zachowała się niewielka synagoga. Następnie odwiedzimy Chmielnik, gdzie zachowała się synagoga, w której działa muzeum opowiadające o życiu w dawnym sztetlu, a na jej środku stoi zaskakująca szklana bima.

Nie mniej ciekawą wystawę o kulturze żydowskiej zobaczymy w Szydłowie, który jednocześnie szczyci się okazałymi murami obronnymi, zamkiem i gotyckim kościołem Wszystkich Świętych z zachowanymi polichromiami. Klimontów słynie z barokowej kolegiaty św. Józefa, klasztoru dominikanów, ale także opuszczonej synagogi, a Pińczów z dawnej kultury ariańskiej, kaplicy św. Anny, dwóch klasztorów, a także synagogi. Na koniec przejdziemy się po największej perle w okolicy, czyli królewskim Sandomierzu, gdzie synagoga jest wykorzystywana jako archiwum państwowe. Na koniec wpadniemy do Kielc, stolicy województwa świętokrzyskiego.

Beata i Paweł Pomykalscy mieszkają w Gliwicach. Są parą w życiu i w pracy – zawodowo podróżują, fotografują, piszą i publikują. Współpracują z różnymi wydawnictwami i instytucjami. Angażują się także w rozmaite przedsięwzięcia polegające na promowaniu dziedzictwa kulturowego. Są autorami wielu przewodników, w tym bestsellerowego wydawnictwa Muzeum w Gliwicach „Śladami Żydów z Górnego Śląska". Prowadzą podróżniczego bloga „Adventum – konkretnie o podróżach”. W 2017 roku w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich prowadzili cykl „Rozsiani po Europie”.

Więcej: http://muzeum.gliwice.pl/pl/edukacja/wydarzenie/rozsiani-swietokrzyskie