„Siena czy Florencja? Współzawodnictwo w sztuce XIV i XV wieku”

„Siena czy Florencja? Współzawodnictwo w sztuce XIV i XV wieku”

„Siena czy Florencja? Współzawodnictwo w sztuce XIV i XV wieku”

Opublikowane: 21.02.2023 / Sekcja: Wykład 

Czas wydarzenia: 04.03.2023 12:00:00

Miejsce wydarzenia: Willa Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) 

Organizator: Muzeum w Gliwicach 

Kolejny wykład towarzyszący wystawie „Lucas Cranach starszy „Madonna pod jodłami” – pokaz arcydzieła w Muzeum w Gliwicach”. Poprowadzi go Patrycja Gwoździewicz, historyk sztuki, kierownik Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego Muzeum w Gliwicach i kurator wspomnianej wystawy.

XIV wiek to okres wzrastającego znaczenia kupców i bankierów. Dzięki wprowadzeniu we Florencji instytucji renty państwowej, obywatele stali się inwestorami własnego państwa i mecenasami sztuki. Włoskie republiki miejskie były dumne ze swoich artystów i zdecydowanie demonstrowały swoje bogactwo. Siena miała swojego Duccia, Simone Martiniego, braci Lorenzettich. Założycielem szkoły florenckiej był Giotto. Jego umiejętności przedstawiania trójwymiarowych form i przestrzeni, oddawania ludzkich emocji oraz prostota kompozycji uczyniły jego dzieła rewolucyjnymi. Wpływ tego artysty na florenckich malarzy był ogromny. Jak na obszarach włoskich rozwinął się renesans w XV wieku i do czego dążyli malarze – tym zagadnieniom będzie poświęcony nasz kolejny wykład – mówi Patrycja Gwoździewicz, kuratorka wystawy.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Serdecznie zapraszamy!

Więcej o wydarzeniu: http://muzeum.gliwice.pl/pl/edukacja/wydarzenie/siena-czy-florencja-wspolzawodnictwo-w-sztuce-wyklad