„Datowanie radiowęglowe i jego znaczenie”

„Datowanie radiowęglowe i jego znaczenie”

„Datowanie radiowęglowe i jego znaczenie”

Opublikowane: 16.02.2023 / Sekcja: Wykład 

Czas wydarzenia: 23.02.2023 16:00:00

Miejsce wydarzenia: Willa Caro

Organizator: Polska Akademia Umiejętności, Muzeum w Gliwicach, Stowarzyszenie Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży 

Zapraszamy na kolejny wykład w ramach Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej prowadzonej przez Polską Akademię Umiejętności. Gościem lutego spotkania będzie prof. Natalia Piotrowska z Zakładu Geochronologii i Badań Izotopowych Środowiska Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Na wykładzie przedstawione zostaną podstawy metody wyznaczania wieku bazującej na obecności naturalnego radioizotopu węgla (14C) w biosferze, atmosferze i litosferze Ziemi. Stosowana jest ona powszechnie w datowaniu osadów geologicznych, stanowisk archeologicznych i obiektów historycznych. Służy multidyscyplinarnym badaniom zmian klimatu i środowiska w przeszłości, zapisanym w różnych naturalnych archiwach: osadach morskich i jeziornych, lessach, torfach, naciekach jaskiniowych, pozwalając umiejscowić te zmiany na kalendarzowej skali czasu.

Prelegentka przedstawi kilka ciekawych przykładów określania wieku dla różnych obiektów, w tym muzealnych, nad którymi pracowała w ostatnim czasie. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Serdecznie zapraszamy!

Więcej o wydarzeniu: http://muzeum.gliwice.pl/pl/edukacja/wydarzenie/wszechnica-pau-datowanie-radioweglowe