„O odwadze myślenia. Oświecenie i klasycyzm”

„O odwadze myślenia. Oświecenie i klasycyzm”

„O odwadze myślenia. Oświecenie i klasycyzm”

Opublikowane: 29.01.2023 / Sekcja: Wykład 

Czas wydarzenia: 17.02.2023 17:00:00

Miejsce wydarzenia: Willa Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) 

Organizator: Muzeum w Gliwicach 

„Nie mamy dość czasu na patrzenie, a patrzenie wymaga czasu, podobnie jak zdobywanie przyjaźni” pisze Maria Poprzęcka, jedna z najwybitniejszych współczesnych badaczek historii sztuki, cytując amerykańską malarkę Georgię O’Keeffe. Podczas naszych wykładów, spróbujemy ten czas znaleźć i wykorzystać na to, aby przyjrzeć się najważniejszym epokom, stylom oraz nazwiskom w dziejach sztuki.

Przed nami długa (kilkadziesiąt wieków!), fascynująca i odkrywcza podróż w czasie, podczas której prześledzimy rozległą panoramę artystycznego świata, a także spróbujemy odpowiedzieć na wiele pytań, stawianych odbiorcom przez twórców na przestrzeni stuleci. Pytań, jak się okazuje, zaskakująco aktualnych. Miłośników sztuki, ale też adeptów tematu, tych zaangażowanych i tych z dystansem do twórczej aktywności, wszystkich, którzy chcieliby poszerzyć swoje widzenie artystycznego świata, ale też… siebie (!)… - serdecznie zapraszamy! Spotkania prowadzi Marta Witoń, historyk sztuki. 

Wykład piąty: O odwadze myślenia. Oświecenie i klasycyzm

„Sapere aude" – miej odwagę być mądrym. Ta łacińska sentencja autorstwa starożytnego poety Horacego, rozsławiona została przez XVIII-wiecznego filozofa Immanuela Kanta, który uczynił z niej naczelną dewizę swojej epoki – Oświecenia. Oświecony rozum, wyzwolony z wszelkich krępujących go więzów, stał się wówczas przewodnikiem dla wynalazców, literatów, polityków, artystów, którzy w swojej działalności dążyli do naukowej prawdy – o świecie i człowieku. To właśnie wtedy powstaje pierwsza encyklopedia, spisana konstytucja, mikroskop, a w sztuce dominują zwolennicy klasycyzmu – stylu zarezerwowanego dla mistrzów, którzy fascynację doskonałym dla nich antykiem, wynoszą na kolejny poziom perfekcji – perfekcji wykonania. O nich, a także o kulisach życia na największych oświeconych dworach europejskich, wokół których skupili się najwybitniejsi twórcy tamtych lat, opowiemy podczas naszego kolejnego spotkania. Zajrzymy m.in. do Paryża, Wiednia, Petersburga i na dwór króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Warszawie.

Prowadzenie: Marta Witoń, historyk sztuki. Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona Więcej o wydarzeniu i harmonogram kolejnych spotkań: http://muzeum.gliwice.pl/pl/edukacja/wydarzenie/sztuka-patrzenia-o-odwadze-myslenia-oswiecenie-i-klasycyzm